15 urodziny OneDrive: trochę historii i nowa strona domowa

15 urodziny OneDrive: trochę historii i nowa strona domowa

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/10/2022, 6:43 PM

Liczba odsłon: 1599

W tym miesiącu przypadają 15 urodziny OneDrive. Z tej okazji Microsoft dziękuje za jego używanie, przytacza nieco historii i prezentuje nowości: odmieniony ekran główny ze zmianami i ułatwieniami wpływającymi pozytywnie na naszą produktywność. Wróćmy zatem na chwilę do 2007 roku, ale też zobaczmy, jak OneDrive będzie się prezentował w roku 2022.

OneDrive - krótka historia pierwszych 15 lat

Historia ta zaczyna się w 2007 roku, kiedy Microsoft włączył swój system magazynowania danych w chmurze, umożliwiając ludziom synchronizację z nim swoich plików. Po nieco ponad roku dodano do tego możliwość przechowywania i uzyskiwania dostępu do zdjęć i filmów. Pierwsze 5 lat było okresem szybkiego wzrostu, zwłaszcza, że coraz więcej firm przenosiło swoją produktywność i współpracę do chmury wraz z Microsoft 365 (dawniej Office 365), a ludzie częściej polegali na swoich urządzeniach mobilnych, zarządzając zdjęciami, e-mailami z pracy i plikami.

Gdy ilość magazynowanej online zawartości — tak biznesowej, jak i osobistej — stale rosła, Microsoft pracował nad sposobami upraszczającymi zarządzanie nią. Dla scenariuszy poza biurem wprowadzono m.in. kopię zapasową rolki aparatu i kopię zapasową folderów na komputerze. Z kolei dla najbardziej wrażliwych danych utworzono w 2019 r. Magazyn osobisty.

OneDrive - ewolucja

Od 2016 roku Gartner uznaje Microsoft za lidera w Content Services Platforms Magic Quadrant. Wartość OneDrive ewoluowała od "możesz udostępnić plik" do "możesz współpracować z członkami wewnętrznego zespołu i współpracownikami z zewnątrz niezawodnie, płynnie i bezpiecznie na wszystkich urządzeniach — desktop, mobilnych i w przeglądarce". W ciągu ostatnich 5 lat liczba aktywnych użytkowników OneDrive miesięcznie wzrosła o 240%.

Dziś OneDrive jest kluczową częścią pakietu Microsoft 365, stanowiąc podstawowy magazyn plików zarówno do użytku osobistego, jak i udostępniania i współpracy.

Nowe oblicze strony głównej OneDrive

Strona domowa OneDrive w przeglądarce po raz kolejny zmienia oblicze. Wkrótce aplikacja będzie wyciągać na pierwszy plan najbardziej adekwatne pliki, a lista ostatnich plików będzie obejmować też aktualizacje aktywności. Dużą zmianą jest przejście sekcji Ostatnio używane na stronę główną, co ułatwić ma rozpoczęcie pracy z plikami, którymi powinniśmy się zająć na początku. Widok ostatnio używanych zostaje też wyposażony w przyciski filtrowania według typu pliku (docx, pptx, xlsx, pdf), co pozwala łatwiej odnaleźć właściwe pliki.

OneDrive

W kolumnie Aktywność znajdziemy najbardziej aktualne, niewyświetlane edycje i komentarze w udostępnianych dokumentach. Kolumna ta pojawia się też w widoku Moje pliki, wyświetlając wszystkie udostępnienia, @wzmianki, komentarze i przypisane zadania. Wreszcie sekcja Szybki dostęp stanowi miejsce, gdzie możemy przypinać biblioteki dokumentów, aby je następnie łatwo znaleźć i móc kontynuować z nimi pracę. Nowe doświadczenie strony głównej OneDrive będzie dostępne w najbliższych miesiącach.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia