Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 10/3/2023, 10:30 PM

Liczba odsłon: 1302

Nowy wygląd, uproszczone funkcje udostępniania, integracja ze sztuczną inteligencją Copilot, pliki ze spotkań i pliki skojarzone z osobami - oto nowy OneDrive w wersji 3.0!

Microsoft na swoim blogu opublikował obszerny artykuł z omówieniem nowości, jakie zostaną wdrożone do najnowszej wersji usługi OneDrive. Wprowadzone zmiany w głównej mierze podyktowane były uproszczeniem odnajdywania potrzebnych nam plików w możliwie najkrótszym czasie i w najprostszy sposób.

Dysk internetowy OneDrive w ostatnich latach nie przechodził żadnych rewolucyjnych zmian. Wprowadzano głównie poprawki, usprawnienia i drobne funkcje. Tym razem jednak śmiało możemy mówić o olbrzymim przebudowaniu całej idei pracy z internetowym dyskiem OneDrive.

Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

Nowe środowisko usługi OneDrive skraca czas potrzebny na znalezienie plików, dzięki czemu masz więcej czasu na pracę. Nowy obszar Dla Ciebie bazuje na rekomendacjach opracowywanych przez sztuczną inteligencję, dzięki czemu OneDrive serwuje Ci najbardziej potrzebne pliki na samej górze usługi. Dodaliśmy także nowe widoki bazujące na kontekście, na przykład widok najnowszych, udostępnionych, ulubionych i plików ze spotkań - tłumaczy Microsoft.

Łatwe zarządzanie plikami

Nowy OneDrive to przede wszystkim nowy wygląd i nowa strona główna usługi. Za jej pomocą z łatwością powrócimy do wszystkich plików, które wcześniej tworzyliśmy lub otwieraliśmy - niezależnie czyjego autorstwa są to pliki.

Od teraz w przebudowanej usłudze OneDrive skorzystać możemy z następujących funkcji:

 • Dla Ciebie - w tym miejscu wyświetlane są rekomendacje plików w oparciu o sztuczną inteligencję. Dzięki temu zawsze pod ręką mamy to, czego potrzebujemy.
 • Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

 • Kontakty - czasami nie pamiętamy nazwy pliku, ale pamiętamy imię lub nazwisko osoby, która nam udostępniła plik. Właśnie w tym miejscu odnajdziemy pliki według osób, które nam je udostępniły.
 • Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

 • Spotkania - w tym miejscu znajdziemy przeszłe i nadchodzące wydarzenia, a także nagrania ze spotkań i pliki przesłane podczas ich trwania. I to niezależnie, czy pliki zostały przesłane w czacie spotkania, czy dołączone do zaproszenia.
 • Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

 • Udostępnione - każdy plik, który zostanie nam udostępniony będzie zawsze wyświetlany w tym miejscu. Nie musimy zatem szukać e-maili z linkiem do pliku czy wiadomości w czacie z udostępnionym plikiem.
 • Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

 • Ulubione - możemy oznaczyć dowolny plik jako ulubiony i uzyskać do niego szybki dostęp z tego widoku. Co ważne, ulubione pliki możemy oznaczać także w Teams, Eksploratorze plików w Windows 11 i aplikacjach Microsoft 365.
 • Kolorowe foldery - każdy folder w OneDrive możemy wyróżnić innym kolorem. Dzięki temu lepiej uporządkujemy zawartość i łatwiej rozróżnimy ważne dla nas katalogi.
 • Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

 • Skróty - za ich pomocą szybko możemy przełączyć się do zespołowych bibliotek dokumentów w SharePoint i Teams. To sprawi, że praca będzie odbywać się w jednym spójnym środowisku bez potrzeby przełączania się pomiędzy usługami.
 • Uproszczone udostępnianie - udostępnianie plików innym osobom zostało uproszczone i wymaga od nas zdecydowanie mniej czynności.
 • Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

Wkrótce kolejne nowości w OneDrive

Microsoft w kontekście zmian w OneDrive nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Już wkrótce do OneDrive trafi funkcja otwierania plików z chmury w dedykowanej jej aplikacji zainstalowanej na komputerze. Tak jak teraz możemy to robić z plikami Word, Excel czy PowerPoint, tak wkrótce możliwe to będzie z plikami CAD, PSD i innymi. Gigant z Redmond przewiduje wprowadzenie tej funkcji już w grudniu 2023 roku.

Kolejna zapowiedź dotyczy nowego wyglądu OneDrive w komunikatorze Teams. Już w grudniu Microsoft wprowadził nowy moduł plików w Teams, dzięki któremu uzyskamy spójny widok i dostęp do plików zgromadzonych zarówno w usłudze OneDrive, jak i witrynach SharePoint.

Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

OneDrive w Outlooku to kolejna oczekiwana nowość. Tak jak teraz możemy z poziomu klienta pocztowego Outlook przełączać się do aplikacji To Do, tak od grudnia także OneDrive będzie dostępny wprost z okna aplikacji Outlook, zarówno desktopowej, jak i webowej wersji programu pocztowego.

Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

Pliki na żądanie dotychczas dostępne są jedynie po synchronizacji dysku OneDrive z systemem operacyjnym. Na początek 2024 roku Microsoft zapowiada rozszerzenie funkcji plików na żądanie także na przeglądarkę. Będziemy mogli wskazać pliki, które mają być dostępne lokalnie i otwierać je przez przeglądarkę bez potrzeby pobierania ich.

Podobnie jak pliki na żądanie, także tryb offline w przyszłym roku stanie się dostępny przez przeglądarkę. W każdej chwili, gdy będziemy bez dostępu do Internetu, będziemy mogli pracować z plikami zapisanymi w OneDrive. Po odzyskaniu połączenia zmiany w plikach zostaną automatycznie przesłane na serwery usługi.

Widok multimediów ma być kolejnym nowym widokiem w usłudze OneDrive. Jego zadaniem będzie wyświetlanie wszystkich naszych multimediów (zdjęć, filmów) w jednym miejscu. Tak jak ma to miejsce teraz w widoku Galeria w Windows 11. Ta nowość przewidywana jest na lato 2024 roku.

Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

Dla administratorów Microsoft 365 wprowadzono między innymi funkcję łatwego przenoszenia kont OneDrive pomiędzy dzierżawami, także z zachowaniem wszystkich linków udostępniania. Ponadto wprowadzono szczegółowe zasady dostępu warunkowego, ograniczanie kontroli dostępu czy też zasady blokowania pobierania.

Więcej sztucznej inteligencji Copilot w OneDrive

Copilot stanie się dostępny już w grudniu dla użytkowników z licencją Microsoft 365 Copilot. Dzięki niemu wyszukiwanie plików stanie się dostępne nawet za pomocą języka naturalnego. Ponadto Copilot będzie w stanie wyświetlić podsumowanie zawartości nawet bez otwierania pliku i bez względu na to, gdzie plik jest zapisany.

Czat Microsoft 365 będzie ściśle korzystać z naszych zasobów. Dzięki temu na zadane pytania Copilot zwróci nam odpowiedzi z uwzględnieniem zawartości plików zapisanych w chmurze. To tylko namiastka możliwości sztucznej inteligencji. Microsoft zapowiedział, że pracuje nad kolejnymi scenariuszami wykorzystania Copilot w usługach chmurowych.

Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

Nowości także dla użytkowników bezpłatnej usługi OneDrive

Konsumenci korzystający z bezpłatnej wersji OneDrive, poza nowym widokiem, mogą skorzystać z ulepszonego wyszukiwania zdjęć. OneDrive wkrótce będzie rozpoznawał twarze i osoby na zdjęciach, dzięki czemu jeszcze łatwiej znajdziemy fotografie ukazujące konkretną osobę. Ponadto za pomocą sztucznej inteligencji OneDrive pozwoli odnajdywać zdjęcia w oparciu o zapytania w języku naturalnym. Na przykład będziemy mogli wpisać "kemping jesienią z Karoliną", a usługa wyświetli nam wszystkie zdjęcia dokładnie dopasowane do tego zapytania. Wspomniane funkcje w bezpłatne wersji OneDrive powinny być dostępne najpóźniej na początku 2024 roku.

Microsoft zaprezentował OneDrive 3.0

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-onedrive-blog/unveiling-the-next-generation-of-onedrive/ba-p/3935612

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia