Gdy Cortana debiutowała jako asystentka użytkownika w Windows Phone 8.1, już wtedy pojawiły się spekulacje o jej wyjściu poza ekosystem Windows. Tak też się stało. Cortana nie tylko współpracuje z natywnymi aplikacjami i usługami Windows 10, ale też stanowi samodzielną aplikację dla smartfonów z Androidem i iOS. Twórcy asystentki pragną pójść jeszcze dalej, integrując ją z samochodowymi komputerami pokładowymi a także z modyfikacją Androida, Cyanogen OS.
Już w kwietniu bieżącego roku niektórzy użytkownicy Windows Phone 8.1 mogli zobaczyć w menu Cortany "kupony" zniżkowe dla lokalnych sklepów. Funkcjonalność ta pojawiła się oficjalnie dopiero dziś, dołączając do przeglądarki Edge w Windows 10. Z kuponów promocyjnych mogą korzystać na razie jedynie mieszkańcy USA. Jak tłumaczy Microsoft, usługa ta "powiadomi Cię o najlepszych kuponach, które dla danego sklepu może odnaleźć Cortana, bez konieczności opuszczania strony sprzedawcy". Funkcja przypomina nieco tę, którą testowaliśmy w kwietniu. Już wówczas przeglądarka Project Spartan (dawna nazwa Edge) pozwalała przeglądać szczegóły wybranych restauracji w odrębnym menu Cortany.
Być może część z was pamięta kocepcję samochodu z Windows 8, zaprezentowaną przez Microsoft podczas konferencji BUILD 2014. Okazuje się, że plany firmy - choć ostatnio przestało być o nich głośno - są nadal aktualne. Jak donosi serwis Taipei Times, Microsoft wraz z tajskimi producentami współpracuje nad inteligentnym, połączonym z siecią samochodem. Rzecz jasna asystentką kierowcy będzie tu Cortana. Sposób, w jaki będzie się ona komunikować z użytkownikiem pozostaje jeszcze tajemnicą, tym niemniej mówi się od wmontowanym systemie HUD (heads-up display), który odpowiada za nawigację i wyświetlanie innego typu informacji. Według serwisu Tapei Times powstał już prototypowy model takiego pojazdu. Nie wiemy jeszcze, pod kontrolą jakiego systemu działać będą te urządzenia. Najbardziej prawdopodobną wersją wydaje się Windows 10 IoT.
Na koniec mamy dla Was kilka nowych wiadomości o Cyanogen OS. Już wiele miesięcy temu Microsoft wykazywał spore zainteresowanie systemem, który może stanowić istotną konkurencję dla Google na telefonach z Androidem. Obie firmy ogłosiły, że pakiet wybranych usług Microsoftu - Skype, OneDrive, Office czy aplikacje Bing - zostanie dołączony do systemu. W niedawnym wywiadzie dla International Business Times prezes Cyanogen, Kirt McMaster, przyznał, że jego firma współpracuje z Microsoftem nad głęboką integracją Cortany z systemem Cyanogen OS. Będzie to znaczna różnica w stosunku do "standardowego" Androida, w którym Cortana może zaistnieć jedynie jako samodzielna aplikacja. "Naturalny język w połączeniu z inteligencją są bardzo ważnymi [czynnikami], jednak nie działają najlepiej jako aplikacja. [Cortana] powinna być osadzona we framewoku systemu operacyjnego, bowiem tam dochodzą sygnały z usług, które czynią inteligencję jeszcze mądrzejszą" - tłumaczy McMaster - "Gdy Apple uruchomiło Apple Music na WWDC, zaprezentowali integrację Siri z Apple Music. Siri nie współpracuje ze Spotify w taki sposób, dlatego możemy to zrobić na przykład poprzez integrację Cortany Microsoftu z OS, łącząc język naturalny ze Spotify i innymi usługami".
Nim Cortana trafi na nowe urządzenia, minie z pewnością jeszcze wiele miesięcy. Tymczasem niecierpliwi użytkownicy mogą przetestować Cortanę na smartfonach z Androidem, gdzie od prawie miesiąca dostępna jest jako publiczna beta. Następne w kolejce będą iPhone'y. Na ten temat nie wiadomo jeszcze zbyt wiele. Wygląda na to, że Microsoft zamierza najpierw przetestować asystentkę w środowisku Android, które słynie z dość dużej swobody i otwartości.