Do tej pory na rynek wkroczył tylko jeden głośnik z Cortaną - Harman Kardon Invoke, a kolejny zapowiedział Xiaomi. Trzecim producentem oficjalnie przystępującym do tej kategorii jest Qualcomm, jednak nie stworzy on konkretnego urządzenia konsumenckiego, ale zintegruje Cortanę ze swoją platformą Qualcomm Smart Audio, którą udostępnia producentom OEM, a także platformą sieciową do komunikacji w domowej infrastrukturze IoT.
Qualcomm Smart Audio Platform integruje sprzęt i oprogramowanie pomagające producentom OEM zmniejszyć czas i koszty tworzenia inteligentnych głośników z obsługą cyfrowych asystentek. Innymi słowy jest to platforma, na której producenci mogą budować bardziej spersonalizowane urządzenia, gdyż zaprojektowanie takiego od postaw wiąże się z poważnymi wydatkami. Qualcomm zintegruje też Cortanę ze swoimi sieciami, przewidzianymi jako sposób na komunikację między urządzeniami IoT w domu. Najnowsza aktualizacja tego projektu integruje technologię Aqstic z Cortaną, aby "tworzyć dla domu bezproblemowe doświadczenia głosowe". Celem jest umożliwienie producentom korzystania ze zintegrowanych usług głosowych w urządzeniach, które wykorzystują platformę sieciową Qualcomm do komunikacji. Dzięki temu cyfrowa asystentka będzie mogła działać w połączeniu z inteligentnymi urządzeniami IoT dla "inteligentnego domu" i nie tylko.
"Microsoft i Qualcomm Technologies współpracują przy wielu strategicznych projektach i cieszymy się, że Qualcomm Technologies wspiera technologię Cortana na platformie Smart Audio" - powiedział Jordi Ribas, CVP działu AI Products w Microsoft. "Wsparcie dla technologii Microsoftu na inteligentnych głośnikach napędzanych przez Qualcomm Technologies pomoże zwiększyć kreatywność i produktywność ludzi w pracy i w domu". Wsparcie dla Cortany na platformie Qualcomm Smart Audio będzie wprowadzone w pierwszej połowie tego roku. Swoją technologię Smart Audio firma prezentuje aktualnie na stoisku na targach CES 2018 w Las Vegas, które będzie otwarte jeszcze do 12 stycznia.
Cortana nie jest jedyną asystentką, dla której swoje wsparcie zapowiedział Qualcomm. Na urządzeniach z jego bazą można będzie również zatrudnić Amazon Alexę i Google Assistanta. Ile takich urządzeń końcowych z Cortaną powstanie, tego jeszcze nie wiadomo. Informacja wydaje się niemniej jednak pozytywna o tyle, że przeczy plotkom o domniemanych planach porzucenia Cortany przez Microsoft. Tak czy inaczej spodziewamy się, że w tym roku obraz kategorii wirtualnych asystentek użytkownika zmieni się znacząco, szczególnie w zakresie interakcji i wzajemnych zależności.