Activision Blizzard obiecuje poprawę warunków zatrudnienia

Activision Blizzard obiecuje poprawę warunków zatrudnienia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/8/2022, 4:42 PM

Liczba odsłon: 2058

Kultura pracownicza w Microsoft jest jedną z najlepszych na świecie, jeśli chodzi o duże korporacje. Jej przestrzegania gigant wymaga również od nowych działów, utworzonych z przejętych firm, takich jak właśnie Activision Blizzard. Problem w tym, że studio gamingowe słynie z wielu kontrowersji — w tym dotyczących warunków zatrudnienia i przestrzegania praw pracowniczych.

Ogłaszając przejęcie Activision Bizzard, Microsoft zasugerował ucywilizowanie studia, które od dłuższego czasu oskarżane było o różne niewłaściwe praktyki (oczywiście przekazał to bardziej dyplomatycznym, korporacyjnym językiem). Również jego menadżerowie obiecywali poprawę. Proces przejęcia firmy ciągle trwa i nie powinniśmy się spodziewać jego zakończenia wcześniej niż w 2023 roku. Pewne zmiany zachodzą jednak już teraz. Pod wpływem nacisków z różnych stron Activision Bizzard zdecydował się poprawić warunki zatrudnienia jednemu ze swoich działów.

Jak podaje w raporcie Jason Schreier z Bloomberg, zmiany obejmą wszystkich 1100 testerów kontroli jakości zatrudnionych w Activision Blizzard na kontraktach i pełnowymiarowych umowach. Wszyscy oni zostaną zatrudnieni na pełny etat, a także ich pensja wzrośnie do 20 dolarów na godzinę. Schreier nazywa to "wielkim zwycięstwem dla QA".

Wcześniejsze raporty ujawniły "toksyczną kulturę" w studiu gamingowym, której jednymi z głównych ofiar byli właśnie pracownicy QA. Zespoły te działały pod presją, otrzymywały niskie wynagrodzenie i były źle traktowane przez klientów. Niedawno pracownicy Activision Blizzard próbowali się uzwiązkowić, a Microsoft powiedział, że uznaje ten związek zawodowy i nie będzie mu stał na drodze. Gigant z Redmond ogłosił też początek transformacji kulturowej przejmowanej firmy.

Microsoft ogłosił, że przejmuje Activision Blizzard za 68,7 miliarda dolarów w połowie stycznia. Jest to największa tego typu transakcja w całej historii firmy. Wraz z wzięciem studia pod swoje skrzydła, Microsoft zamierza zaszczepić w nim swoją kulturę szacunku i inkluzywności.