Kultura pracownicza w Microsoft jest jedną z najlepszych na świecie, jeśli chodzi o duże korporacje. Jej przestrzegania gigant wymaga również od nowych działów, utworzonych z przejętych firm, takich jak właśnie Activision Blizzard. Problem w tym, że studio gamingowe słynie z wielu kontrowersji — w tym dotyczących warunków zatrudnienia i przestrzegania praw pracowniczych.
Ogłaszając przejęcie Activision Bizzard, Microsoft zasugerował ucywilizowanie studia, które od dłuższego czasu oskarżane było o różne niewłaściwe praktyki (oczywiście przekazał to bardziej dyplomatycznym, korporacyjnym językiem). Również jego menadżerowie obiecywali poprawę. Proces przejęcia firmy ciągle trwa i nie powinniśmy się spodziewać jego zakończenia wcześniej niż w 2023 roku. Pewne zmiany zachodzą jednak już teraz. Pod wpływem nacisków z różnych stron Activision Bizzard zdecydował się poprawić warunki zatrudnienia jednemu ze swoich działów.
Jak podaje w raporcie Jason Schreier z Bloomberg, zmiany obejmą wszystkich 1100 testerów kontroli jakości zatrudnionych w Activision Blizzard na kontraktach i pełnowymiarowych umowach. Wszyscy oni zostaną zatrudnieni na pełny etat, a także ich pensja wzrośnie do 20 dolarów na godzinę. Schreier nazywa to "wielkim zwycięstwem dla QA".
NEW: Activision Blizzard just told staff that all of its 1,100 quality assurance testers will be 1) converted from contract to full-time and 2) bumped up to at least $20/hour. A big win for QA in the wake of several worker revolts and a burgeoning union effort. Story soon
— Jason Schreier (@jasonschreier) April 7, 2022
Wcześniejsze raporty ujawniły "toksyczną kulturę" w studiu gamingowym, której jednymi z głównych ofiar byli właśnie pracownicy QA. Zespoły te działały pod presją, otrzymywały niskie wynagrodzenie i były źle traktowane przez klientów. Niedawno pracownicy Activision Blizzard próbowali się uzwiązkowić, a Microsoft powiedział, że uznaje ten związek zawodowy i nie będzie mu stał na drodze. Gigant z Redmond ogłosił też początek transformacji kulturowej przejmowanej firmy.
Microsoft ogłosił, że przejmuje Activision Blizzard za 68,7 miliarda dolarów w połowie stycznia. Jest to największa tego typu transakcja w całej historii firmy. Wraz z wzięciem studia pod swoje skrzydła, Microsoft zamierza zaszczepić w nim swoją kulturę szacunku i inkluzywności.