AI jako DJ. Microsoft opatentował specjalny tryb dla Cortany

AI jako DJ. Microsoft opatentował specjalny tryb dla Cortany

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/12/2018, 9:20 PM

Liczba odsłon: 1367

Microsoft opatentował technologię, która zamieni Cortanę w naszego osobistego DJ-a. Wykraczając poza zwykłe spersonalizowane playlisty, usługa wykorzystywałaby sztuczną inteligencję i czerpała z szerokiej gamy źródeł informacji - tych, do których dostęp może mieć asystentka. Zobaczmy, w jaki sposób miałby działać ów DJ Mode i skąd miałby wiedzieć, jaki kawałek akurat zagrać.

Cortana DJ Mode

Cortana w trybie DJ opiera swoje wybory na informacjach pochodzących m.in. z kalendarza, czujnikach, takich jak GPS, Bluetooth i akcelerometr, a także z crowdsourcingu. Funkcja sięga ponadto do naszej historii, biorąc pod uwagę to, czego słuchaliśmy wcześniej, uwzględniając lokalizację i okoliczności odsłuchu, a nawet to, czego słuchają nasi znajomi. Microsoft sugeruje też, że Cortana byłaby w stanie wyszukiwać wydarzenia muzyczne i rezerwować bilety dla użytkownika i jego znajomych.

W opisie patentu czytamy m.in., że cyfrowa asystentka może być skonfigurowana pod kątem interakcji z jedną lub większą liczbą usług muzycznych i/lub usługami wyszukiwania, dzięki czemu różne doświadczenia użytkownika, treści lub funkcje zwiększające zaangażowanie użytkownika w muzykę i inne treści multimedialne mogą być zintegrowane z cyfrowym asystentem i renderowane jako natywne doświadczenie owego cyfrowego asystenta.

Co jeszcze potrafi Cortana w DJ Mode? "Asystent cyfrowy jest skonfigurowany tak, by zachowywał się jak osobisty gospodarz programu radiowego lub disc-jockey (DJ) użytkownika, np. określając intencje i preferencje użytkownika, utrzymując świadomość historii i kontekstu, wykonując zadania i działania, by sterować spersonalizowanymi listami odtwarzania i oferować je z uwzględnieniem kontekstu czasu i miejsca, dostarczać informacje, rekomendacje, zawartość i komentarze związane z muzyką użytkownika oraz proaktywnie nawiązując interakcje z użytkownikiem, by ułatwiać wyszukiwanie istniejącej muzyki i odkrywanie nowej" - czytamy dalej.

Patent datowany jest na listopad 2016 r., ale jego treść stała się publiczna dopiero teraz. Od złożenia wniosku trochę się pozmieniało. Groove Music Pass dokonało żywota, a głównym muzycznym partnerem Cortany i Microsoftu zostało Spotify. Nie jest zatem jasne, czy Microsoft wcieli wspomniane usługi w życie. Patent można obejrzeć na portalu PatentScope.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia