AI dociera do najmniej spodziewanych miejsc. To był tydzień z Microsoft 299

AI dociera do najmniej spodziewanych miejsc. To był tydzień z Microsoft 299

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/12/2024, 8:00 PM

Liczba odsłon: 741

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, "AI-enabled PCs" od Dell, Cowriter w Notatniku, Dev Home na Windows 10, klawisz Copilot, odkrycia naukowe z AI oraz rozszerzenie programu EU Data Boundary. Miłej lektury!

Aktualizacje systemu Windows

Dell prezentuje pierwsze "AI-enabled PCs" na CES 2024

Nowe portfolio Dell XPS 16 i XPS 14 z najnowszymi procesorami Intel Core Ultra zawiera wbudowany silnik akceleracji AI wraz z układem NPU (Neural Processing Unit). Oznacza to, że komputer nie musi już polegać wyłącznie na CPU lub GPU, aby wykonywać obliczenia typowe dla AI. NPU automatycznie wybiera właściwy silnik obliczeniowy dla danego obciążenia – na przykład pozwalając Ci edytować obrazy szybciej niż kiedykolwiek, oszczędzając przy tym baterię. Wszystkie laptopy XPS posiadają technologię ExpressCharge, która pozwala naładować baterię do 80% w 60 minut.

Dell XPS 16
Dell XPS 16

Laptopy XPS zostały też wyposażone w klawisz Copilot, który zapewnia szybki dostęp do Microsoft Copilota w Windows 11. Nowe modele laptopów Dell to jedne z pierwszych urządzeń "AI PC", o których mówił Microsoft. W tym roku ma się pojawić ich więcej – najpewniej także w ekosystemie Surface.

Cowriter - Notatnik wkrótce z nową funkcją AI

Microsoft nie przestaje zaskakiwać, jeśli chodzi zarówno o implementacje sztucznej inteligencji, jak i rozwój Notatnika w ostatnich latach. Jeśli wydawało się, że z tego niby prostego programiku nie da się wycisnąć nic więcej, to teraz z impetem wchodzi AI. Jak pokazuje znany leakster PhantomOcean3, do Notatnika (wersja 11.2312.17.0) wkracza funkcjonalność Cowriter z opcjami, takimi jak "Redaguj" ("Przepisz"), "Skróć", "Wydłuż", "Zmień ton" i "Zmień format". To funkcje dobrze znane użytkownikom Bing Chat, a następnie Copilota.

Cowriter w Notatniku

Wygląda na to, że Cowriter jest prostym copilotem, którego jedynym zadaniem jest wspomaganie pisania w tak prostym edytorze, jakim jest Notatnik. Nie ma on wielu funkcji znanych z Microsoft Copilot i Microsoft 365 Copilot, a jego interfejs jest o wiele prostszy. Zapewne podobnych implementacji zobaczymy w tym roku więcej!

Dev Home działa teraz na Windows 10

Microsoft wypuścił nową wersję aplikacji Dev Home, specjalnego narzędzia do ułatwiania życia deweloperom korzystającym z Windows. Początkowo środowisko było dostępne tylko na Windows 11, ale teraz, począwszy od wersji 0.9, zostało dodane wsparcie także dla Windows 10.

Dev Home to centrum dowodzenia pozwalające śledzić wszystkie Twoje przepływy pracy i zadania programistyczne w jednym miejscu na spersonalizowanej tablicy z widżetami.

Klawisz Copilot nie będzie wymagany przez Windows

Na początku stycznia Microsoft ogłosił nowy przycisk na klawiaturze PC. To pierwsza taka zmiana od blisko 30 lat. Dedykowany klawisz Copilot trafił już na pierwsze laptopy, a w tym roku tych urządzeń będzie dużo więcej. Zrodziło się więc pytanie, co z klawiaturami ze starszym układem. Okazuje się, że nowy przycisk nie będzie wymagany przez Windows ani nie będzie stanowił części certyfikacji urządzenia z Windows.

Od producenta sprzętu bedzie zależeć, w którym miejscu (jeśli w ogóle) umieści klawisz Copilot. Generalnie jest on po prawej stronie spacji, po przeciwnej stronie klawisza WIN. W niektórych przypadkach klawisz ten zastępuje prawy CTRL, na niektórych dużych klawiaturach jest miejsce zarówno dla CTRL, jak i Copilot, a w innych przypadkach Copilot jest łączony z klawiszem "Menu" (klawisz Menu jest wywoływany jako drugi po naciśnięciu klawiszy Fn + Copilot).

AI i HPC pomogły Microsoftowi opracować nowy materiał baterii

Sztuczna inteligencja (AI) i wysokowydajne przetwarzanie/superkomputery (HPC) pomagają naukowcom osiągać rezultaty, które byłyby bardzo trudne lub niemożliwe do osiągnięcia przy pomocy tradycyjnych technik komputerowych. Microsoft zaangażował się w wiele takich projektów. Jeden z nich, we współpracy z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) w Richland, miał na celu zaprojektowanie lepszej, bardziej zrównoważonej baterii litowej.

Microsoft Quantum osiągnął duży kamień milowy na drodze do tej wizji, używając zaawansowanej sztucznej inteligencji, aby sprawdzić ponad 32 milionów kandydatów, by odkryć i zsyntetyzować nowy materiał, który ma potencjał [do stworzenia] lepszych baterii – to pierwszy rzeczywisty przykład z wielu, które zostaną zrealizowane w nowej erze odkryć naukowych, napędzanych przez AI – ogłosił Microsoft. Firma uważa, że dzięki przełomom w AI i HPC następne 250 lat innowacji w chemii i badaniach materiałowych zostanie skompresowane do 25 lat.

EU Data Boundary dla Microsoft Cloud obejmie wszystkie osobiste dane

1 stycznia 2023 roku wystartował program EU Data Boundary dla Microsoft Cloud, którego celem jest przetwarzanie i przechowywanie wszystkich danych w regionie Unii Europejskiej. Umożliwia to spełnienie konkretnych wymagań klientów komercyjnych i publicznych z Europy. Teraz, po przeszło roku działania, Microsoft rozszerza program w trzech obszarach.

EU Data Boundary dla Microsoft Cloud

EU Data Boundary umożliwia teraz przetwarzanie i przechowywanie wszystkich danych w UE we wszystkich kluczowych usługach chmurowych – Microsoft 365, Power Platform i Dynamics 365. Oznacza to, że EU Data Boundary obejmuje teraz pseudonimizowane dane osobowe. Dane te znaleźć można w logach generowanych przez system, produkowanych automatycznie w ramach standardowego działania usług – wyjaśnił Microsoft. Gigant udostępnił też nowe zasoby dotyczące przejrzystości i ogłosił wdrożenie infrastruktury VDI w ramach programu, aby uniknąć potrzeby fizycznych transferów danych lub magazynu poza UE.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Edge, SharePoint, Project, Outlook, Copilot, Windows 11, Windows 12 sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko. Zamieściliśmy też podsumowanie roku 2023 w świecie technologii Microsoft.

Źródło: opracowanie własne