30 miesięcy wsparcia dla Windows 10. A co potem?

30 miesięcy wsparcia dla Windows 10. A co potem?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/6/2018, 7:55 PM

Liczba odsłon: 4019

Microsoft zapowiedział dziś kilka ważnych zmian w temacie wsparcia dla Windows 7 i Windows 10. Wcześniej pisaliśmy już, że aktualizacje Windows 7 po 2020 r. będą płatne, a ich cena będzie stale rosnąć. Czas na zapowiedź dotyczącą Windows 10, a dokładniej - cyklu życia jego poszczególnych wersji. Został on na nowo zaplanowany i wydłużony. Nie dotyczy to jednak wszystkich edycji Dziesiątki! Sprawdź, czy Twoja wersja załapuje się na zmiany.

W kwietniu 2017 r. Microsoft połączył kadencje aktualizacji Windows 10 i Office 365 ProPlus, aby uzyskać łatwy do przewidzenia harmonogram aktualizacji co pół roku - we wrześniu i marcu. Użytkownicy prywatni zwykle nie mają problemu z pobieraniem nowych, nafaszerowanych kolejnymi funkcjami aktualizacji co kilka miesięcy, ale niektóre firmy zgłaszały, że chciałyby mieć więcej czasu na ich pobranie. Z tego też powodu Microsoft postanowił uczynić cykl życia Dziesiątki trochę bardziej elastycznym.

Cykl życia Windows 10

W oparciu o feedback użytkowników Microsoft ogłosił cztery zmiany:

  • Wszystkie obecnie wspierane aktualizacje funkcjonalne Windows 10 w edycjach Enterprise i Education (wersje 1607, 1703, 1709, 1803) będą wspierane przez 30 miesięcy od momentu ich wydania. Dzięki temu klienci tych edycji zyskają więcej czasu na wykonanie dalszych aktualizacji.
  • Począwszy od October 2018 Update (1809), wszystkie przyszłe aktualizacje Windows 10 w edycjach Enterprise i Education, wydawane we wrześniu, będą wspierane przez 30 miesięcy.
  • Począwszy od 19H1 (1903), wszystkie przyszłe aktualizacje Windows 10 w edycjach Enterprise i Education, wydawane w marcu, będą wspierane przez 18 miesięcy od momentu ich wydania.
  • Wszystkie przyszłe aktualizacje Windows 10 Home, Windows 10 Pro oraz Office 365 ProPlus będą nadal wspierane tylko przez 18 miesięcy. Dotyczy to aktualizacji zarówno z marca, jak i z września.

Jak widzimy, 30 miesięcy wsparcia to przywilej wyłącznie klientów edycji Enterprise i Education. Po upłynięciu tego czasu Windows będzie oczywiście działać nadal, ale już bez aktualizacji zabezpieczeń (Update Tuesday) i pozostałych aktualizacji zbiorczych, które wydawane są dwa razy w miesiącu. W takiej sytuacji, aby system pozostawał bezpieczny, użytkownicy będą zobligowani do pobrania kolejnej dużej (półrocznej) aktualizacji funkcjonalnej.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia