24 czerwca Microsoft poprowadzi drugi event - tym razem dla deweloperów

24 czerwca Microsoft poprowadzi drugi event - tym razem dla deweloperów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/17/2021, 11:02 PM

Liczba odsłon: 2143

Na początku miesiąca Microsoft zapowiedział enigmatyczne wydarzenie, na którym mamy dowiedzieć się, "Co dalej z Windows". Okazuje się, że "Microsoft Event" nie będzie jedynym, który gigant poprowadzi tego samego dnia, czyli 24 czerwca. W planach jest również wydarzenie o nazwie "App Development: Community Standup Hold", które firma kieruje do programistów. A po co właściwie podział na dwa eventy? Nie lepiej byłoby powiedzieć o wszystkim na jednym? I wreszcie czego można się spodziewać po wydarzeniu dla deweloperów?

Mogłoby się wydawać, że aż trzy dni, bo tyle trwała konferencja deweloperska Microsoft Build 2021, w zupełności wystarczą, by przekazać wszystko, co istotne dla programistów. Okazuje się, że niezupełnie. Gigant postanowił oddzielić grubą kreską majową konferencję od wydarzeń zaplanowanych na 24 czerwca — najwyraźniej po to, by móc całą uwagę poświęcić systemowi Windows 11. Wcześniej był on trzymany w tajemnicy, a jedyne dalsze plany dla Windows, które mógł mieć Microsoft, wyobrażaliśmy sobie jako koncentrujące się na kolejnych aktualizacjach Windows 10 lub ewentualnie na wariancie Windows 10X. W końcu pamiętamy zapowiedzi Microsoftu, że Windows 10 będzie ostatnim z Windowsów, a kolejne wersje będą po prostu jego aktualizacjami. Do tej pory gigant oficjalnie się z tych planów nie wycofał, ale być może zrobi to już niedługo.

Niedługo, bo już 24 czerwca, czyli w najbliższy czwartek, gigant poprowadzi dwa eventy. Pierwsze, czyli wspomniany Microsoft Event, będzie najpewniej skupiony na samej zapowiedzi i prezentacji Windows 11 w formie przystępnej zarówno dla zwykłych użytkowników i osób nietechnicznych, jak również dla ekspertów, deweloperów itd. Drugie wydarzenie będzie już kierowane głównie do profesjonalistów. Co na nim zobaczymy? W opisie występuje gra słów: "Tune in to see what we have in store for developers" może oznaczać po prostu "Dostrój się, aby zobaczyć, co mamy w zanadrzu dla deweloperów", jednak "in store" oznacza też "na sklepie", co jest wyraźną aluzją do Microsoft Store. Oczywiście taka gra słów to żadne zaskoczenie, bowiem Sklep Microsoft to właśnie miejsce, do którego gigant chce przyciągnąć deweloperów i wydawców.

Jeszcze podczas trwania konferencji BUILD 2021 Satya Nadella zapowiadał "jedną z najbardziej znaczących aktualizacji Windows ostatniej dekady" oraz więcej możliwości dla deweloperów, wliczając w to dostępność nowej, otwartej platformy do tworzenia, dystrybucji i monetyzacji aplikacji. Zapowiedź jest zbieżna z pogłoskami o pracach firmy nad kompletnym przeprojektowaniem Microsoft Store. Sądzimy, że to właśnie dane nam będzie zobaczyć 24 czerwca, o godzinie 21:00 czasu polskiego.