Zmiany w regulaminie WhatsAppa. Który komunikator jest teraz najbezpieczniejszy?

Zmiany w regulaminie WhatsAppa. Który komunikator jest teraz najbezpieczniejszy?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/11/2021, 12:11 PM

Liczba odsłon: 4206

W ostatnich dniach w świecie mediów społecznościowych zawrzało. Po pierwsze, niemal cała ich czołówka zablokowała konta ustępującego z fotelu prezydenta Donalda Trumpa. Po drugie, Facebook zaktualizował politykę prywatności WhatsAppa, umożliwiając mu dzielenie danych z innymi usługami firmy (np. Facebook, Messenger, Instagram). Spowodowało to częściowy odwrót jego użytkowników w kierunku rozwiązań bardziej szanujących prywatność.

Kontrowersyjne zmiany w regulaminie jasno pokazały, że WhatsApp nie jest już niezależną platformą ani zamkniętym środowiskiem. Wydawca postawił sprawę jasno — użytkownicy (ponad 2 miliardy osób) zaakceptują nowy regulamin lub będą musieli usunąć konta. Wśród danych gromadzonych przez WhatsApp znajdują się: dane o lokalizacji, adresy IP, model telefonu, OS, poziom baterii, siła sygnału, przeglądarka, sieć mobilna, ISP, język, strefa czasowa i IMEI. Do tego dochodzą informacje o wiadomościach, połączeniach, przynależności do grup, statusie, zdjęciu profilowym, ostatnim byciu online itd. WhatsApp dodał też sekcję danych o transakcjach i danych płatności. Czy akceptacja na dzielenie tego wszystkiego z zewnętrznymi usługami należącymi do Facebooka jest konieczna, by dalej korzystać z komunikatora? Jak zwykle — to zależy.

WhatsApp

Jak donosi GSMArena, mimo że aktualizacja warunków korzystania będzie wdrożona globalnie, to użytkownicy zlokalizowani na terenie Unii Europejskiej będą mieli do zaakceptowania tylko jeden punkt w powiadomieniu. Podziękować za to należy regulacjom RODO, dzięki którym nasze dane nie mogą być udostępniane podmiotom zewnętrznym. Dotyczy to wszystkich 27 państw członkowskich. Reszta świata nie jest już w tak uprzywilejowanej pozycji, ale w końcu... WhatsApp nie jest bezkonkurencyjny. Ostatnie kontrowersje skłoniły użytkowników do zainteresowania się komunikatorami bardziej ceniącymi prywatność. Temat podchwycili również ich wydawcy, w tym Microsoft.

Na oficjalnym koncie Skype na Twitterze czytamy: Skype szanuje Twoją prywatność. Jesteśmy zobowiązani, by utrzymywać Twoje dane osobiste w prywatności i nie sprzedawać ich podmiotom zewnętrznym. Jest to oczywista aluzja do dzielenia się danymi w usługach należących do Facebooka. W tweecie znajduje się także link do Oświadczenia o ochronie prywatności, w którym Microsoft dokładnie opisuje, jakie dane gromadzi, w jaki sposób je wykorzystuje i jak użytkownik może je kontrolować. Innym następstwem kontrowersji z WhatsAppem jest napływ użytkowników do jeszcze innego komunikatora, który bodaj w największym stopniu ze wszystkich szanuje prywatność.

Signal - najbezpieczniejszy komunikator Signal - najbezpieczniejszy komunikator Signal - najbezpieczniejszy komunikator

Chodzi tu konkretnie o Signal, polecany choćby przez Elona Muska, Niebezpiecznika, Sekuraka, a także i nas! Signal jest open source'owym, niekomercyjnym i w pełni szyfrowanym komunikatorem dla Androida i iOS. Jeśli spojrzeć na to pod kątem ochrony prywatności, Signal znajduje się na dokładnie przeciwnej stronie spektrum, co WhatsApp.

Choć dostępny jest on na rynku od kilku lat, jego wydawca podaje, że w ostatnich dniach dochodzi do opóźnień weryfikacji numerów z powodu napływu tak dużej liczby nowych użytkowników. Naszym zdaniem jest to wyraźny znak, że w świecie mediów społecznościowych zaczyna dochodzić do mocnego przetasowania, a mniej nastawiona na zysk i gromadzenie danych konkurencja wygryza część rynku zagarniętą do tej pory przez konglomerat Facebooka.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia