Menu kategorii
 • Zarządzanie obrazami (biblioteki)

  Zarządzanie obrazami (biblioteki)

   Adam Myszkowski
  Adam Myszkowski
  00:00
  19.02.2010
  5133 wyświetlenia

  W jednym z poprzednich artykułów mogliśmy zapoznać się z podstawową charakterystyką bibliotek systemu Windows 7. Biblioteki są wirtualnymi katalogami, które w jednym miejscu gromadzą pliki zbliżonego typu porozmieszczane po różnych katalogach i dyskach. Pliki te, choć zebrane w jednej bibliotece, fizycznie znajdują się w swoich folderach. Zapoznajmy się z biblioteką Obrazy.

  Biblioteka Obrazy pozwala skupiać w sobie wszystkie pliki graficzne, jakie tylko zechcemy do niej dodać. Aby wejść do niej, wystarczy kliknąć ikonę Eksplorator Windows znajdującą się na pasku zadań. Następnie wybieramy Obrazy i już możemy przystąpić do organizowania swoich plików graficznych. Aby dodać do biblioteki dowolny folder z określoną zawartością, wystarczy kliknąć odnośnik obok pozycji Zawiera:, który pokazuje, ile folderów jest objętych monitorowaniem przez bibliotekę. Klikając przycisk Dodaj wskazujemy folder, który chcemy dodać do biblioteki i finalnie klikamy Umieść folder.

  Klikając prawym przyciskiem myszki którykolwiek folder na liście, możemy skorzystać z menu kontekstowego, w którym znajdziemy pozycję Ustaw jako domyślną lokalizację zapisywania. Co ona daje? Kiedy będziemy korzystali z programu graficznego, importowania plików z innych nośników, lub np. ściągali pliki graficzne z Internetu, zamiast przechodzić przez dziesiątki folderów w celu wskazania tego, w którym chcemy dany plik umieścić, możemy jako miejsce zapisu wybrać bibliotekę Obrazy, a pliki zostaną automatycznie zapisane w domyślnej lokalizacji, którą wskazaliśmy. Upraszcza to pracę, zwłaszcza, gdy często korzystamy z folderu, który jest ulokowany w ciągu wielu podfolderów.

  Biblioteka Obrazy

  Spójrzmy jeszcze na pasek narzędziowy położony pod paskiem menu na górze okna. W zależności od tego, jaki wskażemy element, będziemy mieli do dyspozycji skróty do różnych akcji. I tak po wskazaniu pojedynczego pliku, pojawi się przycisk Otwórz, który pozwoli otworzyć plik w dowolnym programie graficznym wybranym z listy. Ponadto dostępne są m.in. pozycje Pokaz slajdów i Nagraj. Dodatkowo, gdy z menu Organizuj wybierzemy Układ, a następnie włączymy okienko podglądu, miniaturka pliku zostanie wyświetlona w oknie po prawej stronie.

  Na koniec warto zauważyć, że oprócz klasycznego widoku podziału na foldery, biblioteka pozwala także na grupowanie plików wg charakterystycznych dla nich kryteriów. W przypadku plików graficznych, dostajemy możliwość grupowania wg miesiąca lub dnia utworzenia pliku lub folderu, oceny i tagu. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki wolny obszar folderu, następnie Rozmieść według i wybrać najlepszy dla siebie układ. Podczas wszystkich operacji na plikach pamiętajmy o jednym – operacje takie, jak kopiowanie, wycinanie, wklejanie i usuwanie plików w bibliotekach mają swoje odzwierciedlenie także w fizycznym położeniu plików. Jeśli usuniemy plik z jakiegoś folderu w bibliotece, usuniemy go także z właściwego folderu.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Obrazy i wideo