Menu kategorii
 • Władimir Putin do tej pory korzysta z Windows XP

  Władimir Putin do tej pory korzysta z Windows XP

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  15:30
  18.12.2019
  1371 wyświetlenie

  Prezydent Rosji, Władimir Putin, został przyłapany na korzystaniu z niewspieranego od ponad 5 lat systemu Windows XP. Nie licząc kilku wyjątkowych sytuacji, system ten nie był łatany od kwietnia 2014 roku. Jak twierdzi "The Moscow Times", wysocy urzędnicy nie mają technicznej możliwości używania zagranicznego oprogramowania, jako że Moskwa w ten sposób chce chronić interesy narodowe, napędzić rozwój lokalny, a także obawia się zagranicznych szpiegów. Skutek może być inny od zamierzonego.

  Jak wynika ze zdjęć opublikowanych przez Kreml, na komputerach Putina jest uruchomiony Windows XP. Dotyczy to zarówno komputera na Kremlu, jak i w rezydencji prezydenta w Nowo-Ogariowie. Putin unika smartfonów i przez długi czas podchodził do Internetu bardzo podejrzliwie. Wybór systemu operacyjnego to jednak nie jego zasługa. Windows XP był ostatnim systemem Microsoftu dopuszczonym do użytku przez rosyjskie agencje rządowe, co potwierdzają dokumenty Ministerstwa Obrony. Windows 10 otrzymał wprawdzie certyfikację, ale tylko dla komputerów, które nie mają styczności z tajemnicą państwową.

  Rosja planuje wymienić oprogramowanie Microsoftu i Apple'a na swoje własne we wszystkich organizacjach rządowych. Miałoby to nastąpić w latach 2025-2030. Biuro prezydenta podobno odwlekało moment przejścia na rodzimy system operacyjny po zeszłorocznych niepowodzeniach. Rzecznik Kremla, Dmitrij Peskow, nie wyjaśnił, dlaczego Kreml wciąż nie wymienił systemu operacyjnego Putina. Jak widać, sytuacja oprogramowania w rosyjskich agencjach rządowych jest dość skomplikowana, a bezpieczeństwo tajnych danych to tylko jedno z wytłumaczeń. W rzeczywistości Windows XP narażony jest na ataki bardziej niż którykolwiek z jego następców (Windows 7, 8/8.1 oraz 10). Dobitny tego przykład obserwowaliśmy w 2017 roku, kiedy na fali ataków ransomware padło ofiarą ponad 20 tysięcy PC z przestarzałym Windows XP, w tym komputery National Health Service w Wielkiej Brytanii.

  Oczywiście nie musi być tak, że zdjęcie opublikowane przez Kreml przedstawia stan faktyczny. W końcu kto w 2018 roku zabroni Putinowi pozować przed monitorem z wyświetlonym pulpitem systemu z 2001 roku? W końcu niewykluczone, że to zagranie służb specjalnych celowo wprowadzające w błąd, a Putin i jego towarzysze korzystają z nowoczesnego i bezpiecznego oprogramowania. Chciałoby się w to wierzyć, jednak prawda może być mocno prozaiczna.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.businessinsider.com/vladimir-putin-uses-windows-xp-on-computer-report-2019-12?IR=T

  Polecamy również w kategorii Windows XP