Menu kategorii
 • Windows Vista - technologie przyszłości

  Windows Vista - technologie przyszłości

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  11.09.2005
  12397 wyświetleń

  Nowy system operacyjny z rodziny Windows zawiera wiele innowacyjnych technologii. Niektóre z nich są widoczne od razu tak jak foldery wirtualne, inne natomiast docenią tylko ci, którzy wykorzystują komputer do zaawansowanych zadań. Programiści z Redmond zaimplementowali w Windows Vista technologie umożliwiające deweloperom prostsze tworzenie nowych niesamowitych programów. Przedstawimy te usprawnienia.

  Aero
  Zwykłym użytkownikom nazwa ta kojarzy się z tematem w Windows Vista. I tak jest rzeczywiście, jest to jedna z kompozycji. Aero oznacza jednak o wiele więcej. Technologia ta udostępnia programistom kilka interfejsów API, które dowolnie mogą wykorzystywać w swoich projektach. Dzięki niej mają możliwość zmiany wyglądu systemu, mogą ingerować w wygląd pulpitu, menadżera okien. Ten system zapewnia użytkownikom zasiadającym przed komputerem prostotę obsługi aplikacji oraz ich efektowny wygląd.

  Windows Presentation Foundation, którego kodowa nazwa brzmi Avalon. Jest to właściwie określenie silnika graficznego, który integruje interfejs użytkownika, grafikę dwu- oraz trójwymiarową a także multimedia, dokumenty oraz w przypadku niektórych aplikacji system rozpoznawania lub generowania mowy. Interfejs użytkownika w Windows Presentation Foundation opiera się na implementacji języka XML nazwanego XAML. Jego wizualna część wykorzystuje grafikę wektorową. Windows Presentation Foundation wykorzystuje bibliotekę DirectX dzięki czemu na komputerach możliwe jest maksymalne wykorzystanie sprzętu, odpowiedzialnego za generacje obrazu. Omawiany system prezentacji danych dzieli się na Aparat wyświetlania oraz Strukturę kodu zarządzanego. Aparat technologii Windows Presentation Foundation został stworzony w celu ujednolicenia sposobów pracy programistów. Dzięki niemu mają prostszy dostęp do plików audio, dokumentów, przeglądarki oraz innych aplikacji. Struktura technologii Windows Presentation Foundation ma na celu ułatwienie zarządzania interfejsem oraz plikami użytkownika. Jest to system otwarty co oznacza, że możemy na podstawie dostarczonych komponentów budować inne kontrolki bardziej zaawansowane oraz bardziej dostosowane do aktualnych wymagań użytkowników.
  Wprowadzenie Windows Presentation Foundation jest zaplanowane na rok 2006. Systemy dla których ww. rozszerzenie będzie dostępne to Windows XP, Windows Server 2003 oraz Windows Vista.

  Windows Communication Foundation, znany pod nazwą kodową Indigo jest to system pozwalający wielu użytkownikom na wspólne tworzenie aplikacji przeznaczonych do uruchamiania w sieci. Usługa ta zwiększa możliwości aplikacji opartych na .NET Framework 2.0, a także integruje i unifikuje wszystkie dotychczasowe technologie Microsoftu służące do komunikacji takie jak .NET Remoting, COM+, MSMQ. W Windows Communication Foundation niezależnie od typu porozumiewania (HTTP, TCP, komunikacja między procesorowa) sposób budowy programu jest taki sam. Jeżeli pracujemy na jednej maszynie, do komunikacji możemy wykorzystać potoki. W Windows Communication Foundation wyróżniamy trzy filary pozwalające na uproszczenie i przyspieszenie tworzenia aplikacji.

  • Stosowanie wbudowanych funkcji obsługi szerokiego zakresu protokołów usług sieci Web, który zapewnia o wiele większą niż dotychczas współpracę pomiędzy programami.
  • Jawne użycie zasad programowania zorientowanego na usługi, pozwalające na prostsze rozbudowywanie i dostosowywanie aplikacji wraz z czasem użytkowania danego programu.
  • Pojedynczy interfejs API służący do tworzenia połączonych systemów, dzięki któremu programiści nie muszą już zapoznawać się z wieloma interfejsami i tworzenie nowych aplikacji staje się szybsze.

  Systemy, dla których ww. rozszerzenie będzie dostępne to Windows XP, Windows Server 2003 oraz Windows ViSta

  WinFX jest to nowe API w systemie Windows Vista zbudowane w oparciu o platformę .NET. Pozwala on na ujednolicony dostęp do Windows Communication Foundation (Indigo) oraz Windows Presentation Foundation (Avalon). Cechą wyróżniającą wśród standardowego API jest to iż oferuje mechanizmy typowe dla platform Java czy też .NET. Dzięki temu programiści będą mogli tworzyć szybciej i bardziej sprawnie nowe aplikacje, o rewolucyjnym wyglądzie.
  WinFX w celu pomocy programistą został wyposażony w następujące elementy:

  • Jeden oczywisty sposób wykonywania typowych zadań.
  • Spójny model programowania dostępny dla wszystkich funkcji systemu Windows Vista.
  • Wysokiej klasy biblioteki zawierające dane dotyczące typowych zadań.
  • Przyjazny model programowania, który pozwala tworzyć aplikacje z wykorzystaniem już uzyskanej wiedzy.
  • Struktura przyjazna dla narzędzi.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Nowe technologie