Menu kategorii
 • Windows Mobile 6 - co nowego?

  Windows Mobile 6 - co nowego?

   Mateusz Suski
  Mateusz Suski
  00:00
  14.10.2007
  45232 wyświetlenia

  W dzisiejszym artykule przedstawimy filozofię i działanie mobilnych okienek przyglądając się najnowszemu systemowi Microsoftu Windows Mobile 6.

  „Najważniejsze jest pierwsze wrażenie”

  Nawiązując do tej starej prawdy, programiści firmy z Redmond naprawdę się przyłożyli do postawionego przed nimi zadania. Ekran „Today” sprawia miłe dla oka wrażenie. A to wszystko dzięki nowej, turkusowej stylistyce nawiązującej do Windows Vista. Na dodatkowy plus trzeba zaliczyć użycie nowej gamy ikonek, które teraz sprawiają wrażenie trójwymiarowości. Co więcej, nowe okienka zostały okraszone delikatniejszymi dźwiękami, wprost idealnie komponującymi się z resztą systemu. Nowy OS działa szybciej od swojego poprzednika, przyrost „mocy” na poziomie 30%-40% jest wyraźnie odczuwalny. Nowe okienka są również stabilniejsze, co świadczy o tym, że programiści Microsoftu ostro wzięli się do pracy i mocno „wyszlifowali” kod. Pulpit mobilnych okienek – ekran Today Windows Mobile nie ma typowego dla „dużych” odmian Windows desktopu na którym znajdują się pliki i skróty do programów. W PocketPC, „pulpit” to dwie belki oraz uszeregowany układ wtyczek, który możemy dowolnie konfigurować przechodząc do Start\Settings\Personal\Today\Items. Standardowo znajdują się tam dodatki odpowiedzialne za wyświetlanie daty, informacji o właścicielu, menedżera połączeń bezprzewodowych, zadań, e-maili, terminów i programowej blokady urządzenia. Możemy również łatwo rozszerzyć funkcjonalność ekranu Today poprzez doinstalowanie pluginów firm trzecich. Dzięki nim, będziemy na bieżąco z pogodą, łatwo sprawdzimy stan naładowania baterii, czy wolnej pamięci. Górna belka odpowiada m. in. za wyświetlanie daty (w czasie gdy mamy otwartą jakąś aplikację), dostęp do menu Start i ustawień głośności. Na dolnej belce znajdziemy (w wersji Classic) odsyłacze do Kalendarza i Kontaktów, zaś w wersji Professional ten pierwszy ustępuje miejsca telefonowi.

  Idźmy dalej…

  Po tapnięciu (tak, w Windows Mobile „tapamy”, a nie jak podczas pracy z komputerem - „klikamy”) na powiewającą flagę Windows ukazuje się menu Start, w którym znajdziemy odnośniki do m. in. Internet Explorer Mobile, Kontaktów, Ustawień i folderu Programy. Nowością w szóstej edycji mobilnej platformy Microsoftu jest pozycja – „Office Mobile”. Ukrywa się pod nią „mały” pakiet Office – Excel Mobile, PowerPoint Mobile i Word Mobile.

  Panel sterowania – Ustawienia/Settings

  Folder ustawień dzieli się na trzy zakładki:

  Personal (Osobiste) – tutaj w „Today” zmienimy schemat kolorów w systemie i ułożymy belki na ekranie. W Menu wybierzemy ikonki, które mają się pojawiać w menu Start. Ponadto w tej zakładce ustawimy dane o sobie, ustalimy hasło, które odblokuje urządzenie, zmienimy metodę wprowadzania danych (do wyboru mamy klawiaturę ekranową, Transcribera – pismo odręczne, Block i Letter Recognizer).

  System – ta zakładka pozwala na dokładniejsze dostosowanie urządzenia do preferowanych oczekiwań. W Ustawieniach regionalnych zmienimy format daty, godziny, waluty i liczb. W Pamięci sprawdzimy stan wolnej pamięci ROM i RAM. Dowiemy się, ile jeszcze miejsca mamy na karcie i zamkniemy otwarte programy. W zakładce System również usuniemy zainstalowane programy, zaszyfrujemy dane na karcie pamięci, sprawdzimy rodzaj procesora i wersję systemu operacyjnego.

  Connections (Połączenia) – ta zakładka odpowiada za zarządzanie kartami sieciowymi zamontowanymi w pockecie, ustawieniami sieci bezprzewodowej, czy modułu Bluetooth. Możemy ustawić serwery DNS i WINS odpowiednio dla każdej z kart.

  W folderze Programy znajdziemy wszystkie aplikacje zainstalowane na urządzeniu. Standardowo są tam między innymi: „mały” ActiveSync, eksplorator plików, folder z grami, przeglądarka zdjęć i wideo, Windows Media Player Mobile 10 i kalkulator. W WM 6 pojawiły się trzy nowe ikonki:

   Windows Live – program który łączy usługi Live Search Mobile, Live Mail Mobile i Live Messenger Mobile. Jednakże kolejne aplikacje z rodziny Live mają zostać dołączone w najbliższym czasie. Belkę Windows Live Search Mobile możemy umieścić na ekranie Today. Live Messenger Mobile to dobrze znany Pocket MSN Messenger. Dzięki niemu będziemy mogli na bieżąco utrzymywać kontakty ze znajomymi.

   Windows Update – platforma umożliwiająca pobieranie i instalowanie uaktualnień dla systemu Windows Mobile.

   Internet Sharing – aplikacja umożliwiająca używanie pocketa jako modemu dla komputera PC (tylko w wersji Professional).

  Mobilny OS Microsoftu umili czas dwoma bardzo wciągającymi grami. Bubbles, czyli potoczne kulki - to prosta gra, która polega na zbijaniu jak największej ilości elementów tego samego koloru. Drugą propozycją jest, dobrze znany z Windows, Pasjans. Windows Mobile posiada również wbudowaną przeglądarkę zdjęć i odtwarzacz Windows Media Player 10 Mobile. Standardowo ten program jest dość okrojony, bo pozwala na odsłuchiwanie plików MP3 i WMA i oglądanie filmów w formacie WMV. Ale wygoda, jaką oferuje moduł Biblioteka rekompensuje te wady. WMP 10 w wersji mobilnej odziedziczył dużo funkcji od swojego większego brata. Możemy m. in. zmieniać skórkę i skonfigurować ustawienia przepustowości sieci. Czym byłby system bez eksploratora plików, w małych okienkach też go znajdziemy. Możemy kopiować, usuwać, przenosić pliki, tworzyć nowe foldery, zmieniać nazwy. Jednym zdaniem – to stary, dobrze znany element systemu znany każdemu użytkownikowi Windows.

  Nowością jest Marketplace – dobrze znany użytkownikom Xbox, czy Windows. Dzięki internetowemu sklepowi możemy kupić aplikacje lub uaktualnić te już zainstalowane na urządzeniu. Kolejnymi nowymi dodatkami, które usprawnią pracę są Smartdial i Smartfilter – pierwszy pozwala na wyszukiwanie w kontaktach postępowo wraz z wpisywanymi literami. Np. po wpisaniu litery „A” pojawiają się kontakty zaczynające się na literę „A”. Jednak po wpisaniu „Al” zawężamy liczbę kontaktów i pojawiają się Aliny, Alicje, Aleksandry i Aldony itd. Drugi zaś działa tak samo, jednakże dostępny jest w skrzynce odbiorczej.

  Podsumowanie

  Windows Mobile 6 to tak naprawdę Windows Mobile 5 Second Edition. System nie jest rewolucją lecz raczej ewolucją. Poprawiony kod, który naprawdę da się odczuć, sporo nowości, takich jak szyfrowanie karty pamięci, Marketplace, Update, czy też Live ułatwiają bardzo pracę. Dużym plusem jest też kompatybilność aplikacji z WM 5 dzięki czemu nie musimy się martwić o to, czy programy, których używaliśmy wcześniej będą działać w nowym systemie.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows Mobile