Windows Mobile 6 - co nowego?

Windows Mobile 6 - co nowego?

 Mateusz Suski
Mateusz Suski
00:00
14.10.2007
12 komentarze
44851 wyświetlenie

W dzisiejszym artykule przedstawimy filozofię i działanie mobilnych okienek przyglądając się najnowszemu systemowi Microsoftu Windows Mobile 6.

„Najważniejsze jest pierwsze wrażenie”

Nawiązując do tej starej prawdy, programiści firmy z Redmond naprawdę się przyłożyli do postawionego przed nimi zadania. Ekran „Today” sprawia miłe dla oka wrażenie. A to wszystko dzięki nowej, turkusowej stylistyce nawiązującej do Windows Vista. Na dodatkowy plus trzeba zaliczyć użycie nowej gamy ikonek, które teraz sprawiają wrażenie trójwymiarowości. Co więcej, nowe okienka zostały okraszone delikatniejszymi dźwiękami, wprost idealnie komponującymi się z resztą systemu. Nowy OS działa szybciej od swojego poprzednika, przyrost „mocy” na poziomie 30%-40% jest wyraźnie odczuwalny. Nowe okienka są również stabilniejsze, co świadczy o tym, że programiści Microsoftu ostro wzięli się do pracy i mocno „wyszlifowali” kod. Pulpit mobilnych okienek – ekran Today Windows Mobile nie ma typowego dla „dużych” odmian Windows desktopu na którym znajdują się pliki i skróty do programów. W PocketPC, „pulpit” to dwie belki oraz uszeregowany układ wtyczek, który możemy dowolnie konfigurować przechodząc do Start\Settings\Personal\Today\Items. Standardowo znajdują się tam dodatki odpowiedzialne za wyświetlanie daty, informacji o właścicielu, menedżera połączeń bezprzewodowych, zadań, e-maili, terminów i programowej blokady urządzenia. Możemy również łatwo rozszerzyć funkcjonalność ekranu Today poprzez doinstalowanie pluginów firm trzecich. Dzięki nim, będziemy na bieżąco z pogodą, łatwo sprawdzimy stan naładowania baterii, czy wolnej pamięci. Górna belka odpowiada m. in. za wyświetlanie daty (w czasie gdy mamy otwartą jakąś aplikację), dostęp do menu Start i ustawień głośności. Na dolnej belce znajdziemy (w wersji Classic) odsyłacze do Kalendarza i Kontaktów, zaś w wersji Professional ten pierwszy ustępuje miejsca telefonowi.

Idźmy dalej…

Po tapnięciu (tak, w Windows Mobile „tapamy”, a nie jak podczas pracy z komputerem - „klikamy”) na powiewającą flagę Windows ukazuje się menu Start, w którym znajdziemy odnośniki do m. in. Internet Explorer Mobile, Kontaktów, Ustawień i folderu Programy. Nowością w szóstej edycji mobilnej platformy Microsoftu jest pozycja – „Office Mobile”. Ukrywa się pod nią „mały” pakiet Office – Excel Mobile, PowerPoint Mobile i Word Mobile.

Panel sterowania – Ustawienia/Settings

Folder ustawień dzieli się na trzy zakładki:

Personal (Osobiste) – tutaj w „Today” zmienimy schemat kolorów w systemie i ułożymy belki na ekranie. W Menu wybierzemy ikonki, które mają się pojawiać w menu Start. Ponadto w tej zakładce ustawimy dane o sobie, ustalimy hasło, które odblokuje urządzenie, zmienimy metodę wprowadzania danych (do wyboru mamy klawiaturę ekranową, Transcribera – pismo odręczne, Block i Letter Recognizer).

System – ta zakładka pozwala na dokładniejsze dostosowanie urządzenia do preferowanych oczekiwań. W Ustawieniach regionalnych zmienimy format daty, godziny, waluty i liczb. W Pamięci sprawdzimy stan wolnej pamięci ROM i RAM. Dowiemy się, ile jeszcze miejsca mamy na karcie i zamkniemy otwarte programy. W zakładce System również usuniemy zainstalowane programy, zaszyfrujemy dane na karcie pamięci, sprawdzimy rodzaj procesora i wersję systemu operacyjnego.

Connections (Połączenia) – ta zakładka odpowiada za zarządzanie kartami sieciowymi zamontowanymi w pockecie, ustawieniami sieci bezprzewodowej, czy modułu Bluetooth. Możemy ustawić serwery DNS i WINS odpowiednio dla każdej z kart.

W folderze Programy znajdziemy wszystkie aplikacje zainstalowane na urządzeniu. Standardowo są tam między innymi: „mały” ActiveSync, eksplorator plików, folder z grami, przeglądarka zdjęć i wideo, Windows Media Player Mobile 10 i kalkulator. W WM 6 pojawiły się trzy nowe ikonki:

  Windows Live – program który łączy usługi Live Search Mobile, Live Mail Mobile i Live Messenger Mobile. Jednakże kolejne aplikacje z rodziny Live mają zostać dołączone w najbliższym czasie. Belkę Windows Live Search Mobile możemy umieścić na ekranie Today. Live Messenger Mobile to dobrze znany Pocket MSN Messenger. Dzięki niemu będziemy mogli na bieżąco utrzymywać kontakty ze znajomymi.

  Windows Update – platforma umożliwiająca pobieranie i instalowanie uaktualnień dla systemu Windows Mobile.

  Internet Sharing – aplikacja umożliwiająca używanie pocketa jako modemu dla komputera PC (tylko w wersji Professional).

Mobilny OS Microsoftu umili czas dwoma bardzo wciągającymi grami. Bubbles, czyli potoczne kulki - to prosta gra, która polega na zbijaniu jak największej ilości elementów tego samego koloru. Drugą propozycją jest, dobrze znany z Windows, Pasjans. Windows Mobile posiada również wbudowaną przeglądarkę zdjęć i odtwarzacz Windows Media Player 10 Mobile. Standardowo ten program jest dość okrojony, bo pozwala na odsłuchiwanie plików MP3 i WMA i oglądanie filmów w formacie WMV. Ale wygoda, jaką oferuje moduł Biblioteka rekompensuje te wady. WMP 10 w wersji mobilnej odziedziczył dużo funkcji od swojego większego brata. Możemy m. in. zmieniać skórkę i skonfigurować ustawienia przepustowości sieci. Czym byłby system bez eksploratora plików, w małych okienkach też go znajdziemy. Możemy kopiować, usuwać, przenosić pliki, tworzyć nowe foldery, zmieniać nazwy. Jednym zdaniem – to stary, dobrze znany element systemu znany każdemu użytkownikowi Windows.

Nowością jest Marketplace – dobrze znany użytkownikom Xbox, czy Windows. Dzięki internetowemu sklepowi możemy kupić aplikacje lub uaktualnić te już zainstalowane na urządzeniu. Kolejnymi nowymi dodatkami, które usprawnią pracę są Smartdial i Smartfilter – pierwszy pozwala na wyszukiwanie w kontaktach postępowo wraz z wpisywanymi literami. Np. po wpisaniu litery „A” pojawiają się kontakty zaczynające się na literę „A”. Jednak po wpisaniu „Al” zawężamy liczbę kontaktów i pojawiają się Aliny, Alicje, Aleksandry i Aldony itd. Drugi zaś działa tak samo, jednakże dostępny jest w skrzynce odbiorczej.

Podsumowanie

Windows Mobile 6 to tak naprawdę Windows Mobile 5 Second Edition. System nie jest rewolucją lecz raczej ewolucją. Poprawiony kod, który naprawdę da się odczuć, sporo nowości, takich jak szyfrowanie karty pamięci, Marketplace, Update, czy też Live ułatwiają bardzo pracę. Dużym plusem jest też kompatybilność aplikacji z WM 5 dzięki czemu nie musimy się martwić o to, czy programy, których używaliśmy wcześniej będą działać w nowym systemie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows Mobile

Komentarze

 • akolita 16:52 29.02.2008

  a dlaczego to jest tlyko po angielsku?? nie ma polskiego odpowiednika??

 • SiwyHH 14:49 02.05.2008

  a ja mam taki problem ze ikony zmienily mi sie na troche brzydsze tzn.maja jakiby mniej kolorow jak to naprawic??

 • ewa2103@poczta.fm 13:36 26.06.2008

  własnie przydało by sie by polskie ....jak by ktos mogł to niech przysle link na maila z góry dzieki

 • sido 14:37 12.08.2008

  moze ktos opisac wersje wm 6 standard zastosowana m.in. w palm treo v500??? troszke roznie sie od tej:P

 • pokojekajaki 22:50 16.09.2008

  Czy będzia działało na Akira Guepard

 • Bartq 22:57 25.09.2008

  <p>elo wm 6 jest po polsku bo mam ;) fajny lepszy od poprzednich</p>

 • icam 11:57 20.10.2008

  <p>a ja tam polecam Syed_Ather_WM_6.1_Dark_Edition<br />system b. szybki <br />polecam wszystkim</p>

 • mobilek 23:24 30.10.2008

  Windows Mobile 6 ma spolszczenie, ale trzeba je oddzielnie kupić (ceny od 88 zł do 146). Tylko w Polsce takie numery odchodzą. Firma HP sprzedaje go na polskim rynku w wersji ang, jakby Polska była angielską kolonią. A spolszczenie z marchevkowego pola jest OK. Sam go używam z iPAQ 214.

 • sprany 22:03 12.12.2008

  <p>mobilek pleciesz glupoty mam w swoim mda cmp III polskiego win mobila i nic nie musialem placic za spolszczenie. jedyna wada brak dodatkow skorek działajacych itp. pozdro all</p> <p> </p>

 • RadOL 14:13 29.12.2008

  <p>Czy ten WM bedzie działał na Toshibie G500?</p>

 • Marek 14:08 21.01.2009

  <p>Czy wie ktoś może jak zainstalować w WM 6 wersja polska Block Recognizer i Letter Recognizer, będę bardzo wdzięczny za pomoc. Klawiatura jest zbyt mała i niewygodna.</p>

 • zico 14:39 15.02.2009

  a czy dziala na qteku 9100 z gory dzieki

Skomentuj

Autor