Windows 8 a brak ekranu dotykowego

Windows 8 a brak ekranu dotykowego

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
00:00
08.05.2013
7 komentarzy
22777 wyświetleń

Panuje przekonanie, że obsługa nowego systemu Windows 8 bez posiadania ekranu dotykowego jest niemożliwa albo jest swego rodzaju drogą usłaną kolcami i potłuczonym szkłem. Praktycznie od dnia premiery, wśród użytkowników komputerów panuje takie przekonanie, a my rozwiejemy wątpliwości i pokażemy, czy można sprawnie pracować na Windows 8 bez żadnego ekranu dotykowego ze zwykłą myszą komputerową i klawiaturą.

Rzut okiem na Modern UI

startscreen

Pierwszą zmianą rzucającą się w oczy jest kafelkowy interface Modern UI. Po zalogowaniu użytkownika na ekranie wyświetlany jest ekran Start, odpowiednik przycisku Start, którego premiera miała miejsce 17 lat temu, a więc od czasów Windows 95. Ekran Start zawiera kafelkowe skróty do programów zainstalowanych przez użytkownika, jak również do aplikacji Modern UI, standardowo instalowanych wraz z systemem Windows 8. Zrozumiałe jest to, że to co nowe może być dziwne i wywoływać strach przed używaniem tego typu rozwiązań w codziennej pracy może powodować frustrację. Zupełnie niepotrzebnie.

Gdzie jest przycisk Start i jego menu

Załóżmy, że pracujemy przy edycji dokumentu, a chcemy sprawdzić pogodę na najbliższe dni. Nie ma przycisku Start i nie wiem co dalej. Odpowiedź jest jeszcze prostsza niż postawione pytanie i są na to dwa rozwiązania. Pierwsze, większość dostępnych na rynku klawiatur wyposażona jest w przycisk z logo systemu Windows, wystarczy go nacisnąć, a pojawi się Ekran Start.

startbutton

Drugie rozwiązanie, według nowych standardów Modern UI, jest równie proste co pierwsze. Wystarczy najechać kursorem myszy w lewy dolny róg ekranu, aż do pojawienia się przycisku Start.

start

O wyłączaniu słów kilka

No dobrze, programy uruchomię klikając na odpowiedni kafelek Ekranu Start, ale jak wyłączę/uruchomię ponownie komputer? Fakt, przyciski odpowiedzialne za wyłącznie/ponowne uruchamianie systemu, a właściwie ich brak na Ekranie Start może powodować chwilową konstrenację, która jak się za chwilę okaże jest zupełnie nie potrzebna. Na wyłącznie komputera są dwa sposoby. Pierwszy, polegający na tym, że użytkownik powinien kliknąć na dowolny obszar pulpitu, wolnego od ikon, a następnie użyć kombinację klawiszy Lewy Alt + F4. Pojawi się wówczas okienko z wyborem opcji: Wyłącz komputer/Uruchom ponownie/Wyloguj.

 

classicshutdown


Drugi sposób polega na wykorzystaniu Paska bocznego. W tym celu proszę najechać kursorem myszy w prawy górny/prawy dolny róg ekranu, aż do pojawienia się wspomnianego Paska bocznego. Następnie proszę kliknąć na Ustawienia -> Zasilanie -> Wyłącz/Uruchom ponownie. Na początku może się to faktycznie wydać skomplikowane ale po kilku dniach użytkowania jesteśmy w stanie przyzwyczaić do nowych rozwiązań, a wykonanie tych poleceń zajmuje coraz mniej czasu.

charm

shutdown

Przy okazji wprowadzenia Modern UI w Windows 8 pojawiają się pytania: jak pracować w kafelkowym środowisku. Odpowiedź jest dość prosta i oczywista. Wszystkie aplikacje, które działają w środowisku Windows 7 uruchomisz bez problemu w Windows 8. Najnowszy system Microsoft-u jak najbardziej posiada znany i lubiany pulpit. Nie ma więc żadnych obaw o wymuszenia działania aplikacji w trybie pełnoekranowym. W tym trybie działają wyłącznie aplikacje i gry napisane wyłącznie dla Windows 8.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 8

Komentarze

 • Darous 17:22 09.05.2013

  oczywiście że można pracuję nie korzystam tylko pracuję na tym systemie od momentu wydania wersji RTM i nie zamienie na inny.

 • Martin 19:21 09.05.2013

  Wcześniej miałem wszystkie Windowsy (95, 98, XP, 2000, Vista, 7) i z nich wszystkich najlepsza jest 8. Wybitna była wersja 7, ale to co dodali/zmienili w 8 wiele daje przy codziennym korzystaniu. A co tam kafelki, co tam brak menu start, to są drobiazgi i praktycznie nie potrzebne lub zrobione lepiej (inaczej). Jak ktoś chce to z 8 może korzystać dokładnie tak jak z 7 i czerpać do tego z wszystkich dobrodziejstw nowej wersji.

 • łuki 19:36 11.05.2013

  Zakupiłem aktualizację do wersji 8 i po pół roku jak była kupa to jest kupa zawiecha za zawiechą a na laptopie nie używam myszki bo nie lubię jest touchpad, a wyskakujący pasek z prawej strony (notorycznie) tzw. charmsbar doprowadza do szału więc wróciłem pokornie do mojej sprawdzonej 7, bez wodotrysków i bez problemów, bez stresu i ciskania słownictwa którego świat nie słyszał. Pomimo ćut wolniejszego startu - nie robi mi to różnicy; mam dysk ssd), a problemy z USB 3.0 NA 8 TO JEST ŻART GORSZY TRANSFER JAK NA eSACIE. ŻAŁUJE WYDANYCH PIENIĘDZY NA WERSJĘ 8 WINDOWS"A

 • k. 19:28 12.05.2013

  Mało przekonywujące porady. Coś co się robiło w mgnieniu oka teraz polecane jest uczenie się na pamięć skrótów do wykonania podstawowych czynności. Powinna być możliwość wyboru korzystania z tradycyjnego Startu a nie wciskanie ludziom na siłe jak mają korzystać z komputera...

 • MaPa 21:39 12.05.2013

  Gdyby nie rozwój interfejsu dalej mielibyśmy coś na wzór Windows 95. Nie żebym popadał w przesadną euforię, ale naprawdę da się pracować. Niebieskiego ekranu nie doświadczyłem od samego początku, nie licząc wadliwych pamięci RAM, które wymieniłem i problemy wszelakie ustąpiły.

 • Tadeusz 06:36 13.05.2013

  Miałem wszystkie Windowsy ale 8 wydaje mi sie najlepsza,wystarczy trochę sie podenerwować na początek (nie mogłem wyłączyć) ale po trzech dniach wszystko wróciło do normy i nie mam problemu z 8

 • Scrutator 11:10 27.06.2013

  Mam komputer AIO z ekranem dotykowym i zainstalowaną 8. Kupiłem go z 7. Jeżeli chodzi o ekran dotykowy to 7 nijak go wykorzystywała. Kiedy zainstalowałem 8 chwilę się pobawiłem dotykiem (fajne, aczkolwiek dłuższe trzymanie rąk w górze opartych tylko na łokciach jest męczące) a teraz używam głównie tradycyjnej myszki i klawiatury. Korzystanie z 8 bez dotyku jest równie wygodne jak korzystanie z 7. Uważam że 8 warta jest wydanych pieniędzy. Wszystko to co miałem na 7 śmiga równie dobrze na 8. Dodam też, że głównie korzystam z tradycyjnego pulpitu i jakoś przyzwyczaiłem się do braku menu start.

Skomentuj

Autor