Kuchnia

Kuchnia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/24/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 6202

W Windows 8 znajdziemy cały zestaw natywnych aplikacji o różnym zastosowaniu. Jedną z nich jest Kuchnia, której możliwości są całkiem rozległe. Jako jedna aplikacja Kuchnia łączy interaktywną książkę kucharską, bazę drinków i win z całego świata, a także setki poradników i wskazówek kulinarnych. Możemy tu również stworzyć jadłospis, listy zakupów, dodawać własne przepisy i tworzyć kolekcje. Przepisy i plany posiłków możemy zapisać w aplikacji, drukować i udostępniać znajomym. Jednym słowem apka ta łączy wszystkie istotne zagadnienia, dotyczące sztuki kulinarnej. Co najważniejsze, dostęp do jej ogromnej bazy jest całkowicie darmowy.

By uruchomić aplikację MSN Kuchnia, wchodzimy do ekranu Start, przewijamy w dół do ekranu Aplikacje i klikamy pozycję Kuchnia.

Wyszukaj

Menu główne aplikacji

Przepis dnia

Ekran główny wygląda podobnie, jak w przypadku innych aplikacji z serii Bing/MSN. Nawigacja w interfejsie polega przede wszystkim na przewijaniu ekranu w poziomie. Możemy robić to za pomocą pokrętła myszy, suwaka na dole ekranu lub strzałkami na klawiaturze. Gdy uruchomimy aplikację, na samym początku zobaczymy proponowany przepis dnia. By dowiedzieć się o nim więcej, klikamy w napis.

MSN Kuchnia

Lista skrótów

Tymczasem przewijamy ekran w prawo. Kolejny moduł aplikacji składa się z poręcznej listy czterech istotnych funkcji:

MSN Kuchnia

Ich konfiguracją i funkcjonalnością zajmiemy się później. Przejdźmy na razie dalej.

Przepisy

Kolejny moduł to Przepisy.

MSN Kuchnia

Możemy tu skorzystać z proponowanych na ekranie przepisów lub wyszukać więcej, klikając Zobacz więcej:

MSN Kuchnia

Przejdziemy wówczas do ekranu Przeglądaj przepisy. Możemy przewijać ten ekran w poziomie i wybierać interesujące nas propozycje lub skorzystać z rozwiniętego systemu filtrów. By wyszukać przepisy, zgodne z konkretnymi wytycznymi, wybieramy jedną z pozycji w lewym menu. W naszym przykładzie użyjemy diety bezglutenowej:

MSN Kuchnia

Aplikacja znajdzie dla nas przepisy, zgodne z wybraną dietą:

MSN Kuchnia

Możemy także usuwać filtry lub dodawać nowe. Dobór filtrów automatycznie zaktualizuje listę wyszukiwania. Wybierzmy więc dodatkowe filtrowanie według Poziomu truności. Załóżmy, że nie jesteśmy mistrzami kuchni i szukamy prostego dania bezglutenowego. Wybieramy więc pozycję Łatwy:

MSN Kuchnia

Wyniki wyszukiwania zostały przefiltrowane według naszych wytycznych:

MSN Kuchnia

Kliknijmy jeden z wyników, by obejrzeć przepis:

MSN Kuchnia

MSN Kuchnia

MSN Kuchnia

Przepisy te - jak widzimy - zaprezentowane są w wyjątkowo czytelny i przejrzysty sposób, zgodny ze stylem Modern UI. Wiemy już, jak wyszukiwać i filtrować przepisy. Zobaczmy teraz, co możemy zrobić z danym przepisem. Będąc w jego ekranie, klikamy prawy przycisk myszy. Z górnej i dolnej krawędzi ekranu wysunie się menu:

MSN Kuchnia

Nasz przepis możemy dodać do kolekcji, planu posiłków lub listy zakupów. O tych kategoriach napiszemy w dalszej części poradnika. Przepis możemy także wydrukować lub przypiąć go do ekranu startowego w formie dynamicznego kafelka.

Wróćmy teraz do menu głównego aplikacji. Klikamy dwa razy przycisk wstecz (lewy, górny róg ekranu) i przechodzimy do kolejnych sekcji.

Wskazówki i techniki

Dział ten zawiera niezliczoną ilość poradników kulinarnych i internetowych lekcji gotowania.

MSN Kuchnia

Kliknijmy Zobacz więcej, by przejść do ekranu działu wskazówek:

MSN Kuchnia

Przewijając stronę w poziomie, zyskamy dostęp do wielu działów porad: pieczywo i ciasta, gotowanie jaj, gotowanie warzyw, smażenie, zioła i przyprawy, umiejętność krojenia, zupy i sosy itd. Pod każdym z poradników znajdziemy krótki opis i czas trwania prezentacji. Wybierzmy jedną ze wskazówek, klikając jej obszar:

MSN Kuchnia

Uruchomimy wówczas wideo z poradnikiem w języku polskim:

MSN Kuchnia

Trzy przyciski w prawym, dolnym rogu ekranu to odpowiednio udostępnianie, pełny ekran/mały ekran i odtwórz/pauza. Pierwszy z przycisków pozwala nam udostępnić wideo w formie wiadomości mailowej, zapisać ją w OneNote, dodać do Listy lektur lub skorzystać z innych aplikacji, o ile takie zainstalowaliśmy:

MSN Kuchnia

Wróćmy do ekranu głównego i rzućmy okiem na pozostałe moduły aplikacji.

Wino

Dział win przypomina nieco po względem interfejsu dział przepisów. Materiały te przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich. Możemy kliknąć jedną z propozycji lub przejść do kategorii, klikając Przeglądaj wina lub Zobacz więcej:

MSN Kuchnia

Poszukamy proponowanych, francuskich win wytrawnych. Wybieramy więc z lewego menu interesujące nas kategorie:

MSN Kuchnia

Klikając którąś z pozycji, dowiemy się na jej temat wszystkich niezbędnych wiadomości:

MSN Kuchnia

MSN Kuchnia

MSN Kuchnia

Przejdźmy teraz do kolejnej kategorii.

Koktajle

Ostatni dział tego typu w menu głównym aplikacji zawiera szereg przepisów na drinki i koktajle. Materiały te przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich.

MSN Kuchnia

W menu Przeglądaj koktajle wybierzemy filtry. Możemy szukać napojów poprzez główne składniki, kieliszki (szklanki, naczynia i sposób podania), poziom trudności i profil smakowy (gazowany, gorzki, kawa, kwaśny, miętowy, owocowy, pikantny itd.). Poszukajmy więc drinków na bazie likierów:

MSN Kuchnia

Wybierzmy jedną z propozycji, by zobaczyć jej zdjęcie, opis i sposób przyrządzenia:

MSN Kuchnia

MSN Kuchnia

To już ostatni z działów z przepisami i poradami. Przejdźmy teraz do ostatniej kategorii w menu głównym.

Następne kroki

MSN Kuchnia

Dostosuj aplikację Kuchnia

Możemy tu - podobnie jak w innych apkach z serii Bing/MSN - dostosować środowisko pracy.

MSN Kuchnia

Jeśli chcemy, możemy wyłączyć dane kategorie z ekranu głównego apki lub zamienić je miejscami.

Dodaj przepis

W tym miejscu możemy w prosty sposób dodać przepis i zapisać go w aplikacji. Przepis ten będzie dostępny w naszym Koncie Microsoft. Wystarczy wprowadzić odpowiednie dane do formularzy i kliknąć Zapisz.

MSN Kuchnia

Utwórz plan posiłków

Z tego miejsca możemy stworzyć i przeglądać nasz jadłospis. Dodawanie elementów jest niezwykle proste. Wystarczy pod danym dniem tygodnia kliknąć przycisk + i wprowadzić dane do formularzy:

MSN Kuchnia

Dodaj do listy zakupów

Opcja ta pozwala na łatwe stworzenie listy zakupów, grupowanie list, przypięcie listy o ekranu startowego oraz wydrukowanie jej:

MSN Kuchnia

Kolekcje

Powróćmy teraz do listy szybkich skrótów, znajdującej się na początku ekranu głównego. Większość z tych elementów została omówiona wcześniej.

MSN Kuchnia

Rzućmy więc okiem na Kolekcje:

MSN Kuchnia

Funkcja ta pozwala grupować i zapisywać przepisy na dania i koktajle, a także dodawać do niej wina. Znajdziemy tu zarówno zapisane przez nas samych przepisy, jak i przepisy, które dodaliśmy wcześniej do kolekcji.