Windows 8 – fakty i mity

Windows 8 – fakty i mity

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
00:00
22.10.2012
19 komentarzy
43257 wyświetleń

Stało się już swego rodzaju tradycją, że wraz z pojawieniem się na horyzoncie nowej wersji systemu z Redmond rodzą się dyskusje na przeróżne tematy - czy będzie lepszy od Windows 7, czy też podzieli los Windows Vista. Każdy przeciek informacji, kontrolowany czy też nie, bez względu na to, czy to tekst czy zrzut ekranu przyczyniał się do powstawania kolejnych pytań. W związku z tym, iż premiera najnowszego systemu Windows oznaczonego numerem 8 zbliża się nieubłaganie, czas chyba najwyższy pobawić się w Pogromców Mitów.

Wprowadzenie do Windows 8

Większe wymagania?

Ekipa Microsoft zdążyła już przyzwyczaić użytkowników do ciągłego podnoszenia wymagań minimalnych dla uruchomienia kolejnych edycji Windows. Na początek cofnijmy zegarki o 17 lat, do dnia kiedy na rynku zadebiutował Windows 95. Jak na obecne czasy nie był zbyt wymagający, do uruchomienia wystarczał procesor 80386DX oraz 4 MB pamięci. Na dysku zajmował zaledwie 55 MB, a w zalecanych 80486DX zaprzęgnięte do pracy z pamięcią rzędu od 8 do 16 MB. Trzy lata później na rynku debiutuje 32-bitowy system operacyjny, Windows 98. O ile wyglądem przypomina swojego poprzednika, o tyle jego wewnętrzne zasoby zostały wzbogacone choćby o obsługę urządzeń USB, instrukcji MMX w procesorach , magistrali AGP, czy systemu plików FAT32. Wraz z Windows 98, Microsoft udostępnił całkiem za darmo usługę Windows Update. Po raz kolejny, w wymaganiach minimalnych pojawia się wzmianka o procesorach 80486DX, choć doświadczenie pokazuje, że nie gwarantowało to pełnego uruchomienia systemu, a w najlepszym wypadku swobodnego użytkowania. Dlatego w zalecanych wymaganiach pojawił się już zapis Intel Pentium MMX 100 MHz lub szybszy. Z każdym następnym wydaniem liczba MHz, MB pamięci RAM a także MB zajmowane na twardym dysku rosła i rosła, aż do poziomu, który obecnie prezentuje Windows 7, tj. procesor 1GHz i 1 GB pamięci RAM. Można by stwierdzić, iż mit jest potwierdzony.

Aby się przekonać, jak jest naprawdę, należy wykonać prosty eksperyment. Wystarczy zainstalować na komputerze Windows 7 i Windows 8, a tuż po zakończonej instalacji samego systemu proszę uruchomić menadżer zadań i porównać wskazania: obciążenie procesora, wykorzystanie pamięci RAM i liczba uruchomionych procesów.

Wymagania stawiane Windows 8

Werdykt: większe wymagania to MIT


Antywirus z prawdziwego zdarzenia?

Inżynierowie z placu budowy naprawdę wzięli sobie do serca wszelkie głosy dotyczące kwestii bezpieczeństwa Windows w sieci. Co prawda dodatek Windows Defender pojawił się już w Windows Vista, a potem także w Windows 7, ale stanowił on tylko ochronę antymalware i antyspyware. Między innymi dlatego konieczne było zainstalowanie programu antywirusowego, Microsoft Security Essentials. Windows 8 dostał pełne uzbrojenie do walki ze wszelakim plugastwem Internetu: wirusami, programami szpiegującymi i złośliwymi dzięki zmiksowaniu funkcji Windows Defender z funkcjami Microsoft Security Essentials, pod niezbyt wyszukaną nazwą Windows Defender.

Wymagania stawiane Windows 8

Werdykt: Windows 8 i dobry antywirus - to FAKT


Koniec z filmami DVD na Windows 8?

Uwielbiasz oglądać filmy na ekranie komputera? Te wybuchy, te pościgi… Muszę Cię zmartwić. Windows Media Player w najnowszej edycji Windows nie zawiera podstawowych kodeków potrzebnych do obejrzenia filmu. Istnieje na to remedium. Zakup Windows Media Center jako dodatku do systemu. Jeśli wierzyć specom z Redmond, to takie posunięcie pozwoliło obniżyć koszt zakupu samego systemu o cenę licencji kodeków. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać też z oferty firm trzecich i wypróbować choćby Media Player Home Ciemna albo VLC.

Werdykt: koniec ze wsparciem DVD na Windows 8 to FAKT


Windows 8 tylko dla ekranów dotykowych?

Odpowiedź jest prosta: za pomocą menu Start. A co to takiego? Odpowiedź jest również prosta: całkowicie przeprojektowane menu Start, do którego przez 17 lat przyzwyczajał Microsoft w swoim systemie operacyjnym. I wbrew wszelkim dziwnym domysłom, nie obsługuje się go wyłącznie poprzez dotyk. Mysz i klawiatura nie przechodzą na emeryturę.

Do tej pory miał on postać paska zajmującego mniej niż 1/5 ekranu, przynajmniej zaraz po instalacji Windows. Tymczasem, w Windows 8, ma on postać pełnoekranowego menu ze skrótami do aplikacji, do złudzenia przypominające kafelki. Jeśli ktoś korzystał lub nadal korzysta albo przynajmniej widział Windows Phone 7 to wie, o czym mowa. Dla pozostałych zrzut ekranowy.

Wymagania stawiane Windows 8

Wymagania stawiane Windows 8

Od pierwszego dnia, kiedy pojawiły się pierwsze zrzuty ekranu przedstawiające owe menu Start, w Internecie dało się słyszeć donośne głosy niezadowolenia. Na początku też podchodziłem sceptycznie do takiego pomysłu, ale jestem praktycznie pewien, że będzie podobnie jak ze wstążkami w MS Office 2007/2010. Będzie trochę narzekania a potem nastanie era przyzwyczajenia. Taką, a nie inną naturę ma człowiek. Musi sobie trochę ponarzekać, a że w komputerach stacjonarnych ma zagościć interfejs żywcem wzięty z urządzeń z ekranami dotykowymi, efekt był bardzo łatwy do przewidzenia.

Werdykt: Windows 8 tylko dla dotyku - MIT


Windows 8 - mało edycji?

Pojawienie się mnogiej liczby edycji Windows 7 spowodowało niemałą konsternację na rynku wśród przeróżnych odbiorców. Mamy do czynienia z wersją Starter, najbardziej okrojoną choćby z Aero, możliwości zmiany tapety, poprzez Windows Home Premium, edycję stworzoną z myślą o użytkownikach domowych, a skończywszy na Professional i Ultimate, dla najbardziej wybrednych, lubiących mieć wszystkie funkcje tuż po zainstalowaniu.

W przypadku Windows 8 sytuacja jest bardziej klarowna i tak na przykład:

 • Windows 8 – podstawowa wersja systemu,
 • Windows 8 Pro – oferujący np. podłączenie do domeny, narzędzia do wirtualizacji czy szyfrowania dysków,
 • Windows 8 Enterprise – zawierający wszystkie rozwiązania z wersji Pro i dodatkowe narzędzia wspomagające działanie małych i średnich firm.

Przysłowiowym rodzynkiem w cieście będzie Windows 8 RT przeznaczony dla urządzeń pracujących pod kontrolą procesorów ARM. Będzie to też jedyna edycja z zintegrowanym pakietem Microsoft Office 2013 (Word, Excel, PowerPoint i OneNote). Pozostając przy temacie mniej znaczy lepiej, warto też wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Windows Store. To nic innego, jak sklep z aplikacjami z interfejsem Modern UI oferujący ponad 1600 programów dostępny w 120 krajach. Uruchomienie tej usługi pozwoli użytkownikowi zaoszczędzić sporo czas na poszukiwaniu ciekawych aplikacji i gier pisanych z myślą o nowoczesnym systemie, jakim niewątpliwie jest Windows 8.

Windows 8 w paru edycjach to FAKT


Chmura to zło?

Od wspomnianych na początku artykułu 17 lat w systemach z rodziny Windows towarzyszy nam folder Documents&Settings (dokumenty i ustawienia), w którym przechowywane są wszystkie informacje dotyczące ustawień pulpitu, ustawienia i historia przeglądarki, hasła. Nie ma na świecie osoby, która przy reinstalacji systemu przez zwykłe „ups, zapomniałem o tym” nie utracił jakąś część informacji, ustawień. Można by rzec, że wraz z nadejściem Windows 8 ten problem zniknie raz na zawsze, albowiem w trakcie instalacji zostaniemy poproszeni o podanie identyfikatora i hasła do usługi LiveID. Od tej pory synchronizowane są następujące elementy:

 • Ustawienia ekranu startowego, kolor tła,
 • Obraz konta użytkownika,
 • Hasła,
 • Ustawienia języka,
 • Ustawienia aplikacji,
 • Ustawienia i historia przeglądarki,
 • I inne.

Wymagania stawiane Windows 8

Jest jeszcze jedna korzyść płynąca z takiego rozwiązania. Powyższe parametry zostaną zsynchronizowane nawet w przypadku, jeśli pojedziemy do znajomych, do pracy. Wtedy wystarczy zalogować się do wspomnianego LiveID i już możemy cieszyć się w pełni spersonalizowanym systemem. To samo dotyczy zawartości naszych chmurowych dysków SkyDrive.

Chmura - samo zło. To MIT.


Windows jest systemem bezpiecznym?

Jednym z pierwszych kroków, jakie użytkownicy Windows podejmują tuż po instalacji samego systemu to instalacja programu antywirusowego, antyspyware czy też alternatywnej przeglądarki internetowej. Do tej pory edycje Internet Explorera były raczej powodem do narzekania niż do zadowolenia. W ostatnim czasie można zauważyć spadek zainteresowania i użyteczności niebieskiego E. Na tle konkurencji wypada on dość blado, choćby ze względu na brak darmowych dodatków zwiększających produktywność i bezpieczeństwo samej przeglądarki. Nikomu chyba nie trzeba mówić, ze przeglądarka jest naszym oknem na internetowy świat. Wykorzystujemy je do wykonywania przelewów bankowych, logowania się do serwisów społecznościowych. Przez nie przewijają się setki - jeśli nie tysiące - informacji o nas samych, nierzadko dane poufne. Według wszelakich przesłanek, changelogów sytuacja dotycząca bezpieczeństwa ma się zmienić ju z 26 października. Najnowsza przeglądarka ma być uzbrojona w najnowsze wersje zabezpieczeń zapobiegających wyciekom naszych poufnych danych, włamaniom do naszych drogocennych danych. Oczywiście przeglądarki IE10 nie ominął facelifting. Została przystosowana do interfejsu Modern UI.

Wymagania stawiane Windows 8

Windows 8 będzie bezpieczny - FAKT


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Felietony

Komentarze

 • kam193 22:30 22.10.2012

  "Koniec z filmami DVD na Windows 8" to PÓŁ-MIT. Owszem, Windows nie będzie zawierał kodeków, ale trzeba zauważyć, iż analogicze kodeki najczęściej są dostarczane przez producentów również z napędem DVD - zatem de facto u większości użytkowników problem nie powinien wystąpić, choć oczywiście - wygodniej byłoby, gdyby MS dostarczał to razem z systemem.

 • wwojtus 07:26 23.10.2012

  Autor częściowo ma rację twierdząc że malkontenctwo króluje. Niektórzy twierdzą że co z Microsoft to BE. Ale jednak starannie ominą temat takich porażek jak Windows Millenium i sławetna Vista (tu się chyba wszyscy zgodzą). Więc narzekanie na niektóre wersje Windows ma podstawy. Kafelki - fajnie - kolorowo - innowacja, tylko że to się pięknie sprawdza na tabletach, komórkach i innych dotykowcach. Ale w dobie laptopów i stacjonarnych PC (wydajność) uszczęśliwianie klienta takim interface"m bez możliwości systemowego wyboru to arogancja. Zgadzam się że 8 jest szybsza, stabilniejsza i wymaga sprzętowe minimalnie mniejsze. Jako servis IT w kilku firmach które obsługuję, po prezentacji pracownikom Windows 8, usłyszałem że gdyby nie nieszczęsne kafelki to by było O.K. I proszę nie pisać że można zainstalować "protezę Menu Start". Gadgety są dobre w domu ale nie w pracy. Pisanie że antywirus to "osiągnięcie" Windows 8 jest lekką przesadą. Przecież użytkownicy legalnych XP, VISTA, WINDOWS 7 mogą go już od dawna używać. Ogólnie moim zdaniem: Windows 8 w domu, tablecie - TAK Windows 8 do pracy - NIE Pozdrawiam wszystkich

 • Andrzej 09:43 23.10.2012

  Zgadzam się z przedmówcą w zakresie wykorzystania systemu w firmach - wydaje się, że nie będą chętne... ale w domu... już widzę znaczne ułatwienia dla moich dzieci... po zalogowaniu na swoje konto dostaną zestaw kafelkowy... łatwy prosty i przyjemny w klikaniu... będą mieć to co potrzebują i nic więcej... oczywiście mam tu na myśli ich wygodę a nie blokowanie reszty softu...

 • xyz 14:53 23.10.2012

  miałem milenium mam viste i nie narzekam to kwestia dobrego skonfigurowania systemu ósemka jest ina troszkę dziwna na pewno ale jak znam życie wszyscy powiedzą be poczekają na kolejny system a aj kupie komputer z ósemką i będzie tak dobra jak pozostałe to kwestia umiejętności obsługi systemu a nie gęgania .

 • azbest22 00:57 24.10.2012

  problem polega na tym że ósemki trzeba się uczyć od podstaw i odpalenie tego systemu na pewniaka jest moim zdaniem błendem bo ja sam musiałem się naszukać wszystkich aplikacji, panelu sterowania itp. ich wygląd poprawiony ale możliwość konfiguracji systemu jest moim zdaniem bardzo utrudniona i zastanawiam się czy nie jest okrojona. może konsola by pomogła ale najpierw trzeba się do niej jakoś dobrać. a co do poszukiwać opcji to naprawdę trzeba się nakombinować z pierdołami takimi chociarz jak pokazanie pulpitu. na wersji dostępnej na stronie microsoftu była dostępna wersja w której aplikacje musiałem zamykać przez alt+f4 bo nie było X-ów w rogu ekranu, esc nie dawało rezultatu a wciśniecie windows odpalało początkowe menu a program czy gra pracował dalej w tle. może skuszę się na ten system ale gdy to nastąpi to poprzedze takie zjawisko zakupem jakiejś literatury bo pomimo wieloletniego korzystania z produktów tej firmy myślę że na dość zaawansowanym poziomie po postawieniu 8 zgłupiałem i czułem się jak bym pierwszy raz miał komputer w ręku. serdecznie pozdrawiam Azbest22

 • Windows8=0 19:10 25.10.2012

  Windows 8 i dobry antywirus - to MIT Windows 8 tylko dla dotyku - FAKT Chmura - samo zło. To FAKT Windows 8 będzie bezpieczny - MIT

 • Justynianus 19:51 29.10.2012

  Interfejs nowego systemu to kontynuacja zmian jakie zachodzą w rodzinie tego systemu. Interfejs systemu przypomina program graficzny; okna bardziej kolorowe, ikonki bardziej minimalistyczne, wyrażające w prosty sposób funkcję, którą oznaczają. Obecnie komputery służą w każdej sferze ludzkiej działalności, nie sądzę, aby myszka przeszła do przeszłości, zostaje jedynie gdzieś tam zepchnięta głębiej, by jej nie pokazywać, a chwalić się nowy wynalazkami. Lepiej się sprzedaje system, który jest "atrakcyjniejszy" i służyć będzie w celach multimedialnych, oraz w wyszukiwaniu w internecie najnowszych przygód Paris Hilton.

 • Łukasz 16:31 30.10.2012

  Ja polecam Linux Mint KDE... Szybki, wygodny dla przeciętnego użytkownika, wszystkie kodeki oraz sterowniki (laptop, netbook, stacjonarny pc) od razu po instalacji. Prócz tego wszystkie pakiety biurowe zgodne z MS Ofice oraz paczka popularnych komunikatorów typu Skype czy Kadu (Linuksowe gg). Gorzej z grami. Ale do pracy i Sieci idealny. Pozdrawiam

 • leszek 00:00 06.11.2012

  zastanawiam sie

 • rafe 12:54 27.11.2012

  Windows 98 wymagał Intel Pentium mmx 100MHz lub wyżej. Nie było takiego procesora... :(

 • P. 13:43 04.12.2012

  Niestety wg. AV-test antywirus od microsoftu stracił nawet certyfikat ... więc z tym antywirusem z prawdziwego zdarzenia bym nie przesadzał

 • GTY 00:19 09.12.2012

  Cytat z Wikipedii: "Windows 8 zbiera informacje o każdej aplikacji instalowanej w systemie i wysyła je do firmy Microsoft, poprzez kanał łączności (aczkolwiek wykryto luki w protokole i jest on uznawany za źle zabezpieczony). (...) Natomiast w oświadczeniu nie podano informacji na temat przekazywania danych agencjom federalnym, np. Microsoft przyznał, że już nieraz przekazywał owym służbom dane swoich użytkowników". Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows_8 . A zastanawialem się czy kupić Windows 8...

 • stary user 13:23 11.12.2012

  Największym problemem jest, że trzeba obciążać sobie pamięć dodatkowymi funkcjami. Tak, dodatkowymi, bo co innego przesiąść się na nowy system i zapomnieć o starych nawykach, a co innego gdy się jest zmuszonym np. w pracy zawodowej obsługiwać kompy z Windows XP, albo siódemką i dodatkowo jeszcze Win 8. Dokładnie tak samo jak z paskiem narzędzi Office 2007. Może i funkcjonalny, ale tylko w przypadku radykalnej "przesiadki" ze starego office"a. Kiedy musimy obsługiwać office 2003, a obok office"a 2007 to jest to niepotrzebne obciążenie. MS powinien iść drogą ewolucyjną, a nie rewolucyjną. Ja sobie poradziłem z tą dwoistością instalując do Office"a 2007 "stary" pasek menu i tak samo postąpiłem z Win 8. Instalacja "starego" menu, a modern UI funkcjonuje u mnie jako panel gadźetów.

 • michalzxc 12:12 18.12.2012

  A co z zepsuciem VPN"a ikev2 po certyfikacie? To fakt czy mit według autora? Co z usunięciem z wersji Pro NFS"a i przeniesieniem go do Ultimate?

 • Mła 18:47 20.12.2012

  Co oznacza UI?

 • co znaczy ui 16:08 14.01.2013

  ui = user interface

 • Invi 12:08 11.02.2013

  Windows 8? Na początku byłam na nie. Wczoraj spędziłam trochę czasu pracując na komputerze z tym systemem i jak na początku wydawał się dziwny i nie do ogarnięcia tak wieczorem już poruszałam się po aplikacjach całkiem sprawnie, zainteresował mnie ten system, jest ciekawy. Troszkę brakuje mi tego zwykłego menu "Start" uważam, że powinna być możliwość przejścia ze zwykłego menu do tego nowego, jak komu bardziej pasuje, aczkolwiek znając mnie i tak korzystałabym z tego nowego. No cóż chwilowo to tyle. Polecam popracować troszkę na tym systemie zanim definitywnie go skreślimy :)

 • janusz 09:02 06.02.2014

  teraz internet dlamnie czarna magia nie moge sie odnalez wszystko skopikowane kiedys byl latwy obsludze i prosty ,wedlug mnie wszystko uzaleznione od wartosci i pieniedzy, musze zbudowa internet prosty i zrozumialy teraz stare systemy powinne byc zadarmo wszystko jest pocwiartkowane nazwa jest zadarmo

 • andrzej 23:28 06.04.2014

  autor jest ślepy!! obciążenie procesora w win 8 cpu= 18% a win 7 cpu=2% to który jest mniej obciążony !!!!! WIN7 obciążał procesor 7razy MNIEJ niż win8 !!!!

Skomentuj

Autor