Windows 3.0 ma już 25 lat

Windows 3.0 ma już 25 lat

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/22/2015, 10:04 PM

Liczba odsłon: 4789

Pisząc o Windows 10, przeglądarce Edge czy chmurze Azure, mamy czasem ochotę na powrót do przeszłości. Windows 3.0 to pierwsza edycja Windows, która oferowała oszałamiającą w tamtych czasach paletę 256 kolorów. Była to również pierwsza tak szeroko rozpowszechniona edycja Windows. Jest to dużej mierze efekt dołączania jej do zestawów komputerowych (np. Zenith PC). System obchodzi właśnie 25 urodziny - trafił na rynek dokładnie 22 maja 1990 r.

Windows 3.0 wspierał wiele popularnych wówczas trybów - 16-bitowy Real Mode obsługiwał urządzenia z układami słabszymi niż 286, a 32-bitowy tryb rozszerzony wymagał już układów 386. Był to także pierwszy pełnoprawny Windows, znacząco odchodzący od wsparcia DOS. Windows 3.0 stał się dla Microsoftu przełomowym produktem, dzięki któremu mógł konkurować z platformą Apple Macintosh. Elementy systemu, takie jak Panel Sterowania czy funkcjonalne okna, choć dziś wydają się oczywistością, w 1990 r. dla wielu użytkowników komputera stanowiły raczej nowość. Nie mniej rewolucyjny okazał się także sposób dostarczania systemu. Preinstalowana wersja pozwalała uniknąć samodzielnej instalacji systemu z dyskietek.

Windows 3.0

Przytoczmy jeszcze wymagania sprzętowe Windows 3.0. Młodsi czytelnicy mogą patrzeć na nie z niedowierzaniem, zaś starzy wyjadacze poczują powiew nostalgii. Warto dodać, że mysz komputerowa, kompatybilna z Microsoft, jest także "rekomendowana".

  • procesor 8086/8088 lub lepszy
  • 384 KB pamięci konwencjonalnej (tryb Real Mode), 1 MB (Standard Mode) lub 2 MB (Enhanced Mode)
  • dysk twardy z 6-7 MB wolnej pamięci
  • układ graficzny CGA/EGA/VGA/Hercules/8514/A/XGA oraz kompatybilny monitor
  • MS-DOS w wersji 3.1 lub wyższej

Windows 3.0

Windows 3.0 na zawsze odmienił sposób, w jaki świat patrzy na systemy operacyjne. Do Microsoftu uśmiechnęła się fortuna - Windows 3.0 okazał się kamieniem milowym w historii firmy, która do dziś kontynuuje rozwój "Okienek". Pomijając kilka minionych epok wizualnych, wiele elementów interfejsu wygląda podobnie. Jeżeli jesteście ciekawi, czy coś pozostało niezmienione do dziś, mamy odpowiedź: to Notatnik, którego forma wygląda niemal tak samo od lat. Na powyższym zrzucie ekranu zobaczycie z kolei proces instalacyjny, który w niemal identycznej formie rozpoczynał nasze przygody ze wszystkimi kolejnymi systemami aż do czasów Windows XP.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia