Rury 3D - jak powstał słynny wygaszacz ekranu w Windows?

Rury 3D - jak powstał słynny wygaszacz ekranu w Windows?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/12/2024, 6:00 PM

Liczba odsłon: 407

Wygaszacze ekranu przez wiele lat gościły na naszych monitorach CRT, ale mocno straciły na popularności po upowszechnieniu się ekranów LCD w okolicach 2005 roku. Godzinami mogliśmy eksperymentować z ustawieniami i podziwiać trójwymiarowe transformacje kształtów i napisów, które jako wygaszacze oferowały systemy Windows NT, 95, 98, Me, 2000 czy XP. Dziś poznamy historię jednego z najsłynniejszych.

Historię słynnego wygaszacza ekranu "Rury 3D" ("3W") opisał Raymond Chen, weteran Microsoftu, zaangażowany w ewolucję Windowsa od ponad 25 lat. We wcześniejszych artykułach przytaczaliśmy jego historie związane z celowym wywołaniem BSOD, animacjami w Windows 8 czy piosenką Janet Jackson, która mogła zniszczyć dysk twardy. Dziś zamieszczamy cały jego post o powstaniu kultowego wygaszacza ekranu:

Gizmodo nazwał to "najlepszym wygaszaczem ekranu w historii". Chodziło im o wygaszacz ekranu Rury 3D [3D Pipes] w Windows, hipnotyzującą sieć rur konstruowanych w 3D na Twoich oczach. Jak powstał ten kultowy wygaszacz ekranu?

Jeden z moich przyjaciół powiedział mi, jak dodał Rury 3D do Windows.

W tamtym czasie był on w zespole Windows OpenGL. Udało im się zaimplementować API z przyspieszeniem sprzętowym, ale nie mieli niczego, by dać tego pokaz. Windows NT 3.5 był bardzo bliski dostarczenia z obsługą OpenGL, ale produkt nie miał niczego, co dałoby znać użytkownikowi, że ta funkcja w ogóle istnieje. Musiał znaleźć sposób na zareklamowanie tej funkcji bez ryzykowania stabilnością produktu.

Wtedy wpadł na pomysł użycia wygaszacza ekranu. Zapewniło to punkt widoczności dla użytkownika i wiązało się ze względnie niskim ryzykiem, ponieważ gdyby był problem, mogliby powiedzieć użytkownikom "Sorry, nie używaj tego wygaszacza ekranu" (było to w czasach przed powszechnym dostępem do Internetu i na długo, zanim stał on się typowym miejscem do jego autoaktualizowania).

Ogłosił on w zespole konkurs na napisanie wygaszacza ekranu: zbuduj swój najlepszy wygaszacz ekranu, a ten, który dostanie najwięcej głosów, zostanie dodany do Windows NT.

Zespół Windows OpenGL wziął sobie ten konkurs do serca i nie minęło wiele czasu, nim napisali Tekst 3D, Labirynt 3D, Latające obiekty 3D i oczywiście Rury 3D. Wysłał on e-maila do całego zespołu programistów Windows NT z instrukcjami, jak zainstalować te nowe wygaszacze ekranu i gdzie wysłać swoje głosy.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jedną z osób, która zobaczyła te nowe wygaszacze ekranu, był członek zespołu marketingowego, który wypróbował je w noc przed zaplanowaną już wizytą w Nowym Jorku z dużym magazynem o branży komputerowej. Pokochał je i odpisał: "Możesz odwołać głosowanie. Dodajemy je wszystkie do produktu!".

I tak wskutek jednego e-maila Rury 3D i wszystkie pozostałe wygaszacze ekranu 3D zostały dodane do Windows.

Jak odnotowuje artykuł Gizmodo, możesz teraz uruchomić rekonstrukcję wygaszacza ekranu Rury 3D bezpośrednio w swojej przeglądarce Internetowej. Miłej nostalgii.


— Raymond Chen

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/oldnewthing/20240611-00/?p=109881

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia