Najstarsza znana wersja 86-DOS z 1980 r. trafiła do Internetu

Najstarsza znana wersja 86-DOS z 1980 r. trafiła do Internetu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/3/2024, 3:30 PM

Liczba odsłon: 493

MS-DOS (wcześniej jako PC DOS) to pierwszy produkt Microsoftu, który zagwarantował mu sukces, jednak nie jest to jego w całości własny wytwór. System operacyjny bazował bowiem na 86-DOS (QDOS) autorstwa Seattle Comp. Products. W ostatnich dniach do Internetu trafiła najstarsza jak dotąd zachowana jego wersja. Przenieśmy się teraz do tej zamierzchłej przeszłości i rzućmy okiem na praojca MS-DOS i Windows!

86-DOS, nazywany też QDOS (skrót od Quick and Dirty Operating System) powstał w 1980 roku jako system operacyjny dla komputerów z procesorem Intel 8086. System został licencjonowany, a następnie wykupiony przez Microsoft, który na jego podstawie napisał MS-DOS. Przed paroma dniami użytkownik f15sim wrzucił jedną z najstarszych wersji tego systemu operacyjnego na portal Archive.org. Dokładnie rzecz biorąc, jest to wersja 0.11 z sierpnia 1980 roku, zawierająca poprawki błędów. Starsza jest tylko wersja 0.10 z lipca.

Jeśli jesteście zaznajomieni z IBM PC, zapewne wiecie, że MS-DOS był oparty na produkcie o nazwie 86-DOS od Seattle Computer. To jeden z najwcześniejszych buildów tego, co stało się oczkiem w głowie Microsoftu. Został on skompilowany w lipcu 1980 i widziało go mniej niż 10 ludzi. Aż do teraz – pisze NTDEV, entuzjasta Windowsa, który zamieścił nagranie na YouTube. Uruchomił on system na Open SIMH (History Simulator) i odkrył obecność 9 plików w tym archaicznym oprogramowaniu, wliczając w to symulator szachów. Inne ciekawe znaleziska to:

  • RDCPM: prawdopodobnie narzędzie do kopiowania, powiązane z CP/M
  • HEX2BIN: według dewelopera systemu, Tima Pattersona, to narzędzie programistyczne, które posiadało wszystkie podstawowe narzędzia do programowania w języku asemblerowym z wyjątkiem edytora.
  • ASM: assembler 8086 assembler napisany oryginalnie w Z80 ASM.
  • TRANS: translator z Z80 na 8086.
  • SYS: prawdopodobnie narzędzie do zapisu interpretatora poleceń na nową dyskietkę.
  • EDLIN: edytor wierszy, zawarty później w MS-DOS, tu jeszcze w skromnej postaci.

86 DOS Version 0.1 C Serial # 11 (ORIGINAL DISK) jest dostępny do pobrania z archive.org.

Źródło: https://www.neowin.net/news/perhaps-the-earlier-ancestor-of-microsoft-dos-and-windows-just-arrived-on-the-internet/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia