Okienko formatowania dysku w Windows ma już 30 lat! Kiedy odświeżenie?

Okienko formatowania dysku w Windows ma już 30 lat! Kiedy odświeżenie?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/25/2024, 5:20 PM

Liczba odsłon: 634

Dave Plummer, legendarny deweloper z Microsoft, podzielił się na Twitterze kolejną ciekawą historią. Twórca Menedżera zadań, Windows Pinball, Kalkulatora, Aktywacji produktu i folderów ZIP opracował 30 lat temu również okno dialogowe formatowania dysku. To jeden z tych elementów systemu, który ostał się w praktycznie niezmienionej formie do dzisiaj. Może więc pora na odświeżenie?

Napisałem to okno dialogowe Formatuj w deszczowy, czwartkowy poranek w Microsoft, myślę, że to było pod koniec 1994. Portowaliśmy bazyliony linijek kodu z interfejsu użytkownika Windows 95 do NT, a Formatuj był jednym z tych obszarów, w których WindowsNT na tyle różnił się od Windows95, że musieliśmy wymyślić jakiś niestandardowy UI.

Wziąłem kawałek papieru i spisałem wszystkie opcje i wybory, które mógłbyś mieć, jeśli chodzi o formatowanie dysku, takie jak system plików, etykieta, rozmiar klastra, kompresja, szyfrowanie i tak dalej. Następnie uruchomiłem VC++ 2.0 i użyłem Edytora zasobów, aby ułożyć prosty pionowy stos wszystkich wyborów, których musiałeś dokonać, w przybliżonej kolejności, w jakiej musiałeś to zrobić. Nie było to eleganckie, ale wystarczało, dopóki nie pojawił się elegancki UI.

To było jakieś 30 lat temu i to okno dialogowe jest wciąż moim tymczasowym z tego czwartkowego poranka, więc bądźcie ostrożni, odprawiając "tymczasowe" rozwiązania!

Musiałem też zdecydować, ile "luzu klastra" to byłoby za dużo, i ostatecznie doprowadziło to do ograniczenia rozmiaru formatu woluminu FAT do 32 GB. Limit ten był również arbitralnym wyborem tego ranka i utkwił nam w pamięci jako trwały efekt uboczny. Więc pamiętajcie... Nie ma żadnych "tymczasowych" odpraw :)


— Dave Plummer

Mimo tysięcy zmian i ulepszeń w przeciągu ostatnich 30 lat system Windows 11 nadal korzysta z niektórych przestarzałych i niezbyt wydajnych rozwiązań, jak choćby wspomnianej kompresji ZIP, która działa wolniej niż konkurencyjne rozwiązania. Okienko dialogowe formatowania dysku co prawda jest częściowo zgodne ze stylem Windowsa 11 (zaokrąglone rogi), ale cała reszta pozostaje dość archaiczna.

Źródło: https://twitter.com/davepl1968/status/1772042158046146792

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia