Windows 11 - Czy Twój komputer jest już na niego gotowy?

Windows 11 - Czy Twój komputer jest już na niego gotowy?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/20/2021, 2:30 PM

Liczba odsłon: 8836

Windows 11 jest dość wymagającym systemem. Wiele naszych pecetów, które świetnie sobie radzą z Windows 10, mogą najzwyczajniej nie uzyskać wsparcia Jedenastki. Nie chodzi nawet o przedpotopowe maszyny, tylko o takie sprzed paru lat, których generacja procesora nie spełnia wymagań minimalnych. Nie znaczy to jednak, że system na nich się nie uruchomi.

W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jakie są wymagania sprzętowe Windows 11, czy trzeba się nimi sugerować oraz jak się dowiedzieć, czy komputer jest gotowy na Windows 11.

Jakie są minimalne wymagania Windows 11?

Wymagania sprzętowe Windows 11 różnią się od tych dla Windows 10. Samo to nie jest niczym dziwnym, bo między wydaniami obu systemów mija ponad 6 lat. Nasze pecety stały się przez ten czas mocniejsze i szybsze, a w międzyczasie producenci wypuścili nowe generacje procesorów. W poniższej tabeli możecie porównać wymagania dwóch ostatnich Windowsów.

Windows 10 Windows 11
Procesor 1 GHz, procesor lub układ SoC zgodny z wymaganiami 1 GHz lub szybszy, 2 rdzenie lub więcej, 64-bitowy procesor lub System on a Chip SoC z listy wspieranych modeli
RAM 1 GB RAM (32-bit)
2 GB RAM (64-bit)
4 GB RAM (tylko 64-bit)
Pamięć (dysk) 32 GB 64 GB
Karta graficzna Zgodna z DirectX 9, WDDM 1.0 Zgodna z DirectX 12, WDDM 2.x
Rozdzielczość ekranu Minimum SVGA (800×600) Minimum HD (720p), ekran powyżej 9”, 8 bitów na kanał koloru
Firmware systemu Wsparcie dla UEFI oraz Secure Boot
Moduł TPM Trusted Platform Module 2.0
Połączenie z Internetem Jest ono konieczne do aktualizacji, pobierania wybranych składników i konfiguracji systemu w trybie S. Połączenie z Internetem oraz konto Microsoft są potrzebne do konfiguracji Windows 11 Home.

Microsoft uwzględnia wspierane modele procesorów dla Windows 11 na trzech listach:

Na chwilę obecną Windows 11 obsługuje procesory Intel Core 8. generacji oraz AMD Ryzen 2000 series i nowsze. Istnieją od tego nieliczne wyjątki, jak np. wybrane procesory Intel 7. generacji.

Microsoft ponadto zaznacza, że nowe urządzenia z Windows 11 muszą używać nowoczesnych sterowników, które przeszły przez Windows Hardware Compatibility Program dla Windows 11 albo najnowszych dostępnych nowoczesnych sterowników opartych na zasadach designu Declarative, Componentized, Hardware Support Apps (DCH).

Moduł TPM 2.0 — co to jest i czy jest niezbędny dla Windows 11?

Trusted Platform Module (TPM) to specjalny układ zintegrowany z płytą główną albo dodany do procesora. Służy on do ochrony kluczy szyfrowania, danych logowania i innych wrażliwych informacji za warstwą sprzętową. Znacznie utrudnia on możliwość dostępu i naruszenia danych zarówno przez atakujących, jak i złośliwe oprogramowanie. TPM zwiększa ochronę zarówno przed powszechnymi, jak też przed złożonymi rodzajami ataków, takimi jak ransomware.

TPM 2.0 to kluczowy składnik sprzętowy obsługujący takie technologie Windows, jak BitLocker i Windows Hello. Ponadto służy on użytkownikom korporacyjnym do realizacji ochrony w myśl zasad Zero Trust. Wraz z innymi innowacjami w zakresie ochrony sprawia on, że Windows 11 jest najbezpieczniejszym Windowsem w historii.

Windows 11 - moduł TPM

Microsoft tłumaczy podniesienie wymagania minimalnego do TPM 2.0 z powodu korzyści bezpieczeństwa, jakie oferuje. Chodzi zwłaszcza o wsparcie nowszych i silniejszych algorytmów kryptograficznych. W Internecie można znaleźć informacje, że Windows 11 będzie działał na TPM 1.2. Trzeba jednak podkreślić, że chodziło o wersje rozwojowe Insider Preview i tylko przez ograniczony czas. W oficjalnej dokumentacji podane jest, że wszystkie modele, linie i serie urządzeń muszą implementować i być zgodne z International Standard ISO/IEC 11889:2015 lub z Trusted Computing Group TPM 2.0 Library, a komponent, który implementuje TPM 2.0, musi być obecny i domyślnie włączony.

Sprawdź, czy Twój komputer jest gotowy na Windows 11

Przed zdecydowaniem się na aktualizację do Windows 11 warto sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania minimalne. Najprostszym sposobem na to jest użycie aplikacji Sprawdzanie kondycji komputera (znanej też pod nazwą PC Health Check). To proste w obsłudze narzędzie wydane przez Microsoft, które przeskanuje nasz sprzęt i wskaże podzespoły, które nie spełniają wymagań. Opcjonalnie pozwala też sprawdzić zgodne podzespoły i przejrzeć całą specyfikację urządzenia.

Sprawdzanie kondycji komputera dla Windows 11

Informacja o uzyskaniu zgodności z Windows 11 pojawi się również na stronie ustawień Windows Update. Taki komunikat oznaczać będzie, że nasz PC z Windows 10 bezproblemowo zaktualizujemy do Jedenastki najszybszym sposobem, jakim jest właśnie usługa Windows Update.

A co jeśli komputer nie spełnia wymagań Windows 11?

Aktualizacja do Windows 11 będzie oferowana przez Windows Update tylko wtedy, gdy komputer spełnia jego wymagania. W przeciwnym razie aktualizację będziemy musieli przeprowadzić ręcznie. Trzeba tu bowiem jasno podkreślić, że instalacja Jedenastki nie będzie blokowana, a system nadal będzie działał na sprzęcie niespełniającym wymagań. Rzecz w tym, że będziemy wtedy bardziej narażeni na problemy.

Windows Update - Windows 11

Niezależnie od wyniku zgodności aktualizację z Windows 10 do Windows 11 można wykonać przy pomocy narzędzia Media Creation Tool. Jeśli jednak zignorujemy ostrzeżenia, będziemy musieli liczyć się z możliwymi problemami. To przede wszystkim większe ryzyko występowania BSOD-ów (wysypania się systemu do ekranu błędu) — nawet o 52%. Dla porównania: zgodne urządzenia są od nich wolne w 99,8%. Zwiększa się również prawdopodobieństwo zawieszania się aplikacji (o 17%, w tym o 43% w przypadku aplikacji Microsoftu).

Zostaje jeszcze wciąż otwarta kwestia dalszych aktualizacji. Microsoft zastrzegł bowiem, że nie gwarantuje comiesięcznych aktualizacji Windows 11 (zbiorczych lub opcjonalnych) na niewspieranych konfiguracjach. Co więcej, aktualizacje na nich mogą być nawet w przyszłości zablokowane. Szczegóły mają dopiero zostać podane.

Aktualizacja 06.10.2021: Wygląda na to, że Microsoft nie jest wcale tak restrykcyjny względem spełniania wymagań. Więcej szczegółów znajdziesz w naszym tekście o tym, jak ominąć wymagania TPM 2.0 i procesora dla Windows 11. Co ciekawe, sposób podał sam Microsoft!

Gdzie można kupić Windows 11?

Windows 11 jest już dostępny w Sklepie CentrumXP w edycjach:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia