Menu kategorii
 • Windows 10 20H1 uzyskał zgodność z Bluetooth 5.1. Jakie korzyści to daje?

  Windows 10 20H1 uzyskał zgodność z Bluetooth 5.1. Jakie korzyści to daje?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  14:40
  23.01.2020
  823 wyświetlenia

  Windows 10 2004, znany też jako 20H1, jest już praktycznie ukończony i czeka na wydanie w kwietniu bądź maju. Najbliższe miesiące to czas ostatnich szlifów, certyfikacji i nie tylko. Wśród nowości znalazła się certyfikacja dla Bluetooth 5.1, którą system właśnie uzyskał. Aktualizacja będzie w pełni kompatybilna z tym standardem. Umożliwi to między innymi szybszą łączność i zmniejszone użycie energii. Trzeba jednak pamiętać, że z możliwości tych skorzystamy tylko wtedy, gdy również nasz adapter będzie zgodny z Bluetooth 5.1.

  Bluetooth 5.1 nie jest jakąś ogromną aktualizacją standardu z wieloma zmianami, tym niemniej zawiera parę ulepszeń. To przede wszystkim szybsze połączenia dzięki usprawnień w cache'owaniu profilu GATT (Generic Attribute Profile). Za każdym razem, gdy urządzenie klienta łączy się, wykonuje "odkrywanie usług", aby zobaczyć, co wspiera urządzenie serwera. To konsumuje czas i energię. Bluetooth 5.1 wykonuje bardziej agresywne cache'owanie i klient może pominąć etap odkrywania usług, gdy nic się nie zmieniło. Dzięki tym ulepszeniom Bluetooth staje się również bardziej energooszczędny.

  Ulepszeniu uległ również tryb rozgłaszania. Odnosi się to do tego, w jaki sposób urządzenie Bluetooth nadaje swoją gotowość do połączenia, rozgłaszając dostępność urządzeniom znajdującym się w pobliżu. Bluteooth 5.0 wymagał od urządzeń przechodzenie przez kanały 37, 38 i 39 w ustalonym porządku. Teraz urządzenia mogą losowo wybierać kanały, dzięki czemu łatwiej będzie uniknąć nachodzenia na siebie rozgłaszania wielu urządzeń. Te i inne zmiany w Bluetooth 5.1 opisano szczegółowo w specyfikacji.

  Microsoft włącza też obsługę Bluetooth 5.2 w kompilacjach Insider nadchodzącej wersji Windows 10. Oznacza to m.in. wsparcie dla Enhanced Attribute Protocol (EATT), ulepszonej wersji Attribute Protocol (ATT), co ma zapewnić lepsze doświadczenie i zmniejszenie latencji.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://launchstudio.bluetooth.com/ListingDetails/84859

  Polecamy również w kategorii Windows 10