Udostępnianie połączeń internetowych

Udostępnianie połączeń internetowych

 Microsoft
Microsoft
00:00
07.04.2006
22633 wyświetlenia

Funkcja udostępniania połączenia internetowego (Internet Connection Sharing, ICS) umożliwia łączenie wielu komputerów z Internetem przy użyciu jednego połączenia fizycznego. Dzięki mechanizmowi ICS można bezpiecznie współużytkować połączenia wykorzystujące łącza DSL, modemy kablowe lub zwykłe łącza telefoniczne.

Jak działa funkcja ICS
Jeden komputer, zwany hostem ICS, łączy się bezpośrednio z Internetem i udostępnia połączenie pozostałym komputerom w sieci. Komputery klienckie wykorzystują komputer hosta ICS w celu zapewnienia dostępu do Internetu. Korzystanie z funkcji ICS zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ tylko komputer hosta ICS jest widoczny w Internecie. Cała komunikacja z komputerów klienckich do Internetu musi przechodzić przez hosta ICS. Proces ten zapewnia ukrycie adresów komputerów klienckich w otoczeniu internetowym. Komputery klienckie są chronione, ponieważ nie są widziane poza siecią. Publicznie widoczny jest tylko komputer, na którym działania narzędzie ICS. Ponadto komputer hosta ICS zarządza przydzielaniem adresów w sieci. Przypisuje on sobie samemu adres stały, a klientom ICS udostępnia protokół dynamicznej konfiguracji hosta (Dynamic Host Configuration Protocol, DHCP). Przypisanie unikatowego adresu każdemu klientowi ICS przez komputer hosta ICS umożliwia komunikowanie się komputerów w sieci.

Funkcja ICS w systemie Windows XP oferuje możliwość współużytkowania jednego połączenia internetowego przez wiele komputerów w sieci w domu lub w niewielkiej firmie. Funkcja po raz pierwszy pojawiła się w systemach Windows 2000 Professional i Windows 98 Second Edition i jest również dostępna w systemie Windows XP.

Korzystanie z protokołów internetowych
W systemie Windows XP mechanizm ICS zapewnia usługi translacji adresów sieciowych (Network Address Translation, NAT), DHCP oraz obsługę nazw domen (Domain Name Service, DNS) w sieciach domowych, pozwalając uniknąć potrzeby konfigurowania komputerów klienckich.

Obsługa DNS w systemie Windows XP została udoskonalona. Zawiera ona obecnie działający lokalnie mechanizm DNS Resolver, zapewniający rozwiązywanie nazw wszystkich komputerów klienckich działających w sieci domowej. Dzięki usłudze DNS Resolver urządzenia sieciowe nie oparte na systemie Windows mogą dokonywać rozwiązywania nazw dla klientów w sieci. Nazwy internetowe wymagające rozwiązywania nazw są w dalszym ciągu przekazywanie do serwerów DNS usługodawców internetowych.

Funkcje zdalnego odkrywania i kontroli
Mechanizm ICS zawiera również funkcje zdalnego odkrywania i kontroli. Dzięki wykorzystaniu mechanizmu Universal Plug and Play klienci w sieci wykrywają obecność hosta ICS, a następnie kierują do niego zapytania i określają jego status połączenia internetowego.

Gdy użytkownik chce przejrzeć zawartość Internet lub innego komputera osobistego w sieci domowej, komputer wyposażony w system Windows XP automatycznie łączy się z Internetem — jeśli nie jest jeszcze połączony — w imieniu drugiego komputera. Z drugiej strony użytkownik komputera klienckiego umieszczonego gdzieś w obrębie domu będzie wiedział, czy istnieje aktywne połączenie internetowe, i będzie mógł je zakończyć, aby używać linii telefonicznej do zwykłego połączenia głosowego. Funkcja ta jest przydatna w przypadku, gdy użytkownik płaci za minuty połączeń lub chce przerywać połączenie internetowe, gdy nie jest ono wykorzystywane. Opcje konfigurowania funkcji ICS pokazano na rysunku.

Konfigurowanie funkcji ICS


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Informacje zaawansowane