Tetris w Menedżerze zadań? Tak wygląda test obciążeń Azure!

Tetris w Menedżerze zadań? Tak wygląda test obciążeń Azure!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:05
07.12.2020
2120 wyświetleń

Tetris jako gra opierająca się na bardzo prostym układzie siatki może być uruchamiany w wielu nietypowych miejscach, na przykład w oknach budynku. Im bardziej pokręcone sterowanie (np. światłami w pokojach), tym lepszy efekt. Tetris to gra tak prosta, że dają sobie z nią radę nawet niewielkie "gierki elektroniczne". A gdyby tak do obsługi gry zaprzęgnięto potężną, 24-terabajtową maszynę wirtualną w Azure?

Można by rzec, że obciążenie potężnego węzła w chmurze Azure tylko po to, by uruchomić prostą grę, jest porównywalne z wycięciem całego lasu, gdy potrzeba drewna na jedną zapałkę. Nie ma w tym jednak bezcelowego trwonienia zasobów obliczeniowych. Tetris w Menedżerze zadań to tak naprawdę efekt testów obciążeniowych chmury. Bycie CTO w Microsoft Azure wiąże się z pewnymi przywilejami, a jednym z nich jest obciążanie 24-terabajtowej VM poprzez granie na niej w Tetrisa.

Oczywiście to nie tylko gra. W tej skali zaangażowanych było 420 wirtualnych procesorów Xeon, aby móc wyrenderować klocki Tetrisa widoczne w Menedżerze zadań. W przeciwieństwie do podobnego projektu, w którym to rzekomo w trakcie badań nad AI uruchomiono w tym miejscu DOOM, nie mamy podstaw, by wątpić w autentyczność tego, co opublikował Mark Russinovich.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-plays-tetris-in-the-task-manager-of-their-massive-24tb-azure-node/

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure