Szybkie rozmowy, czyli komunikatory dla Windows Mobile

Szybkie rozmowy, czyli komunikatory dla Windows Mobile

Autor: Mateusz Suski

Opublikowano: 10/20/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 23067

Kiedy czterech młodych Izraelczyków w 1996 roku wpadło na pomysł stworzenia nowej formy komunikacji internetowej, nikt wtedy nawet nie pomyślał, że moda na to zjawisko opanuje świat. Weźmy przykład z rodzimego podwórka: osiem milionów unikalnych użytkowników Gadu-Gadu mówi samo za siebie. Komunikatorów jest cała masa. Znajdzie się coś dla Windows, Mac OS, Linuksa, Solarisa, BSD i całej grupy innych systemów z rodziny UNIX. Platforma mobilna Microsoftu również posiada swoje odpowiedniki programów i protokołów. Co prawda, pisanie na małej klawiaturze wirtualnej lub tej sprzętowej wbudowywanej w coraz to większej liczbie modeli nie jest zbyt wygodne, jednak szczególnie w Polsce, jest to świetna alternatywa dla drogich (w porównaniu z zachodnią Europą) cen za połączenia głosowe, czy wiadomości SMS. Dzień rozmów tekstowych za pomocą komunikatorów poprzez połączenia GPRS kosztuje od ok. 30 groszy (wszystko zależy od operatora i taryfy jaką posiadamy). Warto wspomnieć, że coraz większa ilość polskich miast decyduje się na wprowadzanie darmowego dostępu do Internetu poprzez sieć tak zwanych „hot spotów” (czyli punktów udostępniania połączenia internetowego za pomocą sieci bezprzewodowej WiFi) w urzędach, szpitalach, parkach i na placach. W takich przypadkach rozmowy nic nie kosztują. Na Windows Mobile znajdziemy odpowiedniki wielu komunikatorów, przedstawimy Wam te najpopularniejsze. W zestawieniu znajdą się takie komunikatory jak Mobilne Gadu-Gadu, Skype for Pocket PC, Pocket Tlen (niestety, o2.pl – właściciel Tlenu nie wypuścił oficjalnej wersji dla Windows Mobile – skorzystamy z wersji nieoficjalnej, jednak oferującej podstawową funkcjonalność wersji przeznaczonej na Windows) i mało znanego kombajnu komunikacyjnego, integrującego w sobie sześć różnych protokołów – IM+.

Mobilne Gadu-Gadu

Gadu-Gadu dopiero od niedawna ma swoją wersję mobilną. Oczywiście istnieją komunikatory nieoficjalne, jednak od pewnego czasu do licencji programu trafił zapis traktujący o tym, że korzystanie z klientów nieoficjalnych wiąże się z możliwością utraty konta. Duża część użytkowników oburzyła się, ponieważ istniał tylko jeden oficjalny komunikator przeznaczony tylko na platformę Windows. Zapewne przyczyniło się to do przyspieszenia prac nad wersjami dla Symbiana i Windows Mobile. Najnowsza wersja oficjalnego komunikatora dostępna jest pod tym adresem - http://www.gadu-gadu.pl/mobilneGG. Cytat dotyczący funkcji Mobilnego GG:
Mobilna wersja komunikatora Gadu-Gadu posiada wszystkie najważniejsze funkcje Gadu-Gadu, jakie znasz z komputera stacjonarnego. Komunikator działa na wszystkich najpopularniejszych nowoczesnych telefonach komórkowych oraz urządzeniach przenośnych typu PDA! Podstawowe, wspólne możliwości wszystkich wersji Mobilnego Gadu-Gadu:
  • import kontaktów z serwera i pliku (brak limitu ilości kontaktów)
  • zarządzenie kontaktami (dodawanie/edycja/usuwanie)
  • rozmowy tekstowe z innymi użytkownikami GG
  • możliwość prowadzenia rozmowy z kilkoma osobami równocześnie
  • zmiana statusu i opisu
  • powiadomienie dźwiękowe i wibracyjne o wiadomości
  • wyświetlanie opisów na liście kontaktów
  • katalog publiczny
  • archiwum rozmów
  • emotikonki
  • statystyki wysłanych i odebranych danych

Skype for Pocket PC

Najpopularniejszy komunikator do rozmów VoIP (Voice over IP) również posiada swoją wersję na małe okienka. Aby uruchomić „małego” Skype wystarczy Windows Mobile 2003 jednakże, aby prowadzić rozmowy telefoniczne zalecany jest procesor taktowany zegarem minimum 400 MHz i połączenie WiFi (GPRS jest zbyt wolne, aby obsłużyć rozmowy głosowe). Skype for Pocket PC obsługuje połączenia SkypeOut, więc możemy łatwo i szybko zadzwonić, prawie tak, jakbyśmy skorzystali ze zwykłego telefonu. Podobnie jak w mobilnym Gadu-Gadu kontakty są przypisane do konta, a nie do serwera. Oznacza to, że po zalogowaniu w kliencie na Windows Mobile kontakty zostaną zaimportowane automatycznie. Skype for Pocket PC możemy pobrać ze strony producenta - http://www.skype.com/intl/pl/download/skype/mobile/download.html.

PocketTlen

Firma o2.pl – właściciele komunikatora Tlen nie stworzyli (jeszcze) wersji przeznaczonej dla PocketPC, jednakże dzięki Maciejowi Frankiewiczowi, który napisał mobilny odpowiednik, możemy cieszyć się z rozmów z przyjaciółmi korzystającymi z komunikatora Tlen. PocketTlen pozwala ustawić status i rozmawiać ze znajomymi, niestety nie oferuje archiwum. Najnowsza wersja programu jest do pobrania stąd - http://ekipa.tlen.pl/index.php/ida/85/.

IM +

Komunikacyjny kombajn firmy ShapeServices integruje w sobie sześć protokołów: Live/MSN Messenger, Yahoo!, ICQ, AIM/iChat, Jabber i Google Talk. Z każdego z nich możemy korzystać niezależnie. Niestety, komunikator ten kosztuje prawie 40 dolarów, jednak wart jest swojej ceny. Zawiera w sobie archiwum rozmów, dzięki czemu możemy szybko odtworzyć nasze rozmowy. Wtyczka do ekranu Today pozwala na szybki dostęp do komunikatora. Kombajn obsługuje kodowanie znaków z całego świata – ISO-8859/1/2/3/4/5/7, MS DOS, ANSI i Windows 3.1. Mimo zintegrowania tylu protokołów w jednym komunikatorze producent zachował intuicyjność obsługi. Program działa szybko i sprawnie. Co ciekawsze, od niedawna dostępny jest IM+ for Skype – jeśli ktoś nie lubi „ciężkiej” aplikacji autorstwa samego Skype może skorzystać z dużo „lżejszej” wersji stworzonej przez ShapeServices. Siedmiodniowa wersja próbna jest do pobrania ze strony producenta - http://www.shapeservices.com/en/products/details.php?product=im.

Windows Live Messenger

Windows Live Messenger będący oficjalnym komunikatorem Microsoftu to świetne narzędzie do prowadzenia rozmów. W najnowszym systemie z rodziny mobilnych okienek pozwala na integrację kontaktów z książką adresową. Kolejną nowością jest sprawdzanie z poziomu kontaktów, kto ze znajomych jest dostępny. Mamy oczywiście także dostęp do innych usług Live. Niestety, nie jest tak popularny w naszym kraju jak chociażby Tlen, nie mówiąc już o takim gigancie jakim jest Gadu-Gadu.

Trochę historii komunikacji, czyli PocketIRC

 

IRC (ang. Internet Relay Chat) to jeden z najstarszych „kanałów” komunikacyjnych w sieci. IRC zszedł w cień, kiedy na rynku pojawiły się komunikatory, chaty bazujące na technologii Java i fora internetowe. Jednakże ma nadal dużą grupę zwolenników na całym świecie. Korzystają z niego przede wszystkim osoby związane z komputerami, ponieważ ustawienie klientów sprawia trochę problemów, zwłaszcza początkującym użytkownikom. IRC powoli wraca do łask właśnie z powodu, że konfiguracja nastręcza problemów mniej zaawansowanym użytkownikom i pozwala odfiltrować tak zwane "dzieci neostrady". Przedstawimy proces konfiguracji klienta PocketIRC dla polskiego serwera PolNet.

Program można pobrać z oficjalnej strony - http://pocketirc.com/, kosztuje 14,95 dolarów. W skład sieci PolNet wchodzą następujące serwery:
  • katowice.ircnet.pl | porty: 6666, 6667
  • krakow.ircnet.pl | porty: 6664, 6665, 6666, 6667, 6668
  • lodz.ircnet.pl | porty: 6667
  • poznan.ircnet.pl | porty: 6667
  • torun.ircnet.pl | adres IPv6: torun6.ircnet.pl (2a01:b0:1385:1::1) | porty: 6667, 8505

Po wybraniu najbliższego serwera, ustawiamy konfigurację tak jak została podana na pierwszym zrzucie ekranowym, pozostałe to: kanały, czyli specyficzne pokoje, w których rozmawia się na dany temat lub po prostu panuje pełny off-topic. Display i Format - możemy ustawić tło, na jakim ma wyświetlać się tekst, czy program ma działać w trybie pełnego ekranu, czy ustawić jak mają wyświetlać się „paski” z tekstem. Resztę zakładek początkującym użytkownikom radzimy zostawić bez zmian, ponieważ dotyczą one ustawień połączenia z Internetem, identyfikacji i przesyłania plików.

Podsumowanie

Jak łatwo zauważyć, komunikacja w Windows Mobile to nie tylko poczta e-mail. Każdy znajdzie komunikator, który odpowiada jego wymaganiom. Dzięki programom, które przedstawiliśmy możemy przeprowadzać rozmowy głosowe (Skype for Pocket PC), tekstowe, przesyłać pliki (PocketIRC), czy uczestniczyć w czatach (Skype, PocketIRC). Dziwi tylko, że Live Messenger aka MSN Messenger produkcji Microsoftu jest tak słabo rozpowszechniony nad Wisłą, bo to świetne rozwiązanie, szczególnie w najnowszej wersji, integrujące ze sobą rodzinę rozwiązań z przedrostkiem „Live” w nazwie.