Sztuczna inteligencja będzie służyć lepszym celom. To był tydzień z Microsoft 225

Sztuczna inteligencja będzie służyć lepszym celom. To był tydzień z Microsoft 225

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:37
24.06.2022
669 wyświetleń

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się tematami nadchodzącej aktualizacji Windows 10 22H2, ograniczenia dostępu do sztucznej inteligencji rozpoznającej twarz i emocje, funkcji GitHub Copilot, szerszej dostępności Redaktora Microsoft, alertów i informacji o subskrypcji OneDrive w Windows 11, oszczędności RAM dzięki kartom Eksploratora plików oraz blokady pobierania Windows 10/11 w Rosji. Zapraszamy do lektury!

Windows 10 22H2 oficjalnie potwierdzony

Odniesienia do tegorocznej dużej aktualizacji pojawiły się w ostatnich aktualizacjach opcjonalnych Dziesiątki (KB5016139, OS Builds 19042.1767, 19043.1767 i 19044.1767). Zmiany w nich zawarte nie są warte większej uwagi, nie licząc właśnie informacji o jesiennej aktualizacji. Po wpisaniu kilku poleceń w CMD można podejrzeć nazwę aktualizacji i numer kompilacji: "Windows 10, version 22H2 (OS Build 19045.1806)".

Windows 10 22H2 build 19045

Oznacza to, że wersja RTM będzie nadal opierała się na buildzie 19041 (20H1), a 22H2 będzie aktualizacją uzupełniającą czy też pakietem włączającym — podobnie jak 20H2 (build 19042), 21H1 (build 19043) i 21H2 (build 19044). Jesienna aktualizacja zapewne poprawi parę rzeczy i doda garstkę nowych funkcji tu i tam. Nie spodziewamy się tu jednak większych rewelacji, jako że największy priorytet ma teraz Windows 11 i jego aktualizacja 22H2.

Microsoft ogranicza dostęp do usług rozpoznawania twarzy i emocji

Microsoft już parę lat temu podkreślał znaczenie odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania ze sztucznej inteligencji. Gigant z Redmond poszedł w ślad za Google i wstrzymał sprzedaż technologii AI odczytujących emocje człowieka na podstawie przetworzonego obrazu. Firma zapowiedziała też, że ograniczy dostęp do technologii rozpoznawania twarzy.

Usługi rozpoznawania twarzy i emocji - AI

Część usług będzie wymagała aplikowania o dostęp, jednak w części przypadków dostęp ten i tak nie będzie możliwy od przyszłego roku. Microsoft przewiduje jednak możliwość dalszego używania tych technologii w "zestawie kontrolowanych scenariuszy ułatwień dostępu", jak np. w Seeing AI. A skąd właściwie taka decyzja? Chodzi o ochronę prywatności i bezpieczeństwa, etyczne korzystanie z AI i zablokowanie drogi do nadużyć.

GitHub Copilot: sztuczna inteligencja pomoże w pisaniu kodu

W fazę ogólnej dostępności wszedł GitHub Copilot, usługa sztucznej inteligencji towarzyszącej programistom, która podpowiada kod w edytorze. Funkcjonalność jest oferowana w formie płatnej subskrypcji, niemniej jednak jest darmowa dla zweryfikowanych uczniów/studentów i osób utrzymujących popularne projekty Open Source.

GitHub Copilot

Dzięki GitHub Copilot, po raz pierwszy w historii software'u, AI może być na szeroką skalę zaprzęgnięta przez deweloperów do pisania i uzupełniania kodu — powiedział Thomas Dohmke, CEO GitHub. Wierzymy, że kodowanie z asystującą AI fundamentalnie zmieni naturę rozwoju oprogramowania, dając deweloperom nowe narzędzie do łatwiejszego i szybszego pisania kodu. Copilot współpracuje z preferowanymi edytorami, takimi jak Visual Studio. Podpowiedzi są adekwatne do kontekstu i stylu projektu. Dostarczane są w różnych opcjach do wyboru.

Redaktor Microsoft dostępny w Outlook na kolejnych platformach

Redaktor Microsoft (Microsoft Editor) to inteligentny asystent pisania, który od ponad dwóch lat służy użytkownikom Edge, Office i nie tylko. Wspomaga on pisanie dokumentów, notatek czy e-maili, integrując się z Outlookiem niemal od samego początku. Teraz Microsoft ogłasza jego szerszą dostępność na różnych platformach.

Redaktor Microsoft

Redaktor Microsoft jest teraz dostępny w większej liczbie aplikacji Outlook. Redaktor pomaga ci pisać z pewnością siebie, używając Outlook na Windows, Mac, przeglądarki, iOS i Androida ze wspieranym typem konta. Redaktor Microsoft oferuje sugestie pisowni, gramatyki i stylu. (...) Redaktor Microsoft jest automatycznie włączony w Outlook u subskrybentów Microsoft 365, których domyślny język systemu jest obsługiwany przez Redaktora. Użytkownicy mogą wyłączyć lub edytować ustawienia Redaktora indywidualnie w każdej aplikacji Outlook. — poinformował Microsoft. Funkcjonalność jest dostępna w języku polskim.

Alerty i informacje o subskrypcji OneDrive w Windows 11

W marcu z Windows 11 zostały zintegrowane opcje zarządzania subskrypcją Microsoft 365 wraz z możliwością podglądu metody płatności w Ustawieniach. Począwszy od kompilacji 25145 w Dev Channel, na stronie ustawień konta znajdują się również informacje o samodzielnych subskrypcjach OneDrive (100 GB).

OneDrive

Pozwala to przeglądać cykliczne rozliczenia, metody płatności i wykorzystania miejsca na dysku w chmurze. Ponadto, jeśli zbliżymy się do limitu miejsca w OneDrive lub go przekroczymy, zostaniemy o tym poinformowani na tej samej stronie. Funkcjonalność ta dopiero zaczyna być wdrażana i nie u wszystkich Insiderów pojawi się natychmiast.

Karty w Eksploratorze plików pozwalają zaoszczędzić RAM

Karty w Eksploratorze plików zaliczyły niedawno oficjalny powrót w Windows 11 Insider Preview. Okazuje się, że obok wymiaru czysto praktycznego funkcjonalność ta zapewnia też oszczędność pamięci operacyjnej.

Eksplorator plików - karty

Ile pamięci RAM zużywa jedno okno Eksploratora plików? Według naszego szybkiego testu około 10 MB, choć tak naprawdę ilość pamięci może się różnić. Ciekawego porównania z kartami zamiast osobnych okien dokonała redakcja Windows Latest. Okazuje się, że po dodaniu nowej karty użycie pamięci zwiększa się tylko o 1 MB, co daje nawet 10-krotną oszczędność.

Microsoft zablokował pobieranie Windows 10/11 w Rosji

Na początku marca Microsoft zawiesił nową sprzedaż wszystkich swoich produktów i usług w Rosji, a w tym miesiącu znacząco ograniczył działalność operacyjną w tym kraju. Wygląda na to, że sankcje wobec sprawcy wojny na Ukrainie weszły na kolejny poziom. Rosyjskie media zgłaszają, że pobieranie Windows 10/11 z oficjalnej strony Microsoft i innych źródeł zostało zablokowane.

Blokada pobierania Windows 10/11 w Rosji

Użytkownicy w Rosji nie mogą pobierać ani instalować Windows 11 i Windows 10 z oficjalnej witryny Microsoft Russia. Z kolei pobieranie narzędzia Media Creation Tool jest możliwe, ale jego działanie — już nie. Połączenie się poprzez VPN ze zmienioną lokalizacją pozwala jednak ominąć blokadę.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP