Synchronizacja, czyli współpraca dwóch braci

Synchronizacja, czyli współpraca dwóch braci

Autor: Mateusz Suski

Opublikowano: 10/19/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 20864

PocketPC to mały komputer. To już wiemy, jednak jego dużą zaletą jest to, że może być częścią „dużego” PC. Dzięki niemu możemy zabrać ze sobą notatki, kalendarz z zaznaczonymi datami, listę zadań, skrzynkę e-mail i wiele więcej. Jednak jak to wszystko ma ze sobą współgrać? Kluczem do tego jest synchronizacja danych pomiędzy PC z Windows i PocketPC z mobilną wersją okienek. Do tego celu Microsoft stworzył specjalną aplikację, nazwaną ActiveSync, która pośredniczy w synchronizacji „małego” i „dużego” PC. Nie była ona dostarczana wraz z systemem, dopiero w najnowszej wersji Windows, został zaimplementowany cały podsystem, który ma za zadanie ułatwić komunikację pomiędzy PC i wieloma urządzeniami przenośnymi. ActiveSync zastąpił zestaw aplikacji, w który wchodzi Windows Mobile Device Center i Sync Center. Windows Mobile Device Center to następca wspomnianego programu – dzięki niemu możemy szybko i bezproblemowo połączyć każde urządzenie z małymi okienkami na pokładzie do komputera z systemem Windows Vista. Warto zaznaczyć, że Windows Mobile Device Center jest dostarczany, w przeciwieństwie do swojego starszego brata, już z systemem. Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile – bo tak została przetłumaczona nazwa programu, pozwala także na dostęp do Internetu aplikacjom zainstalowanym na Pocket PC. Narzędzie cechuje intuicyjny interfejs i wszystkie możliwości poprzednika. Centrum Synchronizacji (ang. Sync Center) pozwala na trzymanie najnowszej wersji pliku w kilku lokalizacjach jednocześnie (np. na PocketPC, odtwarzaczu MP3, czy serwerze kopii zapasowych).

Rodzaje synchronizacji

Synchronizacja może być jednokierunkowa lub dwukierunkowa. W typie jednokierunkowym za każdym razem, gdy w jednej lokalizacji jest dodawany, zmieniany lub usuwany plik lub inne informacje, te same dane są dodawane, zmieniane lub usuwane w innej lokalizacji. Ale ponieważ synchronizacja jest jednokierunkowa, żadne zmiany nie są wprowadzane w pierwszej lokalizacji. W dwukierunkowej natomiast pliki są kopiowane w obu kierunkach i synchronizacja plików następuje w obu lokalizacjach. Za każdym razem, gdy w dowolnej lokalizacji jest dodawany, zmieniany lub usuwany plik, ta sama zmiana jest wprowadzana w drugiej. Nie ma znaczenia, czy zmiana została dokonana na komputerze, urządzeniu przenośnym, czy w folderze na serwerze sieci — ta sama zostanie wprowadzona w obu lokalizacjach. Synchronizacja dwukierunkowa jest często używana w środowiskach pracy, gdzie pliki są często uaktualniane w więcej niż jednej lokalizacji, a następnie synchronizowane z innymi miejscami. Jak często można przeprowadzać tą czynność? Można zaplanować, aby obsługa synchronizowania powiązań była prowadzona w Centrum synchronizacji z dowolną częstotliwością, lub też zaplanować cykliczne wykonywanie automatycznej synchronizacji: co dzień, co tydzień lub co miesiąc albo po określonym zdarzeniu, np. każdorazowo po zalogowaniu użytkownika do komputera. Można również wykonać to zadanie w dowolnym momencie, na przykład, kiedy użytkownik chce odłączyć komputer przenośny od sieci i chce mieć pewność, że posiada najnowsze kopie plików na serwerze sieci.

Jak podłączyć urządzenie przenośne do komputera i przeprowadzić synchronizację?

Sposobów jest kilka. Zacznijmy od tego najłatwiejszego, czyli podłączenia PocketPC do komputera za pomocą kabelka USB. Po podłączeniu urządzenia do komputera, Centrum Obsługi Urządzeń z systemem Windows Mobile uruchomi się samoczynnie i przeprowadzi nas przez proces synchronizacji. Jeśli jednak ktoś nie lubi, gdy jakiś kabel plącze się na biurku, to istnieje możliwość połączenia bezprzewodowego za pomocą IrDA lub Bluetooth. Aby skorzystać z połączeń bezprzewodowych, musimy wyposażyć naszego „peceta” w odpowiedni moduł (koszt od ok. 5 zł za moduł IrDA i od o. 20 zł za moduł Bluetooth). Po poprawnym zainstalowaniu urządzenia i dołączonego oprogramowania możemy synchronizować sprzęt bezprzewodowo.

W Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile naciskamy Ustawienia urządzenia przenośnego. Następnie klikamy Zmień ustawienia połączenia. Z listy Zezwalaj na połączenia z wskazujemy Podczerwień (IR). Ustawiamy urządzenia w odpowiedniej pozycji względem siebie. W programie ActiveSync na urządzeniu klikamy opcję Menu, a następnie kontrolkę Połącz przez podczerwień. IrDA, niestety ma wady, główną jest to, że urządzenia muszą działać w jednej płaszczyźnie, skierowane nadajnikami do siebie (muszą się „widzieć”).

Synchronizacja poprzez Bluetooth nastręcza kilku problemów, spróbujemy je jednak rozwiązać i wytłumaczyć przy okazji wszystko krok po kroku. Technologia Bluetooth, w przeciwieństwie do IrDA, nie wymaga, aby urządzenia „widziały się”. To duży plus, dzięki niemu możemy zsynchronizować nasze urządzenie bez wyjmowania go z kieszeni. W poniższych procedurach opisano kolejne kroki łączenia i synchronizowania urządzenia z systemem Windows Vista przy użyciu protokołu Bluetooth. Instrukcje wybierania elementów interfejsu użytkownika są przeznaczone tylko dla użytkowników urządzeń z ekranem dotykowym.

  • Na komputerze PC
    Przechodzimy do Start/Panel sterowania/Sprzęt i dźwięk, a następnie klikamy aplet Urządzenia Bluetooth. Naciskamy kartę Opcje. Zaznaczamy pole wyboru Zezwalaj urządzeniom Bluetooth na odnajdywanie tego komputera. Zatwierdzamy przyciskiem OK.
  • Na urządzeniu
    Podłączamy urządzenie do komputera PC przy użyciu kabla USB, jeśli nie zostało to zrobione wcześniej. Po uruchomieniu aplikacji Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile rozłączamy urządzenie. W programie ActiveSync klikamy opcję Menu, a następnie wskazujemy opcję Połącz przez Bluetooth. Po wyświetleniu monitu z pytaniem, czy chcesz skonfigurować powiązanie, klikamy Tak. Uwaga: Na niektórych urządzeniach może być konieczne kliknięcie lub wybranie opcji Dodaj nowe urządzenie. Kiedy na liście zostanie wyświetlona nazwa komputera PC, wybieramy ją i naciskamy przycisk Dalej. Po wyświetleniu monitu wprowadzamy kod dostępu, a następnie klikamy Dalej.
  • Na komputerze PC
    Po wyświetleniu monitu, że urządzenie Bluetooth próbuje nawiązać połączenie z komputerem PC, klikamy opcję Aby zezwolić na połączenie, kliknij ten komunikat. W kreatorze Dodawanie urządzenia Bluetooth wpisujemy taki sam kod dostępu jak na urządzeniu, a następnie naciskamy kontrolkę Dalej.
  • Na urządzeniu
    Upewniamy się, że pole wyboru usługi ActiveSync zostało wyświetlone i jest zaznaczone. Kończymy pracę kreatora urządzenia Bluetooth.
  • Na komputerze PC
    Zamykamy kreatora Dodawanie urządzenia Bluetooth.
  • Na urządzeniu
    W programie ActiveSync wskazujemy opcję Menu, a następnie klikamy Połącz przez Bluetooth. Aby rozłączyć, w dowolnej chwili, z Menu, wskazujemy Rozłącz.

Interfejs Centrum Obsługi Urządzeń z systemem Windows Mobile

Programy i usługi

To menu w zasadzie nie daje się bardzo opisać, ponieważ znajdziemy tam odnośniki do strony głównej działu Microsoftu odpowiedzialnego za urządzenia mobilne i „koła zainteresowań” użytkowników platformy mobilnej z Redmond. Tą drugą witrynę polecamy początkującym użytkownikom, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z mobilnymi okienkami. Znajdą tam oni wskazówki, darmowe gry i programy, które pomogą im efektywniej korzystać z możliwości, jakie oferuje platforma Windows Mobile. Dopiero gdy naciśniemy przycisk więcej>> pojawi się funkcja Dodaj/Usuń programy, dzięki której możemy bardzo łatwo dodawać i usuwać programy znajdujące się na urządzeniu.

Obrazy, muzyka i wideo

Tutaj "wyciągniemy" z naszego urządzenia zdjęcia, ale z niestety, tylko z folderu Moje dokumenty. W celu synchronizacji muzyki i wideo (jedynie z Windows Media Player) musimy użyć funkcji dodaj na urządzeniu multimedia z programu Windows Media Player. Jednak to rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, przykładem niech będzie brak wsparcia dla innych odtwarzaczy muzyki.

Zarządzanie plikami

Dostępny jest tu tylko odnośnik otwierający eksplorator plików. Więc ten sam efekt osiągniemy używając Start –> Komputer –> Urządzenia przenośne.

Ustawienia urządzenia przenośnego

Zmień ustawienia synchronizacji zawartości - jeśli przy pierwszym podłączeniu i konfiguracji zapomnieliśmy zaznaczyć jakiejś opcji do synchronizacji lub chcemy dodać nową, możemy to zrobić teraz.
Zarządzanie powiązaniem - tutaj możemy nazwać komputer i ustalić, czy to pliki na PC, czy też PocketPC mają zostać podmieniane w czasie synchronizacji.
Ustawienia połączenia – w tym module definiujemy, czy komputer ma udostępniać połączenie internetowe dla PocketPC, czy też pozwolić na synchronizację przez wybrany port COM lub Bluetooth. Początkującym użytkownikom radzimy zostawić te ustawienia bez zmiany. W tym momencie pozostaje nacisnąć więcej>> - a tutaj co znajdziemy? Oprócz funkcji jakie wcześniej wymieniliśmy jest również opcja synchronizacji bezprzewodowej z serwerem Exchange (bardzo przydatne w firmie) i zakończ powiązanie - czyli najzwyklejsze przerwanie połączenia między PC, a urządzeniem przenośnym.

Podsumowanie

Windows Mobile Device Center idealnie komponuje się z Windows Vista. Ładne ikonki, intuicyjny interfejs, ale to wszystko przy zachowaniu pełnej funkcjonalności poprzednika. Centrum Obsługi Urządzeń z systemem Windows Mobile w pełni automatyzuje procesy, jakie często wykonujemy po podłączeniu PocketPC do komputera sprawiając, iż zadanie to jest proste i zarazem przyjemne.