Sprawdzamy, jak działają aplikacje na dwóch ekranach w Surface Duo

Sprawdzamy, jak działają aplikacje na dwóch ekranach w Surface Duo

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:22
13.08.2020
1690 wyświetleń

Od miesięcy wiadomo już, że aplikacje na Surface Duo mogą wykorzystywać specjalne możliwości, jakie dają dwa ekrany, aby na przykład rozdzielić na nie poszczególne moduły lub okna. W związku z niedawną zapowiedzią i zbliżającą się premierą smartfona głos zabrali projektanci z Microsoft. Prezentują oni różne sposoby interakcji z aplikacjami i argumentują, że być może "smartfon" nie jest najbardziej trafnym określeniem Surface Duo.

Surface Duo jest pierwszym tego typu urządzeniem, które stanowi nową odpowiedź na pytanie, co jest możliwe na urządzeniu mobilnym. Oczywiście do tej klasy się ono zalicza, jednak zdaniem Deepaka Menona, szefa zespołu designu aplikacji Office, taka definicja Surface Duo jest ograniczająca:

To nie jest po prostu "doświadczenie smartfona" z dwoma ekranami. Nie jest to po prostu "składany tablet". To coś nowego z doświadczeniami, które stały się możliwe dzięki łączeniu, a nie przez jego brak.

Chodzi tu oczywiście o widoczne łączenie między dwoma ekranami, które zdecydował się zastosować Microsoft. Wyróżnia ono Duo na tle składanych smartfonów z giętkim ekranem, takich jak Samsung Galaxy Fold. I nie jest to wadą. Przeciwnie, według projektantów sprzyja wręcz produktywności, która dotąd była mocno ograniczona na urządzeniach mobilnych z kilkucalowym ekranem. Zobaczmy teraz praktyczne sposoby wykorzystania tej specyfiki:

Surface Duo
Łatwe podpisywanie PDF z użyciem aplikacji Office i przeciągnięcie pliku do Outlook na drugim ekranie

Surface Duo
Czytanie dokumentu Office niczym książki na dwóch ekranach w trybie poziomym

Surface Duo
Teams i PowerPoint otwarte obok siebie — umożliwia to wielozadaniowość

Surface Duo
Jednoczesny podgląd skrzynki odbiorczej i wiadomości (lub np. kalendarza) w Outlook

Surface Duo
Przeciąganie i upuszczanie zawartości z galerii do slajdu w PowerPoint

Jak widzimy, Surface Duo otwiera całą gamę możliwości, które dotąd nie były możliwe na smartfonach i tabletach z Androidem. Projektując je, Microsoft skrupulatnie badał nawyki produktywne użytkowników mobilnych, zwłaszcza w regionach mobile-first, takich jak Indie czy Chiny.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://medium.com/microsoft-design/designing-for-the-microsoft-surface-duo-8a83f232100

Polecamy również w kategorii Surface Duo