Sony chce powstrzymać Microsoft, a nie zabezpieczyć Call of Duty na PS

Sony chce powstrzymać Microsoft, a nie zabezpieczyć Call of Duty na PS

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/9/2023, 7:30 PM

Liczba odsłon: 1113

Jak wiadomo, Microsoft od wielu miesięcy stara się zamknąć przejęcie Activision Blizzard, ale potrzebuje do tego zgody regulatorów, takich jak Komisja Europejska. Starania te torpeduje Sony — rzekomo z obawy o dostępność Call of Duty na PlayStation. Firma nie przyjmuje jednak umowy Microsoftu, która zapewni tę dostępność. Japończykom zależy tak naprawdę na zablokowaniu przejęcia.

Minęły już 3 miesiące od zapowiedzi umowy licencyjnej z Nintendo, która gwarantuje dostępność Call of Duty na jego konsolach z zachowaniem pełnej funkcjonalności — takiej jak na Xbox i PlayStation. Umowa została ogłoszona w lutym, a Microsoft po raz kolejny zwrócił się do Sony. Ten jednak nie odpowiada na propozycję, która miałaby przecież spełnić jego deklarowane oczekiwania. Bo w ogóle o to nie chodzi. Japoński koncern chce zwyczajnie zablokować przejęcie.

Lulu Cheng Meservey, EVP Corporate Affairs and CCO w Activision Blizzard, pisze na Twitterze, że „Microsoft zaoferował Sony (dominującemu liderowi na rynku konsol od ponad dekady, z 80% udziałem) 10-letnią umowę na znacznie lepszych warunkach, niż Sony kiedykolwiek zaoferowałoby nam. Zaoferowaliśmy też Sony gwarantowany, długoterminowy dostęp do Call of Duty. Ale oni w dalszym ciągu odmawiają. Dlaczego?”. Jak zauważył Tom Warren z redakcji The Verge, „Sony sugeruje CMA, że Microsoft może wypuścić zabugowaną wersję Call of Duty na PlayStation, co mogłoby sprawić, że gracze stracą pewność co do 'PlayStation jako miejsca, w którym można grać w Call of Duty'. Serio... 🙃”.

„CEO SIE odpowiedział na to pytanie w Brukseli. W jego słowach: 'Nie chcę nowego dealu na Call of Duty. Chcę po prostu zablokować waszą fuzję'” — twierdzi Meservey. Jim Ryan miał wypowiedzieć te słowa 21 lutego na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami z regulatorami unijnymi w Brukseli.

Czy urzędy regulacyjne i komisje antymonopolowe będą podzielać obawy Japończyków? Póki co przychylają się one do ich zastrzeżeń i proszą Microsoft o wyjaśnienia. Te oczywiście nadchodzą, ale czy są satysfakcjonujące? Firma zwróciła uwagę, że urzędy często nie rozumieją rynku gier, dlatego racjonalne i spójne wyjaśnienia i zapewnienia mogą nie załatwić sprawy.

W grudniu zeszłego roku Brad Smith wyrażał przekonanie, że Microsoft sfinalizuje umowę z Activision Blizzard w 2023 roku. O sprawie możecie przeczytać również w naszych starszych artykułach:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia