Menu kategorii
 • Problemy z poleceniem chkdsk /f po ostatniej aktualizacji Windows 10 2004 i 20H2

  Problemy z poleceniem chkdsk /f po ostatniej aktualizacji Windows 10 2004 i 20H2

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  19:57
  21.12.2020
  5190 wyświetleń

  Część użytkowników Windows 10 w wersjach 2004 (May 2020 Update/20H1) i 20H2 (October 2020 Update) zaczęła doświadczać potencjalnie groźnych problemów z dyskiem po zainstalowaniu aktualizacji zbiorczej KB4592438 z dnia 8 grudnia. Początkowo oficjalna lista znanych problemów nic na ten temat nie mówiła, jednak po otrzymaniu raportów Microsoft ją zaktualizował.

  Problem występuje po użyciu polecenia chkdsk /f, które ma sprawdzić i natychmiast naprawić dysk. Zamiast tego pokazuje się niebieski ekran Stop-Error NTFS File System, a komputer staje się niebootowalny. ChkDsk wykonany w środowisku przed załadowaniem systemu znajdzie szereg błędów w Master File Table, które na szczęście dają się naprawić — znów — za pomocą chkdsk /f. Na liście zmian aktualizacji KB4592438 (build 19041.685 i 19042.685) Microsoft pisze:

  Niewielka liczba urządzeń, które mają zainstalowaną tę aktualizację, zgłaszało, że przy uruchomieniu chkdsk /f ich system plików mógł ulec uszkodzeniu, a urządzenie mogło nie bootować.

  Problem ten jest rozwiązany i powinien być uniemożliwiony automatycznie na niezarządzanych urządzeniach. Zauważcie, że może minąć do 24 godzin, nim rozwiązanie rozpropaguje się na niezarządzane urządzenia. Ponowne uruchomienie urządzenia może pomóc w szybszym zaaplikowaniu rozwiązania na waszym urządzeniu. Dla urządzeń zarządzanych przez firmę, na których zainstalowano tę aktualizację, można to rozwiązać przez instalację i konfigurację specjalnej zasady grupy.

  Aby naprawić ten problem na urządzeniach, które już doświadczyły tego problemu i nie są w stanie się uruchomić, wykonaj następujące kroki:

  1. Urządzenie powinno automatycznie uruchomić się do konsoli przywracania po kilkukrotnych próbach uruchomienia zakończonych niepowodzeniem.
  2. Wybierz Opcje zaawansowane.
  3. Wybierz Wiersz polecenia z listy działań.
  4. Gdy otworzy się Wiersz polecenia, wpisz: chkdsk /f.
  5. Pozwól narzędziu chkdsk wykonać skan, może to zająć chwilę. Gdy zakończy się, wpisz: exit.
  6. Urządzenie powinno teraz uruchomić się zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli zrestartuje się do konsoli przywracania, wybierz Zamknij i kontynuuj uruchamianie do Windows 10.

  Uwaga: po wykonaniu tych kroków urządzenie może automatycznie uruchomić znów chkdsk po restarcie. Po jego zakończeniu powinno uruchomić się zgodnie z oczekiwaniami.

  Co prawda Microsoft podaje, że rozwiązanie powinno zaaplikować się automatycznie, jednak dla pewności lepiej jest wstrzymać się przez jakiś czas z używaniem polecenia chkdsk /f.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/help/4592438/windows-10-update-kb4592438

  Polecamy również w kategorii Windows 10