Po 8 kwietnia nasze pieniądze mogą być zagrożone

Po 8 kwietnia nasze pieniądze mogą być zagrożone

 Adam Myszkowski
Adam Myszkowski
19:59
17.01.2014
8 komentarzy
7159 wyświetleń

Na świecie jest ich około 2,5 miliona, w samych Stanach Zjednoczonych – grubo ponad 400 tysięcy, w Polsce – blisko 19 tysięcy. Aż 95% z nich pracuje pod kontrolą Windows XP. Systemu, który już za nieco ponad 11 tygodni będzie wrażliwy na każdą nową lukę, którą uda się znaleźć w jego kodzie. Bankomaty, bo o nich mowa, mają przed sobą trudny okres.

Paradoks w najczęściej używanych urządzeniach na świecie polega właśnie na tym, że większość z nich działa pod kontrolą starych wersji oprogramowania. Dotyczy to zresztą nie tylko bankomatów, ale wielu innych urządzeń, od automatycznych kas biletowych, poprzez automaty do gier, skończywszy na reklamach na wyświetlaczach w autobusach, czy na budynkach. O ile jednak wykorzystanie luk w zabezpieczeniach komputera odpowiedzialnego za wyświetlanie reklam nie jest zbyt groźne, o tyle dziurawy system w maszynach, które zajmują się naszymi pieniędzmi rodzi już niepokój.

Bankomat

Oczywiście należałoby pomyśleć o aktualizacji do nowszej wersji systemu. Tu pojawia się jednak problem. Pomijając kwestię kosztów nowych licencji, sam sprzęt czy to w bankomatach, czy w automatach z biletami do najnowszych nie należy. A to powoduje liczne problemy z kompatybilnością z nowymi wersjami oprogramowania. Reasumując – dla wielu bankomatów wymiana Windows XP na nowszą wersję wiązałaby się z koniecznością modernizacji wielu podzespołów, która kosztowałaby spore pieniądze.

Problemów z wygaszaniem wsparcia dla Windows XP jest dużo więcej. Wielu drobnych przedsiębiorców nie stać na wykładanie nowych pieniędzy na aktualizację systemu w komputerach, co narazi je na ataki hakerów. Ale skala problemu jest dużo większa. Windows XP wcale nie jest tak popularny na komputerach domowych. Spora liczba wciąż aktywnych edycji spowodowana jest także jego powszechnym zastosowaniem w komputerach przemysłowych, firmowych, a nawet urządzeniach należących do administracji publicznej. Dlatego też decyzja Microsoftu o wygaszeniu wsparcia dla XP najbardziej dotknęła sektor usługowo-przemysłowy, a także rządowy. Wspomnieć należy o próbach wpłynięcia na decyzję koncernu z Redmond przez takie potęgi gospodarcze, jak władze Chin. Również system bankowy Indii dotknięty zostanie spadkiem bezpieczeństwa danych.

BSOD

W Polsce dwóch głównych operatorów bankomatów – Euronet i Cash4You również wykorzystuje system Windows XP w swoich urządzeniach. Oczywiście nie należy siać paniki na skalę milenijnej pluskwy, jaka towarzyszyła nam na przełomie tysiącleci, niemniej nie można pozostawać niewrażliwym na problem. Szkodliwe oprogramowanie już teraz sześciokrotnie częściej skutecznie atakuje maszyny z Windows XP, niż te z najnowszą edycją "okienek”.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/95-of-atm-machines-still-use-windows-xp-and-will-be-exposed-to-vulnerabilities-after-april-8

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo

Komentarze

 • Jakub 23:01 17.01.2014

  Nie wierzę że bankomaty z których korzystam mają najświeższe update"y które zapewniałyby bezpieczeństwo transakcji. Zakończenie wsparcia przez microsoft wiele nie zmieni. Btw. kto w ogóle zdecydował się na wybór windows"a jako oprogramowanie do bankomatów WTF!. Microsoft powinien otworzyć źródła systemu skoro przestaje go rozwijać.

 • Arskardekea 23:33 17.01.2014

  Czy przypadkiem na bankomatach nie stacjonuje Windows XP Embedded? Bo tamten ma nieco dłuższe wsparcie (2016 chyba)

 • Adam Myszkowski 00:41 18.01.2014

  Właśnie z tym Embedded wcale nie jest tak popularnie. Spora część urządzeń pracuje na zwykłej edycji XP. A co do aktualizacji software"u... No cóż, oczywiście że musi z tym być różnie, ale po co dokładać jeszcze nowe zmartwienia do już istniejących? ;] Dostęp do takich urządzeń na pewno jest bardziej utrudniony, niż do zwykłego PC, ale jak już się komuś uda...

 • Piotr Maciejko 12:08 18.01.2014

  Jeśli zainstalowany w bankomacie Windows XP będzie miał luki bezpieczeństwa to wystarczy podejść do takiego bankomatu o 22:00 w kominiarce z odpowiednio spreparowaną kartą :)

 • sm 12:09 18.01.2014

  jak już się komuś uda dostać fizycznie do takiego urządzenia to nie ma przeszkód chociażby z jego uruchomieniem nie znając nawet hasła admina. Są przecież na to sposoby - tryb awaryjny itd.... Bankomaty na pewno nie są aktualizowane często, choć lepiej wysadzić taki bankomat w powietrze chyba i dobrać się do kasy niż grzebać w systemie tak jak niektórzy ostatnio w Polsce...

 • zetta 16:52 18.01.2014

  Strachy jak przed pluskwą milenijną. Kompletna bzdura.

 • dziadunio 12:17 19.01.2014

  Pan Tadeusz (mój ś.p. kolega) rzekłby, że "nie ukończył szkół" ten, kto lekceważy cyberzagrożenia dla Windows xp i starszych wersji.

 • jerzyk12 10:10 21.01.2014

  Nie bardzo rozumiem narzekanie i jęczenie w temacie wygaszania wsparcia XP.Zostało to ogłoszone z kilkuletnim wyprzedzeniem i każdy miał wystarczająco dużo czasu na zmianę oprogramowania.Co do przedsiębiorców to nie sa to tak duze koszty jak niektórzy przedstawiają.A sektor bankowy ma tyle kasy że nie powinno to być dla nich problemem,w końcu i tak pośrednio obciążą nas kosztami.Niestety u nas w Polsce wszystko jest robione w ostatniej chwili.A to że moje pieniądze w bankomacie czy na koncie będą mniej bezpieczne to nie jest mój problem ale banku.Jak je ktoś ukradnie,bank musi zwrócić jako że zagwarantował mi bezpieczeństwo.

Skomentuj

Autor