Microsoft Security Copilot - AI wspomagająca specjalistów ds. bezpieczeństwa

Microsoft Security Copilot - AI wspomagająca specjalistów ds. bezpieczeństwa

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/29/2023, 6:00 PM

Liczba odsłon: 901

W ciągu pierwszych 3 miesięcy tego roku sztuczna inteligencja zdołała już znacząco rozkwitnąć. Microsoft forsuje swój nowy trend polegający na dodawaniu generatywnych funkcji AI do swoich produktów pod szyldem "Copilot". Według założeń AI ma pomagać i towarzyszyć ludziom w pracy, a nie ich zastępować. Ma to dotyczyć także specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Nowa usługa Microsoft Security Copilot opiera się na modelu językowym GPT-4 od OpenAI — podobnie jak Bing Chat i Microsoft 365 Copilot. Według twórców jest to pierwszy produkt z kategorii bezpieczeństwa, który pozwala specjalistom poruszać się z prędkością i w skali AI. Security Copilot łączy zaawansowany, duży model językowy (LLM) z modelem bezpieczeństwa od Microsoft. Model ten obejmuje "rosnący zestaw umiejętności związanych z bezpieczeństwem i jest oparty na unikalnej globalnej analizie zagrożeń Microsoftu oraz ponad 65 bilionach codziennych sygnałów. Usługa Security Copilot zapewnia również zabezpieczenia klasy korporacyjnej i zgodność z zasadami ochrony prywatności, ponieważ działa w hiperskalowalnej infrastrukturze Azure".

Microsoft Security Copilot po otrzymaniu monitu od ludzkiego specjalisty ds. bezpieczeństwa korzysta z pełnej mocy modelu bezpieczeństwa, aby wykorzystać umiejętności powstałe dzięki treningowi uczącego się modelu. Są to działania specyficzne dla sfery bezpieczeństwa. Security Copilot może pomóc w wyłapaniu tego, co inne podejścia mogą ominąć. Przy typowym incydencie pomaga to zwiększyć jakość wykrywania i szybkość odpowiedzi oraz wzmocnić ochronę.

Microsoft zastrzega, że Security Copilot nie zawsze działa prawidłowo, a treści wygenerowane przez AI mogą zawierać błędy. Usługa jest jednak systemem uczącym się w zamkniętej pętli. Oznacza to, że nieustannie uczy się od użytkowników i pozwala im przesyłać feedback poprzez funkcję wbudowaną w narzędzie. Im więcej będzie uczył się z tych interakcji, tym jego odpowiedzi będą bardziej spójne, trafne i użyteczne. Security Copilot integruje się z produktami chroniącymi end-to-end Microsoft Security, a z czasem będzie rozszerzał się również na produkty zewnętrznych dostawców.