Menu kategorii
 • Pełna lista zmian w Windows 10 October 2020 Update

  Pełna lista zmian w Windows 10 October 2020 Update

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  19:24
  20.10.2020
  12981 wyświetlenie

  Windows 10 20H2, czyli jesienna aktualizacja tego roku, była rozwijana od czerwca w kalane Beta (dawniej Slow Ring), a we wrześniu weszła na kolejny poziom, jakim jest Release Preview Channel. Insiderom w tych kanałach aktualizacja będzie oferowana automatycznie. Z kolei urządzenia z Windows 10 w wersji 2004 (20H1) otrzymają niezwykle szybką aktualizację w formie "pakietu włączającego", przypominającego zwykłe aktualizacje zbiorcze z tą różnicą, że nie dodaje nowej zawartości, ale ją włącza. Pod tym względem przejście z 20H1 do 20H2 będzie przypominać sytuację z zeszłego roku, gdy 19H1 przechodził na 19H2. Oczywiście system w jesiennej wersji można też będzie zainstalować na czysto z obrazu ISO.

  Windows 10 October 2020 Update oferuje zestaw funkcjonalności poprawiających działanie i jakość. Jest także pierwszą wersją zawierającą nowy Microsoft Edge bazujący na Chromium. Jako że jest to jesienna aktualizacja, a ten rodzaj od czasu November 2019 Update przybrał postać "service packów" z niewielką liczbą nowości, również teraz zawartość nie jest tak okazała, jak w May 2020 Update i wcześniejszych aktualizacjach wiosennych. Warto jednak sprawdzić, co nowego wprowadza. Poniżej przedstawiamy opracowaną przez nas pełną listę zmian w October 2020 Update.

  Kafelki dopasowane do motywu

  Wygląd menu Start doczekał się sporego odświeżenia. Jego nowy design usuwa tła składające się z różnych kolorów za ikonami na kafelkach, które w połączeniu z nowoczesnymi ikonami robiły wrażenie chaotycznych. Zamiast tego tła ikon są jednolite, półprzezroczyste i dopasowane do systemowego motywu. Jest to ostateczne odejście od stylu "flat" rodem z Windows 8. Na jednolitym tle — ciemnym lub jasnym — ikony w stylu Fluent prezentują się dużo lepiej.

  Menu Start

  Odświeżony design menu Start wygląda świetnie zarówno w ciemnym, jak i jasnym motywie. Jeśli jednak wolisz bardziej kolorowe motywy, w Ustawieniach > Personalizacja > Kolory > Pokaż kolor wiodący w następujących obszarach zaznacz Menu Start, pasek zadań i centrum akcji. Kolor wiodący pokryje również tło kafelków.

  Przełączanie między aplikacjami i kartami w widoku Alt + Tab

  Za pomocą globalnego skrótu Alt + Tab możemy przełączać się między otwartymi oknami aplikacji, przy czym każde okno przeglądarki traktowane było do tej pory jako po prostu jedno okno, niezależnie od liczby otwartych w nim kart. Teraz każda karta w Microsoft Edge będzie dostępna oddzielnie w widoku Alt + Tab, nie tylko ta otwarta na pierwszym planie.

  Edge - Windows 10 20H2

  Jeśli nie chcesz widzieć podglądu wszystkich kart (gdy jest ich otwartych wiele, mogą utrudnić znalezienie pojedynczych aplikacji), możesz wejść do Ustawień > System > Obsługa wielu zadań i wybrać pokazywanie tylko 3 lub 5 ostatnich kart lub zupełnie wyłączyć ich pokazywanie.

  Edge - Windows 10 20H2

  Ulepszone przypinanie witryn do paska zadań w przeglądarce Microsoft Edge

  Microsoft wprowadził możliwość przełączania się pomiędzy kartami przeglądarki a aplikacjami za pomocą skrótu Alt + Tab. Następnie poszedł o krok dalej i wprowadził szybki dostęp do zakładek w przypiętych witrynach. Kliknięcie przypiętej witryny na pasku zadań spowoduje wyświetlenie wszystkich otwartych kart tej witryny we wszystkich oknach przeglądarki Edge. Dokładnie tak, jak dzieje się w sytuacji dowolnej aplikacji z wieloma otwartymi oknami. Funkcja wymaga zaktualizowania przeglądarki Edge do wersji 85.0.561.0 lub nowszej.

  Windows 10 20H2

  Bardziej spersonalizowany pasek zadań dla nowych użytkowników

  Microsoft stara się zadbać o to, by doświadczenia użytkownika były jak najlepsze już przy pierwszym uruchomieniu systemu. Z tego względu zawartość paska zadań będzie lepiej dostosowana do preferencji ustawionych podczas pierwszej konfiguracji. Dotyczy to nowo utworzonych kont lub scenariusza pierwszego logowania.

  Spersonalizowany pasek zadań

  Przykładowe układy pasków obejmują użytkowników z połączonymi telefonami z Androidem lub użytkowników z kontami Xbox Live albo gamingowymi pecetami.

  Poprawione doświadczenie powiadomień

  Teraz łatwiej uzyskać wgląd, skąd pochodzi powiadomienie toast. W lewym górnym rogu znajduje się logo aplikacji. Kliknij X w prawym górnym rogu, aby zamknąć powiadomienie i wrócić do swoich spraw.

  powiadomienie

  Ponadto zostały domyślnie wyłączone powiadomienia od Asystenta skupienia i podsumowujące. Nie będziemy już niepotrzebnie powiadamiani, gdy Skupienie włączyło się poprzez automatyczną zasadą. Powiadomienie można na powrót włączyć w Ustawieniach.

  Informacje o systemie przeniesione z Panelu sterowania do Ustawień

  Microsoft nadal przenosi funkcjonalność Panelu sterowania do Ustawień. Teraz dotyczy do zawartości strony System, która trafiła do Ustawień > System > Informacje. Linki otwierane na stronie systemu w Panelu sterowania będą prowadziły do strony informacji w Ustawieniach. Poza tym informacje o urządzeniu można teraz wygodnie kopiować. Microsoft dodaje, że jeśli zależy nam na bardziej zaawansowanej kontroli rodem z Panelu sterowania, nadal znajdziemy je na stronie Informacje w Ustawieniach.

  Informacje o systemie Windows 10 20H2

  Usprawnione doświadczenie tabletu na urządzeniach 2-w-1

  Wcześniej odłączanie klawiatury na urządzeniu 2-w-1 powodowało wyświetlenie powiadomienia toast z zapytaniem, czy przejść w tryb tabletu. Po zaznaczeniu "Tak" przechodziliśmy do trybu tabletu, a po wybraniu "Nie" otwierało się nowe doświadczenie tabletu wprowadzone w May 2020 Update. Microsoft zmienia teraz domyślny tryb, dlatego powiadomienie nie będzie już wyświetlane i użytkownicy będą od razu przechodzić do nowego doświadczenia. W razie potrzeby można to zmienić w Ustawieniach > System > Tryb tabletu.

  Ponadto na urządzeniach bez ekranów dotykowych została usunięta szybka akcja "Tryb tabletu". Dodano też nową logikę, która pozwala użytkownikom logować się w odpowiednim trybie na podstawie ostatniego trybu oraz tego, czy klawiatura jest podłączona, czy nie.

  Ulepszone zarządzanie urządzeniami (MDM)

  Nowa zasada zarządzania urządzeniami (Modern Device Management) dla użytkowników lokalnych i grup pozwala administratorowi wprowadzać drobiazgowe zmiany dla lokalnej grupy na zarządzanym urządzeniu wraz z tym, co jest już dostępne dla urządzeń zarządzanych poprzez zasady grupy (GP) w ujęciu on-premise.

  Inne zmiany

  • Dodano możliwość synchronizacji jednokierunkowego pliku cookie sesji w trybie IE w Microsoft Edge, gdy administrator skonfiguruje plik cookie sesji.
  • Dodano możliwość używania Dolby Atmos for Headphones i DTS Headphone: X w trybie 24-bitowym na urządzeniach obsługujących dźwięk 24-bitowy.
  • Poprawiono doświadczenie tabletu na urządzeniach konwertowalnych lub hybrydowych w scenariuszach zadokowania.
  • Poprawiono komfort korzystania ze stron konfiguracji rozpoznawania twarzy i linii papilarnych w Windows Hello.
  • Dodano możliwość logowania się w Surface Hub kontom innego subskrybenta.

  Zapraszamy również do lektury naszego artykułu o sposobach uzyskania jesiennej aktualizacji:

  Windows 10 October 2020 Update już dostępny! Jak go zainstalować?


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Windows-10-October-2020-Update-juz-dostepny-Jak-go-zainstalowac

  Polecamy również w kategorii Windows 10