Pasek boczny systemu Windows

Pasek boczny systemu Windows

 Łukasz Foks
Łukasz Foks
00:00
25.04.2008
31 komentarz
44781 wyświetlenie
Windows Sidebar to nowa funkcjonalność w najnowszym systemie Microsoftu – Windows Vista. Sidebar to aplikacja w formie pionowego paska, na którym możemy umieszczać tzw. gadżety. Gadżety to mini-aplikacje, które pomagają i dostarczają rozrywki podczas korzystania z komputera (mini-gry, podręczne czytniki RSS, zegary itp.). Windows Vista standardowo zawiera dziesięć gadżetów, jednak bez kłopotu możemy pobrać więcej z Internetu. W niniejszym artykule omówione zostały procesy dodawania, personalizacji oraz pobierania gadżetów.

Pierwsze spotkanie z Windows Sidebar

Domyślnie po uruchomieniu Windows Vista, Sidebar jest wyłączony. Aby go włączyć musimy wykonać kilka prostych operacji. Przyciskamy Start, następnie z menu wybieramy Panel sterowania znajdujący się w prawym dolnym rogu. Kiedy pojawi się okno Panelu Sterowania odszukujemy pozycję Wygląd i personalizacja, przy której znajduje się ikona przedstawiająca monitor z paletą kolorów klikamy na nią i przechodzimy do okna o tej samej nazwie. W oknie Wygląd i personalizacja odszukujemy sekcję Właściwości pska bocznego systemu Windows, która znajduje się u dołu okna. Klikamy na nią i w oknie, które nam się pojawiło klikamy OK. Polecam zaznaczenie opcji Uruchom pasek boczny podczas uruchamiania systemu Windows, dzięki temu Sidebar będzie uruchamiany wraz ze startem systemu.

Zarządzanie gadżetami

Na starcie Windows Sidebar uruchamia się z dwoma gadżetami:

 • Pokaz slajdów – gadżet wyświetlający pokaz zdjęć, znajdujących się w katalogu Obrazy,
 • Nagłówki – gadżet pełniący funkcję podręcznego czytnika RSS.
 • Zegar - wyświetla aktualną godzinę.

Standardowo w Windows Vista zaimplementowane są również inne gadżety:

 • Kontakty – lista kontaktów pochodząca z klienta poczty, zawiera wyszukiwarkę
 • Miernik CPU – wyświetla dwa wskaźniki ilustrujące użycie pamięci i procesora w używanym komputerze
 • Waluta – wyświetla kurs walut
 • Notatki – wyświetla tzw. „żółte karteczki”, na których możemy pisać dowolne notatki i przypomnienia
 • Układanka – mini-gra, w której należy ułożyć łatwą układankę
 • Pogoda – wyświetla aktualną pogodę

Przy korzystaniu z Windows Sidebar potrzebna jest umiejętność dodawania gadżetów. Taką zdolność nabierzemy po dokładnym przeczytaniu poniższych instrukcji. Aby dodać kolejny gadżet do Windows Sidebar należy w obrębie paska kliknąć prawym przyciskiem myszy po czym z rozwijanego menu wybrać opcję Dodaj gadżety... lub wyszukać ikonę plusa znajdującą się na górze paska Sidebar i kliknąć ją (w wyniku obu czynności efekt będzie taki sam). Wyświetlone okno zawiera listę zainstalowanych i dostępnych do użycia gadżetów. Jak wspomnieliśmy listę można znacznie rozszerzyć, dodając gadżety pobrane z sieci, o których więcej informacji znajduje się w dalszej części artykułu. Aby dodać przykładowy gadżet Zegar wyświetlający aktualną godzinę należy kliknąć na zegarze prawym przyciskiem myszy na zegarze i wybrać polecenie Dodaj. Po chwili na pasku Windows Sidebar pojawi się zegar w domyślnej kolorystyce z czarnymi wskazówkami na białym tle.
Każdy z gadżetów wyświetlanych na Sidebarze możemy bezproblemowo usunąć. Usuńmy standardowy gadżet Pokaz slajdów. Odszukujemy na pasku gadżet z małym okienkiem, w którym wyświetlany jest pokaz slajdów. Po odnalezieniu najeżdżamy na niego myszą, dzięki czemu z prawej strony pokażą się dwie ikony – krzyżyka oraz klucza. Aby usunąć gadżet klikamy na ikonę krzyżyka – po chwili gadżet znika z Sidebar. Ikoną klucza zajmiemy się w dalszej części niniejszej publikacji.

Personalizacja

Windows Sidebar jak i gadżety możemy dostosowywać według własnych potrzeb.

Windows Sidebar

Domyślnie Sidebar uruchomiony jest po lewej stronie i posiada dwa uruchomione gadżety. Aby zmienić położenie na ekranie musimy otworzyć okno Właściwości paczka bocznego systemu Windows, do którego możemy dostać się klikając prawym przyciskiem myszy w obrębie paska Sidebar i wybrać z menu Właściwości. W sekcji Rozmieszczenie należy zaznaczyć opcję Lewa i zatwierdzić przyciskiem OK bądź Zastosuj.
Ciekawą opcją znajdującą się również w sekcji Rozmieszczenie jest możliwość wyświetlania Windows Sidebar na jednym z wybranych monitorów. Przykładowo mając dwa monitory i chcąc, aby Sidebar był wyświetlany na pierwszym z nich należy przy opcji Wyświetl pasek boczny na monitorze: wybrać wartość 1. Funkcja ta jest niezwykle przydatna przy prezentacjach wyświetlanych przez projektory.
Pasek Sidebar może znajdować się obok oraz pod okienkami aplikacji. Domyślnie Sidebar wyświetlany jest pod nimi. Możemy to łatwo zmienić we wcześniej opisanym oknie Właściwości paska bocznego systemu Windows. Aby to zrobić oknie Właściwości w sekcji Rozmieszczenie zaznaczamy pole przy Pasek boczny jest zawsze nad innymi oknami i zatwierdzamy guzikiem OK. W wyniku powyższych czynności pasek Sidebar będzie zawsze „na wierzchu” innych aplikacji.

Gadżety

Kiedy pracujemy nad kilkoma aplikacjami lub dokumentami przy schowanym Windows Sidebar z pewnością go nie zobaczymy. Co zrobić w sytuacji kiedy chcemy, aby pasek Sidebar pozostał w ukryciu a sam gadżet Zegar był widoczny? Pomocą służy nam opcja, dzięki której zegar możemy „przeciągnąć” w dowolne miejsce pulpitu. Na Sidebarze odszukujemy gadżet Zegar, a następnie z wciśniętym lewym klawiszem myszy „przeciągamy” element w dowolne miejsce naszego ekranu (podobnie możemy zrobić z każdym gadżetem). Pamiętajmy, że zamykając pasek Sidebar, zamykamy również zegar poza paskiem!

Opcje gadżetów

Każdy z gadżetów posiada swoje charakterystyczne właściwości, które możemy zmieniać według własnych upodobań. Aby uruchomić okno właściwości, najeżdżamy myszką na gadżet następnie klikamy prawym przyciskiem i z menu wybieramy Właściwości lub po najechaniu myszką na gadżet, klikamy na ikonę klucza – oba działania wyświetlają to same okno Właściwości. Dla przykładu omówię opcje gadżetu Zegar.
Po wykonaniu wcześniejszych instrukcji wyświetli się nam okno Właściwości. Klikając na strzałki pod zegarem zmieniamy jego styl, kolorystykę. Poniżej strzałek znajduje się pole, w którym możemy wpisać dowolny tekst, który po zatwierdzeniu wyświetli się na tarczy wybranego zegara. Podobnie możemy poeksperymentować z innymi, zainstalowanymi gadżetami.

Gadżety z sieci

Standardową liczbę jedenastu gadżetów możemy zwiększyć pobierając je z Internetu. Firma Microsoft udostępniła specjalna witrynę, na której znajdziemy gadżety wykonane zarówno przez pracowników korporacji jak i pasjonatów tworzenia gadżetów.
Otwieramy okno Dodawanie gadżetów. W tym oknie w prawym dolnym rogu widzimy napis przy ikonie globu Pobierz więcej gadżetów w trybie online. Jest to hiperłącze, które poprowadzi nas do odpowiedniej strony, a więc klikamy na link. Po chwili widzimy stronę z gadżetami. Witryna zawiera wyszukiwarkę, w której możemy wpisać słowa kluczowe, związane z poszukiwanym gadżetem. Po wybraniu dodatku klikamy przycisk Download, aby pobrać interesujący mini-program. Po pomyślnym pobraniu przystępujemy do instalacji. Uruchamiamy pobrany plik, klikamy na kontrolkę Instaluj. Strona, do której prowadzi link z listy gadżetów jest bezpieczna i nie musimy się bać o możliwość pobrania złośliwego oprogramowania (wirusy, trojany itp.).


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Dostosowywanie środowiska

Komentarze

 • Adam S. 11:40 27.04.2008

  Czemu nie ma żadnych screenów? :/

 • Łukasz Foks 12:54 27.04.2008

  Witaj Pierwotnie do artykuły były dołączone zrzuty ekranu, ale z angielskiej wersji systemu (artykuł powstał wiele miesięcy temu, gdy polska wersja językowa nie była dostępna). Dowiem się więcej i dam odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

 • Swistak 23:01 27.04.2008

  Sidebar z visty to pamięciożerne monstrum :/ nie opłaca sie go uruchamiać bo potrafi przymulić kompa maxymalnie :/ Już lepsza sa darmowe zamienniki, a tak w ogóle to po co komu takie "coś"? Pogode to sobie można na necie sprawdzić czy infobota spytać, zegarek jest na dole, do rss można sobie specjalnego, siedzacego w tray"u, progsa zainstalować... a jak problemy z pamięciom to karteczki najlepsze. Ogólnie sidebar od m$ to żenada, szkoda było pisać....

 • Daniel K. 23:21 27.04.2008

  Screeny dodane:)

 • Adamus 23:22 27.04.2008

  Ja sie zgadzam ze sistakiem... nic dodac nic ujac...

 • siwy 23:45 27.04.2008

  a Według mnie pasek Bardzo Fajny jest;) a Osoby które piszą że potrafi nieźle przymulić kompa to chyba maja antyki albo jakieś badziewne Laptopy... Mi ten pasek w ogóle nie przymula kompa jak i Aero wszystko chodzi bez zawiasów wykorzystanie procesora mam tylko 2% ;) Oczywiście Pasek trzeba Sobie skonfigurować do własnych potrzeb ja np mam Zegarek, Program pokazujący na którym dysku ile miejsca jest i Wykorzystanie jednego i drugiego rdzenia procesora oraz pamięci nio i gadzet dzięki któremu jak chce coś wyszukać to wpisuje tam i Enter ;) i uruchamia sie przeglądarka i pokazuje mi wyniku w google ;) PozdrO!

 • SATANC 14:25 28.04.2008

  Świstak i tak delkatnie opisał badziewność tego paska. Żre pamięć nie dając nic w zamian. Jest nie udaną wersja pasków linuxowych. Ilość dodatków jest śmieszna a jakość ich wykonania - poprostu windows.

 • Swistak 16:48 28.04.2008

  siwy: ja nie mowie o kompie z prockiem Intel Core Quad i karta graficzna od geForce 9800 -.- Komp przeciętnego Polaka nie jest demonem prędkości, a sidebar to bezużyteczne dziadostwo, wszystko jest dostępne bez pożerania pamięci, która sie przydaje.. bardzo przydaje.. bynajmniej u mnie jak sie pracuje w Blenderze czy innych programach graficznych ;)

 • Frohike 20:40 28.04.2008

  W zupełności wystarczy Dual Core i GF 8800, który na dzień dzisiejszy kosztuje niewiele. Jeśli Cię, kolego, nie stać na modernizację, lub też jesteś zbyt leniwy by to uczynić, to zamiast narzekać na Vistę, zostań przy XP i problem z głowy. Jeśli jednak bardzo chcesz używać Visty - zainwestuj w komputer, na którym działać będzie dobrze. Nie rozumiem takiego podejścia... Podejścia typu: "Nowy system Microsoftu jest do niczego, bo działa strasznie powoli na moim komputerze sprzed 10-ciu lat" :)

 • Swistak 21:43 28.04.2008

  Czy ktoś tu pisze o beznadziejnym windowsie? chyba ktoś tu czytać nie potrafi -.-

 • Frohike 22:17 28.04.2008

  Czytaj między wierszami, kolego. I prosiłbym bez takich szczeniackich odzywek ;)

 • siwy 01:29 30.04.2008

  Hmm Frohike masz racje sprzęt który bez problemu ciągnie Viste nie kosztuje wiele. a Ciebie Swistak nie rozumiem po co pisac ze ten pasek jest Żenadą... nigdy nie będzie programu który się spodoba wszystkim, każdy prog. ma zwolenników i odwrotnie, Są ludzie którym pasek się podoba i mają dobry sprzęt.. chodź aż tak dobry to nie jest potrzebny mój cor2duo 2,2ghz i zwykły 8600gt sonic+ daje Sobie w zupełności rady a jest to tani sprzęt. Są gusta i guściki a jak Tobie przeszkadza to po prostu go wyłącz a nie oceniaj negatywnie ;)

 • dek 19:17 30.04.2008

  A ja używam komputera do pracy z aplikacjami, a nie do oglądania tapety z rybkami które mają zegarki na ogonach itp. bzdury

 • Siwy 00:12 01.05.2008

  Ale nikt tu nie gada o tapetach z rybkami a o bocznym pasku w Visie;) aaa apropo oceny artykułu to hmm... Artykuł dobrze zrobiony tylko po co taki artykuł ? jak to jest taka podstawa że osoba wsiadająca na Viste po kliknięciu na niego prawym przeciskiem itp popatrzeniu co tam jest wszystko wie bez tego artykuły wsumie... to tak jak by ktoś napisał instrukcje tłuczenia ziemniaków tłuczkiem do kartofli hehe nie no rozbrajają mnie niektóre rzeczy xD

 • @@BLADE@@ 01:10 02.05.2008

  Sidebar to dobra rzecz :) ale jeśli ktoś nie ma dobrego kompa ....... to mi przykro :D pozdro

 • gates 08:50 06.05.2008

  jak ktos nie jest zadowolony z visty bo, np., za wolno dziala (ma za stary PC lub za slaby), za duzo ramu domaga sie, nie ten bajer, nie ten kolor, nie ten pulpit itp, no to niech wraca do XP i po klopocie. W tych czasach sprzet ktory bez problemu ciagnie Viste nie kosztuje wiele.

 • dyska 13:55 08.05.2008

  a moje ikonki z wspomnianego paska sa popsute tzn nie wyswietlaja sie cale itp co mam zrobi?

 • @@BLADE@@ 22:21 09.05.2008

  ja mam viste i jestem z niej bardzo zadowolony :) pozdro

 • Mystenes 11:31 15.05.2008

  sidebar może i jest potrzebny, trzeba go tylko dobrze zrobić, a M$ odwaliło jak zwykle chałturę. nie pomoże "dobry" komp, bo ten wynalazek potrafi rąbać po kilkadziesiąt mega ramu od tak.

 • PrzeMo 17:21 09.06.2008

  Ludzie zastanówcie się co mówicie. hahaha jak czytam tagie gówniane komenty to mnie rozbraja. Ten pasek nie zajmuje praktycznie żadnych zasobów systemu! śmieszne co wy tu piszecie. Jak pasek zajmujący kilka kb może zajmowa kilkadziesiąt mb! Nawet jak cudem to przy 4GB ramu nie robi ŻADNEJ RÓŻNICY. Ludzie to jakie wy komputery macie! Najpierw kupcie lepsze kompy a dopiero zabierajcie się do krytki!

 • sylwia 17:06 15.11.2008

  <p>chcialabym znalesc identyczny pasek , nie podobny..moze ktos wie gdzie go szukac??</p>

 • cienkusz23 19:25 04.03.2009

  ludzie!! na czym wy pracujecie? komputery macie od Freda Flinstona?

 • 5dimension 22:49 08.06.2009

  <p> mom pytanko jak zaktualizować ten ch....olerny pasek jak wrzucam jakiś hmm........ "widżet" to tylko mam paseczek do przesuwania(go)  a sam programik nie działa albo go wogóle nie widać jakieś pomysły?? re instalke walnąć czy co?? apropo mam 4 rdzeniowego więc mi wszystko smiga(pasek niema żadnych problemów )+ 4giba ramu więc spoxik  a dla innych co słabszych mają cierpliwości jeszcze przyjdą lepsze czasy a sprzęt tanieje (sory za orty jeśli są mam problemy z ortografią){i ogólnie ze wszystkim heh;3}</p> <p> </p>

 • kamo 13:45 03.10.2009

  gdzie jest tu link wogule >> ??

 • Zenek 20:55 03.10.2009

  [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif[/img]a te waluty to trzeba ustawić czy to się samo zmienia

 • Lila 00:10 24.10.2009

  No tak, jak zwykle zdania są podzielone, i kazdy ma rację, bo punkt widzenia zależy od punktu odniesienia. Wszystkowiedzący specjaliści z wypasionymi kompami oczywiście wszystko wyśmieją i mają lepsze pomysły. Ale są też zadowoleni użytkownicy komputerów i oprogramowania, którzy potrafią docenić nowości, cieszyć się sprzętem, który posiadają. Ja myślę, że instrukcje i podpowiedzi do obsługi każdego produktu są potrzebne, i to od nas zależy czy będziemy z nich korzystać. Mimo wszystko uważam, że Vista i jej gadżety całkiem dobrze się sprawdzają. Pozdrawiam wszystkich autorów komentarzy  [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif[/img]

 • -Y- 21:21 18.11.2009

  a powiedzcie mi co oznacza okreslenie DS po polskim miescie w dodatku pogoda np Warszawa, DS ; Wroclaw, DS?  itd :) z gory dzieki za wyjasnienie

 • rembrant 11:09 29.12.2009

  dajta spokój panel sterowania albo  format  jasna sprawa pączusie

 • MikuŚśka 17:39 29.05.2010

  MI się to jakby podoba .. Ale.e jest jedno "Ale" te kursy walut.. Stroszkę mi to nie pasuje [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif[/img] .. No wiecie dziewczyna muSsi mieć swe wymagania.. ;) Szkoda że się nic z tymi walutami  poza tym wszystko jest okeyy ;) pzddro ! Dla wasss ;*

 • Kama 21:58 02.12.2011

  Jak się ma np.WINDOWS XP to ten też można???

 • pytam 10:54 20.09.2018

  jak zrobić, żeby gadżety nachodziły na siebie, a nie robiły odstępów między sobą?

Skomentuj

Autor