Menu kategorii
 • Pasek boczny systemu Windows

  Pasek boczny systemu Windows

   Łukasz Foks
  Łukasz Foks
  00:00
  25.04.2008
  46869 wyświetleń
  Windows Sidebar to nowa funkcjonalność w najnowszym systemie Microsoftu – Windows Vista. Sidebar to aplikacja w formie pionowego paska, na którym możemy umieszczać tzw. gadżety. Gadżety to mini-aplikacje, które pomagają i dostarczają rozrywki podczas korzystania z komputera (mini-gry, podręczne czytniki RSS, zegary itp.). Windows Vista standardowo zawiera dziesięć gadżetów, jednak bez kłopotu możemy pobrać więcej z Internetu. W niniejszym artykule omówione zostały procesy dodawania, personalizacji oraz pobierania gadżetów.

  Pierwsze spotkanie z Windows Sidebar

  Domyślnie po uruchomieniu Windows Vista, Sidebar jest wyłączony. Aby go włączyć musimy wykonać kilka prostych operacji. Przyciskamy Start, następnie z menu wybieramy Panel sterowania znajdujący się w prawym dolnym rogu. Kiedy pojawi się okno Panelu Sterowania odszukujemy pozycję Wygląd i personalizacja, przy której znajduje się ikona przedstawiająca monitor z paletą kolorów klikamy na nią i przechodzimy do okna o tej samej nazwie. W oknie Wygląd i personalizacja odszukujemy sekcję Właściwości pska bocznego systemu Windows, która znajduje się u dołu okna. Klikamy na nią i w oknie, które nam się pojawiło klikamy OK. Polecam zaznaczenie opcji Uruchom pasek boczny podczas uruchamiania systemu Windows, dzięki temu Sidebar będzie uruchamiany wraz ze startem systemu.

  Zarządzanie gadżetami

  Na starcie Windows Sidebar uruchamia się z dwoma gadżetami:

  • Pokaz slajdów – gadżet wyświetlający pokaz zdjęć, znajdujących się w katalogu Obrazy,
  • Nagłówki – gadżet pełniący funkcję podręcznego czytnika RSS.
  • Zegar - wyświetla aktualną godzinę.

  Standardowo w Windows Vista zaimplementowane są również inne gadżety:

  • Kontakty – lista kontaktów pochodząca z klienta poczty, zawiera wyszukiwarkę
  • Miernik CPU – wyświetla dwa wskaźniki ilustrujące użycie pamięci i procesora w używanym komputerze
  • Waluta – wyświetla kurs walut
  • Notatki – wyświetla tzw. „żółte karteczki”, na których możemy pisać dowolne notatki i przypomnienia
  • Układanka – mini-gra, w której należy ułożyć łatwą układankę
  • Pogoda – wyświetla aktualną pogodę

  Przy korzystaniu z Windows Sidebar potrzebna jest umiejętność dodawania gadżetów. Taką zdolność nabierzemy po dokładnym przeczytaniu poniższych instrukcji. Aby dodać kolejny gadżet do Windows Sidebar należy w obrębie paska kliknąć prawym przyciskiem myszy po czym z rozwijanego menu wybrać opcję Dodaj gadżety... lub wyszukać ikonę plusa znajdującą się na górze paska Sidebar i kliknąć ją (w wyniku obu czynności efekt będzie taki sam). Wyświetlone okno zawiera listę zainstalowanych i dostępnych do użycia gadżetów. Jak wspomnieliśmy listę można znacznie rozszerzyć, dodając gadżety pobrane z sieci, o których więcej informacji znajduje się w dalszej części artykułu. Aby dodać przykładowy gadżet Zegar wyświetlający aktualną godzinę należy kliknąć na zegarze prawym przyciskiem myszy na zegarze i wybrać polecenie Dodaj. Po chwili na pasku Windows Sidebar pojawi się zegar w domyślnej kolorystyce z czarnymi wskazówkami na białym tle.
  Każdy z gadżetów wyświetlanych na Sidebarze możemy bezproblemowo usunąć. Usuńmy standardowy gadżet Pokaz slajdów. Odszukujemy na pasku gadżet z małym okienkiem, w którym wyświetlany jest pokaz slajdów. Po odnalezieniu najeżdżamy na niego myszą, dzięki czemu z prawej strony pokażą się dwie ikony – krzyżyka oraz klucza. Aby usunąć gadżet klikamy na ikonę krzyżyka – po chwili gadżet znika z Sidebar. Ikoną klucza zajmiemy się w dalszej części niniejszej publikacji.

  Personalizacja

  Windows Sidebar jak i gadżety możemy dostosowywać według własnych potrzeb.

  Windows Sidebar

  Domyślnie Sidebar uruchomiony jest po lewej stronie i posiada dwa uruchomione gadżety. Aby zmienić położenie na ekranie musimy otworzyć okno Właściwości paczka bocznego systemu Windows, do którego możemy dostać się klikając prawym przyciskiem myszy w obrębie paska Sidebar i wybrać z menu Właściwości. W sekcji Rozmieszczenie należy zaznaczyć opcję Lewa i zatwierdzić przyciskiem OK bądź Zastosuj.
  Ciekawą opcją znajdującą się również w sekcji Rozmieszczenie jest możliwość wyświetlania Windows Sidebar na jednym z wybranych monitorów. Przykładowo mając dwa monitory i chcąc, aby Sidebar był wyświetlany na pierwszym z nich należy przy opcji Wyświetl pasek boczny na monitorze: wybrać wartość 1. Funkcja ta jest niezwykle przydatna przy prezentacjach wyświetlanych przez projektory.
  Pasek Sidebar może znajdować się obok oraz pod okienkami aplikacji. Domyślnie Sidebar wyświetlany jest pod nimi. Możemy to łatwo zmienić we wcześniej opisanym oknie Właściwości paska bocznego systemu Windows. Aby to zrobić oknie Właściwości w sekcji Rozmieszczenie zaznaczamy pole przy Pasek boczny jest zawsze nad innymi oknami i zatwierdzamy guzikiem OK. W wyniku powyższych czynności pasek Sidebar będzie zawsze „na wierzchu” innych aplikacji.

  Gadżety

  Kiedy pracujemy nad kilkoma aplikacjami lub dokumentami przy schowanym Windows Sidebar z pewnością go nie zobaczymy. Co zrobić w sytuacji kiedy chcemy, aby pasek Sidebar pozostał w ukryciu a sam gadżet Zegar był widoczny? Pomocą służy nam opcja, dzięki której zegar możemy „przeciągnąć” w dowolne miejsce pulpitu. Na Sidebarze odszukujemy gadżet Zegar, a następnie z wciśniętym lewym klawiszem myszy „przeciągamy” element w dowolne miejsce naszego ekranu (podobnie możemy zrobić z każdym gadżetem). Pamiętajmy, że zamykając pasek Sidebar, zamykamy również zegar poza paskiem!

  Opcje gadżetów

  Każdy z gadżetów posiada swoje charakterystyczne właściwości, które możemy zmieniać według własnych upodobań. Aby uruchomić okno właściwości, najeżdżamy myszką na gadżet następnie klikamy prawym przyciskiem i z menu wybieramy Właściwości lub po najechaniu myszką na gadżet, klikamy na ikonę klucza – oba działania wyświetlają to same okno Właściwości. Dla przykładu omówię opcje gadżetu Zegar.
  Po wykonaniu wcześniejszych instrukcji wyświetli się nam okno Właściwości. Klikając na strzałki pod zegarem zmieniamy jego styl, kolorystykę. Poniżej strzałek znajduje się pole, w którym możemy wpisać dowolny tekst, który po zatwierdzeniu wyświetli się na tarczy wybranego zegara. Podobnie możemy poeksperymentować z innymi, zainstalowanymi gadżetami.

  Gadżety z sieci

  Standardową liczbę jedenastu gadżetów możemy zwiększyć pobierając je z Internetu. Firma Microsoft udostępniła specjalna witrynę, na której znajdziemy gadżety wykonane zarówno przez pracowników korporacji jak i pasjonatów tworzenia gadżetów.
  Otwieramy okno Dodawanie gadżetów. W tym oknie w prawym dolnym rogu widzimy napis przy ikonie globu Pobierz więcej gadżetów w trybie online. Jest to hiperłącze, które poprowadzi nas do odpowiedniej strony, a więc klikamy na link. Po chwili widzimy stronę z gadżetami. Witryna zawiera wyszukiwarkę, w której możemy wpisać słowa kluczowe, związane z poszukiwanym gadżetem. Po wybraniu dodatku klikamy przycisk Download, aby pobrać interesujący mini-program. Po pomyślnym pobraniu przystępujemy do instalacji. Uruchamiamy pobrany plik, klikamy na kontrolkę Instaluj. Strona, do której prowadzi link z listy gadżetów jest bezpieczna i nie musimy się bać o możliwość pobrania złośliwego oprogramowania (wirusy, trojany itp.).


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Dostosowywanie środowiska