PageDefrag

PageDefrag

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 11/7/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9575

PageDefrag jest niepozornym programem stworzonym przez firmę SysInternals, działającą obecnie pod szyldem Microsoftu. Jego zadaniem jest rozszerzanie funkcjonalności systemowej usługi defragmentacji o opcje niedostępne dla niej w związku z ograniczeniami interfejsu Windows NT/2000. Podczas standardowej operacji defragmentowania dysku można zauważyć, iż nie wszystkie pliki są przenoszone w celu poprawienia wydajności. Część z nich jest określana jako pliki nieprzenośne – system traktuje jako takie m.in. plik stronicowania, plik hibernacji, wpisy rejestru i inne dane niezbędne do prawidłowego działania systemu, które nie mogą zostać objęte wyłącznym dostępem przez aplikację. PageDefrag obchodzi ten problem, uruchamiając się wraz z systemem i przeprowadzając defragmentację przed zalogowaniem się użytkownika i uzyskując jednocześnie uprawnienia do przenoszenia plików systemowych.

Instalacja? A po co…

Przed uruchomieniem programu PageDefrag (tak, uruchomieniem – aplikacja nie wymaga instalacji), należy upewnić się, że system operacyjny jest obsługiwany przez niego. Grupa dedykowanych systemów obejmuje wszystkie z rodziny NT/2000, a więc: MS Windows NT4/2000/XP/2003. Po wypakowaniu do dowolnego folderu należy uruchomić plik wykonywalny i zapoznać się z warunkami licencji. W przypadku akceptacji tychże, na ekranie ukaże się okno programu.

Poziom skomplikowania obsługi jest wprost proporcjonalny do wielkości pliku wykonywalnego, zatem do dyspozycji oddano użytkownikowi okno ukazujące pliki przeznaczone do defragmentacji, a także trzy pola wyboru – od góry: zaprogramowanie jednorazowej defragmentacji podczas następnego uruchamiania systemu, defragmentację z każdym uruchomieniem systemu (obie opcje pozwalają na ustalenie limitu czasu podczas którego możemy anulować operację przy starcie) oraz odwołanie defragmentacji. Te same opcje można wywołać za pomocą parametrów w linii komend:

Składnia: pagedefrag [-e | -o | -n] [-t ]

  • -e - defragmentacja po każdym uruchomieniu systemu.
  • -o - defragmentacja jednorazowa.
  • -n - wyłączenie defragmentacji.
  • -t - ilość sekund odliczania przed uruchomieniem usługi (pozwalająca na anulowanie jej).

Po ponownym uruchomieniu systemu na monitorze ukaże się Niebieski Ekran Windows obrazujący postęp operacji, a także podsumowanie wyników. Po zakończeniu procesu, system uruchomi się już z nowym, zdefgramentowanym zestawem plików.

Podsumowanie

PageDefrag jest z całą pewnością programem wartym uwagi. Przy obecnych wielkościach dysków zwykła defragmentacja przeważnie nie daje wielkiej poprawy wydajności, a nie trzeba chyba wyjaśniać, jak dużą rolę w pracy systemu odgrywa tzw. plik wymiany, którego windowsowy defragmentator nie jest w stanie zoptymalizować. Dodatkowo na korzyść aplikacji przemawiają małe rozmiary pliku do ściągnięcia, prostota interfejsu i brak konieczności instalacji.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia