DiskView

DiskView

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 1/26/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 5511

O pakiecie

DiskView jest małą aplikacją wchodzącą w skład pakietu Microsoft SysInternals, która może przydać się każdemu użytkownikowi komputera. Głównym zadaniem programu jest graficzna prezentacja zawartości dysku twardego, jednakże na tym jego funkcje się nie kończą. Jako, że w zasadzie DiskView jest zbiorem kilku aplikacji, jego zadania obejmują wiele aspektów pracy z dyskiem twardym.

Instalacja i składniki

Proces instalacji jest intuicyjny i przebiega sprawnie. W celu zakończenia czynności, instalator restartuje Eksploratora Windows, a następnie dokonuje analizy zawartości dysków twardych. Wersja trial umożliwia pracę tylko z dyskiem C:. Po zakończeniu instalacji aplikacja integruje się z systemem i na bieżąco wyświetla stan zajętości partycji, gdy mamy otworzony katalog główny, lub stan zajętości poszczególnych folderów po otworzeniu ich, a także umożliwia kontrolę nad stanem technicznym dysku wyposażonego w obsługę technologii S.M.A.R.T.

Spośród głównych narzędzi wchodzących w skład pakietu DiskView, które zainteresują przeciętnego użytkownika komputera, należy wymienić:

  • DiskView Visualizer - odpowiadający za graficzne przedstawienie struktury katalogów. Umożliwia podgląd struktury i stopnia zapełnienia dysku przez poszczególne pliki i foldery za pomocą wykresu kołowego lub słupkowego. Oprócz tego dostarcza informacji o udziale otwartego folderu w strukturze całego dysku obrazując stopień zajętości oraz udział danego folderu w nim, a także podstawowe dane o folderze, dostępne zwykle we właściwościach w menu kontekstowym.
  • DiskView Folders - rozszerza Eksploratora Windows o ikonki symbolizujące rozmiar przestrzeni zajętej przez pliki i foldery na dysku, oraz udział poszczególnych folderów w ogólnej pojemności dysku. Jest to moduł odpowiadający Visualizerowi w odniesienia do drzewa folderów.
  • DiskView Toolbar - to pasek narzędziowy umożliwiający szybki dostęp do narzędzi pakietu, opcji oraz dostępu do pomocy online.
  • DiskView Columns - jest prostym modułem dodającym graficzny symbol przedstawiający objętość folderu w stosunku do pozostałych za pomocą kropek w widoku szczegółowym katalogu - im więcej kropek, tym większa objętość w stosunku do reszty.

Podsumowanie

Pakiet DiskView jest z całą pewnością przydatnym narzędziem w codziennej pracy z komputerem, natomiast zachodzi pytanie, czy w kontekście niezbyt niskiej ceny (39$ za pakiet podstawowy), jest to narzędzie niezbędne do pracy i warte swej ceny. Z całą pewnością zaawansowani użytkownicy i programiści będą zadowoleni z wielu modułów w wersji Proffesional, natomiast dla statystycznego Kowalskiego będzie to raczej gadżet.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia