ShareEnum

ShareEnum

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 2/23/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 5718

ShareEnum to łatwy w obsłudze program, który pozwala na wylistowanie wszystkich udziałów sieciowych dla plików udostępnionych w sieci, a także wyświetlenie informacji o przydzielonych uprawnieniach. Tym samym zapewnia on funkcje, jakich nie odnajdziemy w systemie Windows. Posiadacze sieci LAN, którzy chcą poznać informacje dotyczące zasobów sieci lokalnej, mogą to sprawdzić wchodząc w Sieć i testując po kolei zakres możliwości we wszystkich udostępnionych dokumentach. Jednakże to program ShareEnum jest w stanie zapewnić funkcje, jakich nie odnajdziemy niestety w systemie Microsoft Windows Vista. Anglojęzyczny, lecz łatwy w obsłudze program ShareEnum nie dość, że przedstawia aktualny stan udostępnionych dokumentów, to jeszcze informuje o zmianach zachodzących w obrębie sieci.

Funkcjonalność programu

ShareEnum jest jednym z narzędzi jakie znajdziemy w pakiecie Microsoft SysInternals, pozwalającym na poznanie wszystkich udziałów jakie są udostępnione przez każdego użytkownika, czy to w grupie roboczej, czy też w domenie Windows.

Obsługa programu jest prosta. Po pobraniu i wypakowaniu aplikacji należy uruchomić plik shareenum.exe, a następnie po uprzednim wyborze z listy dostępnych domen obszaru, którym jesteśmy zainteresowani, kliknąć przycisk Refresh. Po tych kilku czynnościach zostaną wyświetlone wszystkie dostępne zasoby wraz z następującymi parametrami:

  • Share Path - nazwa komputera oraz folderu udostępnionego,
  • Local Path - ścieżka dostępu do zasobu sieciowego,
  • Domain - nazwa domeny (grupy roboczej),
  • Type - typ nośnika.

Dodatkową zaletą ShareEnum jest możliwość eksportu wyświetlonych wyników do pliku tekstowego. Można to zrobić klikając przycisk Export . Zapisywanie wyników sprawia, że możemy cały czas kontrolować wszelkie zmiany, jakie zachodzą w sieci. Aby to uczynić, musimy wywołać menu File, Compare to saved, a następnie otworzyć zapisany wcześniej plik.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia