Osiem nowości na drugie urodziny Microsoft Teams!

Osiem nowości na drugie urodziny Microsoft Teams!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/19/2019, 6:42 PM

Liczba odsłon: 2765

W tym tygodniu mija druga rocznica ogólnoświatowej premiery Microsoft Teams. Podobnie jak w zeszłym roku gigant hucznie świętuje te urodziny i ma ku temu powody! Z tej okazji firma nie tylko ogłasza pakiet nowych funkcji, ale i chwali się osiągnięciami Teams i dokonuje przeglądu statystycznego - w końcu lubimy od czasu do czasu spojrzeć na cyferki. Zacznijmy jednak od tego, że na dzisiejszym wydarzeniu Enterprise Connect w Orlando już drugi rok z rzędu Teams zdobył nagrodę Best in Show w uznaniu za wizję ułatwienia komunikacji i współpracy dla wszystkich pracowników, w tym tych z tzw. pierwszej linii. Przez te dwa lata możliwości Teams znacznie się rozwinęły, zarówno pod względem nowych funkcji, jak też i wpływu na kulturę pracy i integrację w firmach.

Zacznijmy od naszych ulubionych cyferek, podsumowujących 2 lata obecności Teams na rynku. Według najnowszych danych Microsoft Teams jest używany już przez ponad 500 tysięcy organizacji, w tym 91 z listy Fortune 100. Teams jest obecnie dostępny w 44 językach na 181 rynkach, a wkrótce zostanie dodane wsparcie dla dziewięciu kolejnych języków, w tym hindi, filipińskiego, bengalskiego, telugu, tamilskiego, marathi, gudżarati, kannada i malajalam. Microsoft podaje też, że wśród klientów Teams znajduje się 150 organizacji, które mają ponad 10 tysięcy aktywnych użytkowników.

Teams

Teraz przechodzimy do obiecanych zapowiedzi:

  1. Podmiana tła: funkcja ta wykorzystuje inteligentną technologię rozmycia tła, ale idzie o krok dalej, pozwalając uczestnikom wybrać niestandardowe tło, takie jak logo firmy czy wnętrze biura. Może się to okazać przydatne podczas pracy z domu, ale nie tylko. Podmienić tło możemy dla wszystkich spotkań zdalnych, by zminimalizować elementy rozpraszające i skupić uwagę rozmówcy na naszej osobie. Co szczególnie istotne, nie musimy znajdować się na jednolitym tle, bowiem nie jest to prosty green screen, lecz funkcja korzystająca z inteligentnego rozpoznawania sylwetki człowieka. Podmiana tła zadebiutuje w Teams w tym roku. Jak to wygląda, możecie zobaczyć na animacji poniżej:

    Teams

  2. Wsparcie dla dodatkowej kamery i inteligentne przenikanie: Microsoft Teams Rooms będzie wkrótce obsługiwać dodatkową kamerę do rejestrowania zawartości np. z tradycyjnych tablic. Korzystając z dowolnej kamery USB, Teams używa technologii Intelligent Capture, aby przechwytywać, ustawiać ostrość, zmieniać rozmiar i rozszerzać obraz tablicy i tekstu. Dzięki temu uczestnicy zdalnego spotkania mogą wyraźnie i na żywo obserwować zmiany na tablicy, nawet gdy ktoś ją zasłania. Funkcja zadebiutuje w Microsoft Teams Rooms również w tym roku.

    Teams

  3. Microsoft Whiteboard w spotkaniach Teams: Whiteboard to niekończąca się cyfrowa kanwa, na którą uczestnicy spotkania w Microsoft Teams Rooms będą mogli nanosić swoje pomysły, rysunki, adnotacje etc., a nawet przenosić zawartość z fizycznej tablicy bez potrzeby ponownego tworzenia jej od podstaw. Funkcja jest już dostępna w fazie public preview.
  4. Napisy generowane na żywo: dzięki zamianie mowy na tekst w czasie rzeczywistym spotkania zespołów staną się bardziej atrakcyjne dla uczestników niesłyszących lub niedosłyszących, mających różne poziomy biegłości językowej lub znajdujących się w głośnym otoczeniu. Funkcja w wersji preview dla języka angielskiego zadebiutuje niebawem.

    Teams

  5. Bezpieczne kanały prywatne: pozwalają one ustawić, którzy członkowie zespołu mogą widzieć konwersacje i pliki powiązane z kanałem. W razie potrzeby możemy ograniczyć uprawnienia i widoczność kanału bez konieczności tworzenia oddzielnych zespołów. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych funkcji i wkrótce trafi ona do testów z wybranymi klientami, by zadebiutować publicznie później w tym roku.
  6. Bariery informacyjne: pod tą nazwą kryje się funkcjonalność, pozwalająca uniknąć konfliktów interesów w organizacji poprzez ograniczenie tego, które osoby mogą komunikować się i współpracować w Microsoft Teams. Pomaga to ograniczyć ujawnianie informacji, kontrolując komunikację między posiadaczami informacji a pracownikami reprezentującymi różne interesy, na przykład w scenariuszach z pracownikami pierwszej linii. Funkcja nadejdzie wkrótce.
  7. Zapobieganie utracie danych (DLP) w czatach i konwersacjach: Data Loss Prevention umożliwia wykrywanie i automatyczne zabezpieczanie poufnych informacji w czatach i konwersacjach na kanałach. Tworząc zasady DLP, administratorzy mogą zapobiegać przypadkowemu udostępnianiu lub wyciekowi poufnych informacji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Funkcjonalność jest już teraz ogólnodostępna we wszystkich planach Office 365 i Microsoft 365, które wspierają Office 365 Advanced Compliance.
  8. Wydarzenia na żywo w Microsoft 365: jest to możliwość tworzenia wydarzeń dostępnych zarówno na żywo, jak i na żądanie. Wydarzenia na żywo wykorzystują wideo i interaktywne dyskusje w Teams, Stream lub Yammer i mogą być tak proste lub skomplikowane, jak chcemy. W wydarzeniach takich może uczestniczyć w czasie rzeczywistym nawet 10 tysięcy użytkowników. Towarzyszą temu zaawansowane funkcje oparte na sztucznej inteligencji - takie jak automatyczna transkrypcja - które pozwalają "odblokować" zawartość w nagraniu wydarzenia. Funkcjonalność stała się teraz ogólnodostępna.

Uff... Jest konkretnie, a zapowiedzi mówią same dla siebie. Takiego podsumowania dwóch pierwszych lat funkcjonowania mogłaby pozazdrościć Teams niejedna usługa. Nam pozostaje cieszyć się z sukcesów aplikacji, której nota bene używamy w redakcji CentrumXP na co dzień! Teraz zacieramy ręce, przygotowujemy się do testów zapowiedzianych wyżej nowości i liczymy na kolejne udane lata z Teams!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia