OneNote i OneNote dla Windows 10 zostaną połączone w jedną aplikację

OneNote i OneNote dla Windows 10 zostaną połączone w jedną aplikację

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:57
06.08.2021
2951 wyświetlenie

Od kilku lat stawiane jest pytanie o sens ciągłego utrzymywania przez Microsoft dwóch wersji OneNote dla jednego systemu (nie licząc oczywiście aplikacji internetowej). Trudno udzielić na nie odpowiedzi jednym zdaniem. Tak czy inaczej Microsoft podjął temat i przedstawił swoje plany względem OneNote i OneNote for Windows 10. Wiemy już, że ta pierwsza aplikacja doczeka się wizualnego odświeżenia, natomiast dni tej drugiej są policzone... Ale tylko jako odrębnego produktu! W rzeczywistości obie wersje zostaną scalone.

Microsoft zapowiedział serię aktualizacji, które OneNote zaliczy na Windows 10 na przestrzeni następnych 12 miesięcy. W ich skład wchodzi wizualne odświeżenie (analogicznie do pozostałych aplikacji Office), implementacja ostatnich ulepszeń wprowadzania odręcznego, nowa, bardziej elastyczna opcja układu UI i nie tylko. Przede wszystkim jednak rozstrzygnęła się w końcu kwestia dalszego współistnienia dwóch wersji OneNote w Windows 10.

Jeśli zastanawiacie się, która aplikacja OneNote w Windows będzie otrzymywać aktualizacje, oto najlepsza część: bez względu na to, której aplikacji OneNote używasz dzisiaj, mamy dla Ciebie ścieżkę uzyskania tych aktualizacji. OneNote wspiera obecnie dwie aplikacje w Windows: aplikację OneNote instalowaną z pakietem Office oraz aplikację OneNote for Windows 10, dostępną w Microsoft Store. Osiągnięcia w Windows i Office pozwolą nam ujednolicić te dwie aplikacje, dzięki czemu otrzymacie prostotę pojedynczej aplikacji OneNote w Windows, jednocześnie korzystając z interfejsu i funkcji, które już znacie.
— Microsoft

Konsolidacja dwóch wersji OneNote będzie polegać na tym, że aplikacja OneNote będzie otrzymywać nowe funkcjonalności plus kluczowe funkcjonalności OneNote for Windows 10, natomiast użytkownicy OneNote for Windows 10 dostaną zaproszenie do aktualizacji do aplikacji OneNote. Microsoft przewiduje, że ich wysyłanie rozpocznie się w drugiej połowie 2022 roku. Zostanie też udostępniona dokumentacja dla administratorów IT, która będzie omawiać szczegóły dostępnych możliwości kontroli czasu i doświadczenia aktualizacji.

OneNote w Windows OneNote w Windows

Microsoft udzielił też odpowiedzi na kilka nurtujących pytań. Oto najważniejsze z nich:

  • Czy powstaje trzecia aplikacja OneNote, różna od tych istniejących? Nie, obecna aplikacja OneNote ewoluuje, by otrzymać nowe funkcjonalności i kluczowe funkcjonalności OneNote for Windows 10. Kiedy niezbędna praca zostanie wykonana, użytkownicy OneNote for Windows 10 otrzymają zaproszenie do update'u do aplikacji OneNote.
  • Co nowego w OneNote dla Windows 11? Obie aplikacje będą dalej działać na Windows 11. Upgrade z Windows 10 do Windows 11 nie wpływa na Wasze aplikacje OneNote. Jeśli zaczynacie z Windows 11 poprzez czystą instalację na nowym urządzeniu, OneNote for Windows 10 nie będzie domyślnie instalowany, ale będzie dostępny do pobrania z aplikacji Microsoft Store.
  • Czy muszę kupić Office, aby używać zaktualizowanej aplikacji OneNote? Nie, aplikacja OneNote jest również dostępna jako darmowa, samodzielna wersja: https://onenote.com/download.
  • Co jeśli używam OneNote 2003, 2007, 2010, 2013 albo 2016? Najnowsza aplikacja OneNote jest dostępna jako część Microsoft 365, a także jako darmowa, samodzielna wersja: https://onenote.com/download.
  • Czy zaktualizowana aplikacja OneNote wspiera moje istniejące notesy? Tak, wszystkie notesy, których używasz dziś w OneNote i OneNote for Windows 10, będą nadal działać w zaktualizowanej aplikacji.
  • Kiedy jako użytkownik OneNote for Windows 10 będę musiał zrobić aktualizację do OneNote? Po tym, gdy zaproszenia wewnątrz aplikacji będą dostępne, Microsoft zaleca aktualizację do OneNote do października 2025 roku, kiedy zarówno Windows 10, jak też OneNote for Windows 10 utracą wsparcie.
  • Czy zostaną dodane wszystkie funkcjonalności unikalne dla OneNote for Windows 10, których brakuje w aplikacji OneNote? Microsoft nie będzie dołączał pełnej listy tych funkcjonalności, ale pracuje nad tym, by "wszystkie najbardziej lubiane funkcjonalności nadal były częścią OneNote".
  • Czy dotyczy to mnie, jeśli używam OneNote na macOS, iOS, Androidzie lub w przeglądarce? Ogłoszenie to nie ma wpływu na OneNote na tych platformach.

Co to wszystko oznacza dla użytkowników i firm? Jeśli korzystacie już z OneNote, nie będziecie musieli podejmować żadnych kroków, jako że jesteście na najszybszej drodze do otrzymania nowych funkcjonalności. W przypadku korzystania z OneNote for Windows 10, również nie musicie nic robić — przynajmniej na razie. W przyszłości będą dostępne narzędzia, które ułatwią przejście do "zwykłego" OneNote. Do tego czasu możecie normalnie korzystać ze swojej wersji. Jeżeli natomiast dopiero planujecie wdrażanie OneNote w swojej firmie, to Microsoft zaleca użycie OneNote (zamiast wersji "for Windows 10").


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/office-365-blog/what-s-coming-to-onenote/ba-p/2612960

Polecamy również w kategorii Microsoft 365