Ogromny przeciek. 32 TB firmowych danych o Windows 10

Ogromny przeciek. 32 TB firmowych danych o Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/24/2017, 1:15 PM

Liczba odsłon: 2446

Doszło do potencjalnie sporego naruszenia bezpieczeństwa, bowiem do sieci wyciekł ogromny pakiet wewnętrznych materiałów Microsoft na temat Windows 10. Sama paczka waży bagatela 8 TB, zaś po jej zdekompresowaniu otrzymamy 32 TB danych, wliczając w to wewnętrzne kompilacje Windows 10, Windows Server 2016, kody źródłowe i projekty aplikacji. Co jeszcze wydostało się poza mury Redmond?

Jak wskazują raporty, wśród wyciekłych danych mógł znaleźć się kod źródłowy Shared Source Kit, na który składają się źródła sterowników sprzętowych Windows 10, PnP, USB, Wi-Fi, dysków, a także kod jądra (kernel) OneCore uwzględniający architekturę ARM. Wszystko to z punktu widzenia bezpieczeństwa systemu ma znaczenie krytyczne i jeśli wpadnie w niepowołane ręce (co jest właściwie nieuniknione), może w przyszłości wystawić Windows 10 na poważne niebezpieczeństwo. Dogłębne poznanie ważnych modułów systemu przez hakerów jest praktycznie gwarancją, że ci będą próbowali obejść ich mechanizmy.

Wyciek danych

Oprócz kodów źródłowych w paczce ma znajdować się kilka nieopublikowanych jeszcze buildów Windows 10, a wraz z nimi wewnętrzne narzędzia Microsoft do rozwiązywania problemów, testowania i debugowania. Pojawia się również nazwa Windows 10 Mobile Adaptation Kit. Jest to rzekomy zestaw narzędzi pozwalający uruchamiać pełną, okienkową wersję Windows 10 na urządzeniach mobilnych.

Paczka o rozmiarze 8 terabajtów znajdowała się początkowo na serwerze BetaArchive, jednak wkrótce potem możliwość jej pobrania została wyłączona. Czy ktoś zdążył wykonać mirror? Choć raczej niewielu użytkowników dysponuje takimi dyskami, w zainteresowanie grup hakerskich wyciekłym pakietem raczej nie wątpimy. Jakie będą tego krótko i długofalowe konsekwencje? Tego prawdopodobnie dowiemy się w przyszłości, tymczasem czekamy na komentarz ze strony Microsoft.

Aktualizacja: Microsoft potwierdził, że doszło do przecieku: "Nasza rewizja potwierdziła, że te pliki są rzeczywiście porcją kodu źródłowego Shared Source Initiative, używanej przez partnerów OEM i innych partnerów".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia