Office 2021 i Windows 10 21H1 nadchodzą! To był tydzień z Microsoft 156

Office 2021 i Windows 10 21H1 nadchodzą! To był tydzień z Microsoft 156

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 2/19/2021, 5:30 PM

Liczba odsłon: 3263

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft przyjrzymy się najciekawszym nowościom, wydarzeniom i zapowiedziom z ostatnich dni. Na początek mamy dla Was trzy gorące zapowiedzi produktów, które ukażą się w tym roku: Office 2021, Windows 10 21H1 i Xbox Game Streaming w przeglądarce. Przysłuchamy się też nowej technologii podnoszącej jakość dźwięku w Teams oraz sprawdzimy, jak działa nowy mechanizm powiadomień w Microsoft Edge. Na koniec mamy jeszcze zaproszenie na tegoroczną konferencję Microsoft Inspire. Zapraszamy do lektury!

Microsoft Office 2021 — nowa wersja pakietu jeszcze w tym roku

Microsoft zapowiedział dwie nowe wersje stacjonarne pakietu Office: Office 2021 dla konsumentów i małych firm oraz Office LTSC dla klientów komercyjnych. Obie wersje staną się dostępne w tym roku na Windows i macOS. Office 2021 — podobnie jak poprzednie wydanie Office 2019 — jest zaprojektowany dla tych klientów, którzy nie są gotowi na subskrypcję wariantów Microsoft 365 w chmurze.

Microsoft Office 2021

Jeśli chodzi o Office LTSC, to podobnie jak Windows 10 LTSC będzie nadal zarządzany przez zaktualizowane Zasady stałego cyklu życia. Oba produkty będą wspierane przez pięć lat i obie następne wersje wieczyste Office LTSC i Windows 10 LTSC zostaną wydane w drugiej połowie tego roku kalendarzowego. Office LTSC to wersja zaprojektowana dla dość specyficznych scenariuszy z ograniczeniami, natomiast w przypadku Office 2021 jest dokładnie odwrotnie — będzie to typowa wersja wieczysta o szerokich zastosowaniach dla użytkowników domowych i małych firm. Na jej temat Microsoft pisze:

Planujemy również wypuścić Office 2021 do użytku osobistego i przez małe firmy jeszcze w tym roku. Office 2021 będzie wspierany przez pięć lat z tradycyjnym modelem "jednorazowego zakupu". Nie planujemy zmieniać ceny tych produktów w chwili wydania. Ogłosimy więcej szczegółów o nowych funkcjonalnościach w Office 2021, zbliżając się do ogólnej dostępności.
— Jared Spataro, Corporate Vice President for Microsoft 365

Wiadomo już, że Office 2021 będzie dostępny dla Windows i Mac, zostanie wyposażony w aplikację OneNote oraz zostanie wydany w wersjach 32-bit i 64-bit. Spodziewamy się dalszych wyjaśnień w niedalekiej przyszłości!

Oficjalna zapowiedź Windows 10 21H1

Druga ważna zapowiedź z tego tygodnia dotyczy następnej dużej wersji Windows 10: 21H1. Po raz pierwszy aktualizacja funkcjonalna H1 (pierwszej połowy roku kalendarzowego) zostanie dostarczana w zoptymalizowany sposób z użyciem tej samej szybkiej technologii serwisowania, w której była dostarczona wersja 20H2. Działa ona na wzór comiesięcznych aktualizacji zbiorczych, o ile upgrade'ujemy z Windows 10 w wersjach 2004 albo 20H2. W przypadku starszych wydań aktualizacja potrwa dłużej.

Windows 10 21H1

Nowości zawarte w tej aktualizacji będą zorientowane na bezpieczeństwo, dostęp zdalny i jakość. Funkcje, które udostępniamy w tej aktualizacji, skupione są na kluczowych doświadczeniach, o których klienci nam mówili, że obecnie opierają się na nich najbardziej — wyjaśnia dalej John Cable. Dlatego zoptymalizowaliśmy to wydanie, aby wspierać najpilniejsze potrzeby naszych klientów. Wydanie to będzie zawierało obsługę wielu kamer w Windows Hello, jak też ulepszenia związane z zarządzaniem i bezpieczeństwem.

Windows 10 21H1 zadebiutował też w kanale wersji Beta programu Windows Insider. Jego pierwsza kompilacja nosi numer 19043.844 (KB4601382) i można już do niej przejść, będąc w Beta Channel i klikając przycisk "Sprawdź aktualizacje" w ustawieniach Windows Update. Szczegóły tej operacji, jak i dokładną listę zmian, opisaliśmy w linkowanym artykule.

Xbox Game Streaming niebawem w przeglądarce

Xbox Game Streaming (Project xCloud) zaliczył dość udany debiut na urządzeniach z Androidem, a Microsoft od dłuższego czasu snuje plany rozszerzenia dostępności usługi na PC, urządzenia z iOS, smart TV, przeglądarki czy nawet same konsole Xbox. Oficjalnie wiadomo już, że w tym roku granie w chmurze Xbox trafi na iOS i PC. I o ile na większości tych platform usługa będzie działać w dedykowanej aplikacji, o tyle przeglądarka umożliwia jej odpalenie praktycznie wszędzie.

Microsoft zaczął już testować usługę streamingu poprzez przeglądarkę. Źródła zaznajomione z planami potwierdziły, iż wersja ta zmierza ku fazie public preview, czyli publicznej wersji zapoznawczej. Jako usługa internetowa Xbox Game Streaming działa podobnie jak w aplikacji na Androida, a więc zawiera prosty launcher z rekomendacjami gier, możliwość wznawiania ostatnio otwieranych tytułów i dostęp do wszystkich gier możliwych do uruchomienia z chmury z Xbox Game Pass Ultimate.

Nowa generacja technologii dźwiękowej w Teams i Skype

Microsoft dość szczegółowo opisał nowy kodek przesyłania głosu, którą zaczął implementować w swoich komunikatorach. Nosi ona nazwę Satin i jest następczynią Silk — technologii używanej w Skype i Teams przez ostatnią dekadę. Poprzez szereg algorytmów i sztuczną inteligencję udało się uzyskać m.in. znacznie czystszy dźwięk (szersze pasmo przenoszenia) przy identycznej przepływności kilobitów na sekundę. Porównajcie zresztą sami:

Silk przy 6 kbps, utrata pakietów:

Satin przy 6 kbps, utrata pakietów, poprawiona elastyczność:

Również przy jednakowej szybkości transmisji danych Satin jest uodporniony na utratę pakietów. Dzięki temu głos jest płynniejszy i nie dochodzi do jego ciągłego przerywania. Zwróćmy uwagę, że wciąż mowa o przepływności 6kbps, co jest wartością wyjątkowo niską, która nie powinna obciążyć nawet bardzo słabego i ograniczonego łącza, choćby w scenariuszach mobilnych.

Silk przy 6 kbps, narrowband:

Satin przy 6 kbps, super wideband:

Nowy kodek jest już używany we wszystkich połączeniach dwuosobowych Teams i Skype. Wkrótce zostanie udostępniony także dla spotkań. Satin obecnie działa w szerokopasmowym trybie głosu, w zakresie przepływności 6-36 kbps, a wkrótce będzie wspierał muzykę stereo w pełnym pasmie z maksymalną częstotliwością próbkowania 48 kHz.

Adaptacyjne żądania powiadomień w Microsoft Edge

Do przeglądarki Edge Chromium trafiła nowa mechanika odpowiedzi na żądania powiadomień (powiadomienia od witryn, które proponują nam wyświetlanie dalszych powiadomień). Zamiast odbijania się od dwóch skrajności, jakimi są pełne żądania wyświetlania powiadomień i ciche żądania, będziemy mogli pójść drogą środka — skorzystać z powiadomień adaptacyjnych, które będą oparte na ocenach użytkowników.

Edge

O ile nie włączyliśmy żądania cichych powiadomień, żądania adaptacyjne będą działać z automatu. O tym, w jakiej formie zostanie przekazane żądanie, zadecyduje algorytm oparty na wcześniejszych akcjach użytkowników. Każda witryna ma własną ocenę, na którą wpływają takie działania, jak zezwolenie, zablokowanie, zignorowanie lub odrzucenie żądania. Microsoft stara się wypracować najlepszy balans, tak aby domyślnie pokazywały się tylko żądania od wartościowych stron, zaś powiadomienia od uznanych stron spamerskich były wyciszane.

Microsoft zaprasza na konferencję Inspire 2021

Microsoft zapowiedział kolejną edycję konferencji partnerskiej Inspire. Tegoroczne wydarzenie już po raz drugi z rzędu odbędzie się w formie eventu online, jako że nic nie wskazuje na to, by do lipca zagrożenie koronawirusem miało ustąpić. Tak czy inaczej możemy już rezerwować terminy, bowiem dni transmisji są już znane.

Teraz nie musimy jechać na Microsoft Inspire — to Microsoft Inspire trafia do nas. W pełni cyfrowe wydarzenie odbędzie się w dniach 14-15 lipca 2021 roku, zaś rejestracja zostanie otwarta w czerwcu. Konferencja tradycyjnie skupia się na partnerach i jest największym poświęconym im wydarzeniem każdego roku. Daje ono możliwość rozwoju biznesu poprzez interakcje z globalnymi partnerami, liderami przemysłu i ekspertami Microsoft.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia ze świata Microsoft w tym tygodniu. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia za tydzień!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia