Streaming gier w chmurze Xbox testowany w przeglądarkach

Streaming gier w chmurze Xbox testowany w przeglądarkach

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:37
15.02.2021
2265 wyświetleń

Xbox Game Streaming zaliczył dość udany debiut na urządzeniach z Androidem, a Microsoft od dłuższego czasu snuje plany rozszerzenia dostępności usługi na PC, urządzenia z iOS, smart TV, przeglądarki czy nawet same konsole Xbox. Oficjalnie wiadomo już, że w tym roku granie w chmurze Xbox trafi na iOS i PC. I o ile na większości tych platform usługa będzie działać w dedykowanej aplikacji, o tyle przeglądarka umożliwia jej odpalenie praktycznie wszędzie.

Przeglądarka była brana pod uwagę m.in. jako jedna z możliwości "przemycenia" streamingu gier na iOS, jako że Apple ze względu na swoje pokrętne zasady blokował gry uruchamiane w aplikacjach — nie tylko Microsoftu, ale też przykładowo Facebooka. To tylko jeden z przykładów. W rzeczywistości gry otwierane w przeglądarce sprawdzą się wszędzie, gdzie nie chcemy albo nie możemy instalować bądź uruchamiać dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji Xbox Game Pass lub Xbox Game Streaming.

Jak podaje Tom Warren z The Verge, Microsoft zaczął już testować usługę streamingu poprzez przeglądarkę. Źródła zaznajomione z planami Microsoftu miały potwierdzić, iż wersja ta zmierza ku fazie public preview, czyli publicznej wersji zapoznawczej. Internetowa wersja usługi działa podobnie jak w aplikacji na Androida, a więc zawiera prosty launcher z rekomendacjami gier, możliwość wznawiania ostatnio otwieranych tytułów i dostęp do wszystkich gier możliwych do uruchomienia z chmury z Xbox Game Pass Ultimate. Gry otwierają się na pełnym ekranie i jak twierdzi raport, do grania w tytuły na Xboksa potrzebny jest kontroler Xbox.

Nie jest do końca jasne, w jakiej rozdzielczości Microsoft streamuje gry poprzez przeglądarkę. Wiadomo jednak, że obecna infrastruktura serwerów xCloud opiera się na konsolach Xbox One S, a więc streaming w pełnym 4K nie jest jeszcze możliwy. Stanie się dopiero, gdy serwery zostaną upgrade'owane do Xbox Series X, co ma nastąpić później w tym roku. Podczas gdy brak tak wysokiej rozdzielczości nie stanowi mankamentu na telefonach czy tabletach, to na monitorach gamingowych czy telewizorach mógłby już być odczuwalny.

O internetowej wersji Xbox Game Streaming wiadomo również, że jest ograniczona do przeglądarek Chromium, takich jak Google Chrome czy Microsoft Edge, podobnie jak zresztą konkurencyjna Google Stadia. Microsoft planuje ponoć uruchomienie wersji public preview tej wiosny, a wspomniane wyżej sygnały mogą sugerować, że ta wiosna nadejdzie w tym roku bardzo szybko.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theverge.com/2021/2/15/22283739/microsoft-xcloud-web-screenshots-cloud-gaming-streaming-browser-features

Polecamy również w kategorii Usługi Xbox