Windows 10 21H1 oficjalnie zapowiedziany. Pierwsza kompilacja w Beta Channel

Windows 10 21H1 oficjalnie zapowiedziany. Pierwsza kompilacja w Beta Channel

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/18/2021, 12:12 PM

Liczba odsłon: 4415

Choć plany Microsoftu obejmujące dwukrotne aktualizowanie Windows 10 w ciągu roku są znane i uskuteczniane od kilku lat, a nadejście aktualizacji 21H1 jest traktowane jako oczywistość, sam fakt istnienia tej wersji i tak musiał doczekać się formalnego potwierdzenia. Właśnie ono nadeszło. Microsoft pokrótce opisał charakter tej aktualizacji i poinformował o wprowadzeniu 21H1 do Beta Channel, czyli dawnego Slow Ring w programie Windows Insider. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej nadchodzącej aktualizacji i sprawdzimy najważniejsze zmiany zarówno w nadchodzącym dużym wydaniu, jak też w udostępnionej właśnie kompilacji w kanale Beta.

Dziś przedstawiamy następną aktualizację funkcjonalną Windows 10, wersję 21H1. Podczas gdy ludzie nadal polegają na Windows bardziej niż kiedykolwiek, aby pracować, uczyć się i bawić, rozumiemy, jak ważne jest zapewnienie możliwie najlepszego doświadczenia aktualizacji, aby pomóc ludziom i organizacjom w pozostawaniu chronionymi i produktywnymi. To odpowiedzialność, której nie lekceważymy, i dlatego po raz pierwszy aktualizacja funkcjonalna H1 (pierwszej połowy roku kalendarzowego) będzie dostarczana w zoptymalizowany sposób z użyciem technologii serwisowania, kontynuując naszą półroczną kadencję aktualizacji funkcjonalnych.
— John Cable, VP w Program Management, Windows Servicing and Delivery

Windows 10 21H1 będzie dostarczony z użyciem technologii serwisowania na wzór miesięcznych aktualizacji zbiorczych i jego poprzednika — 20H2. Nowości zawarte w tej aktualizacji będą zorientowane na bezpieczeństwo, dostęp zdalny i jakość. Funkcje, które udostępniamy w tej aktualizacji, skupione są na kluczowych doświadczeniach, o których klienci nam mówili, że obecnie opierają się na nich najbardziej — wyjaśnia dalej John Cable. Dlatego zoptymalizowaliśmy to wydanie, aby wspierać najpilniejsze potrzeby naszych klientów. Wydanie to będzie zawierało obsługę wielu kamer w Windows Hello, jak też ulepszenia związane z zarządzaniem i bezpieczeństwem. Microsoft podał trzy takie obszary:

  • Wsparcie dla wielu kamer w Windows Hello z wyznaczeniem kamery zewnętrznej jako domyślnej, gdy obecne są dwie kamery Windows Hello: zewnętrzna i wewnętrzna.
  • Ulepszona wydajność Windows Defender Application Guard, w tym zoptymalizowany czas otwierania dokumentów.
  • Zaktualizowane działanie Windows Management Instrumentation (WMI) Group Policy Service (GPSVC), aby wspierać scenariusze pracy zdalnej

Nie sądzimy, aby były to jedyne zmiany w 21H1. Gdyby tak było, to byłaby to najmniejsza aktualizacja półroczna w historii Dziesiątki. Raczej wygląda na to, że Microsoft uznał je za najbardziej pilne kwestie do rozwiązania w obliczu sytuacji pandemii. Możliwe, że do czasu wydania aktualizacji (dokładnej daty jeszcze nie podano) zostanie ona doposażona w więcej funkcji wspierających pracę zdalną. John Cable dodaje jeszcze:

Klienci z zainstalowanym Windows 10 w wersjach 2004 albo 20H2, którzy zdecydują się na aktualizację do tego nowego wydania, będą mieli doświadczenie szybkiej aktualizacji, ponieważ aktualizacja ta zainstaluje się jak zwykła, comiesięczna aktualizacja. Dla użytkowników konsumenckich i komercyjnych, którzy startują z wersji starszych niż May 2020 Update (version 2004), proces aktualizacji do tego nowego wydania będzie taki sam, jak był dotychczas, i będzie działał w podobny sposób, jak w przypadku poprzednich aktualizacji funkcjonalnych Windows 10, z użyciem tych samych narzędzi i procesów. Jako że to wydanie Windows 10 celuje w pierwszą połowę 2021 roku, wszystkie edycje Windows 10 w wersji 21H1 otrzymają 18-miesięczny okres serwisowania.
— John Cable, VP w Program Management, Windows Servicing and Delivery

Microsoft ogłosił także rozpoczęcie udostępniania kompilacji 21H1 w kanale wersji Beta programu Windows Insider. Pierwsza z nich nosi numer 19043.844 (KB4601382) i zawiera wszystkie zmiany wyszczególnione wyżej plus kilka poprawek. Należy tu przypomnieć, że buildy w kanale Beta są przywiązane do konkretnej wersji Dziesiątki — w przeciwieństwie do buildów w kanale deweloperów. Z tego też względu nie można póki co stwierdzić, które funkcje znane z ostatnich wydań w Dev Channel trafią do wydania 21H1. To okaże się dopiero z czasem. Więcej informacji o nowym buildzie znajdziecie w naszym kolejnym artykule.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia