Menu kategorii
 • Office 2021 oficjalnie zapowiedziany przez Microsoft. Co już o nim wiadomo?

  Office 2021 oficjalnie zapowiedziany przez Microsoft. Co już o nim wiadomo?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  13:49
  19.02.2021
  3792 wyświetlenia

  Microsoft zapowiedział dwie nowe wersje stacjonarne pakietu Office: Office 2021 dla konsumentów i małych firm oraz Office LTSC dla klientów komercyjnych. Obie wersje staną się dostępne w tym roku na Windows i macOS. Office 2021 — podobnie jak poprzednie wydanie Office 2019 — jest zaprojektowany dla tych klientów, którzy nie są gotowi na subskrypcję wariantów Microsoft 365 w chmurze.

  Na temat zbliżającego się wydania Microsoft Office Long Term Servicing Channel (LTSC) producent pisze, iż jest to następne wydanie wieczyste, którego komercyjna wersja zapoznawcza stanie się dostępna w kwietniu. Office LTSC dedykowany jest scenariuszom, takim jak urządzenia podlegające regulacjom, które nie mogą akceptować aktualizacji funkcjonalnych częściej niż co kilka lat, urządzenia na halach fabrycznych, które nie są połączone z Internetem, czy specjalistyczne systemy, które muszą pozostawać zamrożone w czasie i wymagają długoterminowego kanału serwisowania.

  Microsoft dodaje, że spodziewa się, iż klienci używający Office LTSC nie korzystają z niego w całej organizacji, a jedynie w konkretnych scenariuszach. Wersję tę można z powodzeniem wdrażać obok wersji Microsoft 365 za pomocą tych samych narzędzi. Co jeszcze na ten temat pisze wydawca?

  W tym wydaniu wyrównujemy wydania Office i Windows, aby wspierać te same scenariusze z ograniczeniami. Zarówno Office LTSC, jak też Windows 10 LTSC będą nadal zarządzane przez zaktualizowane Zasady stałego cyklu życia. Oba produkty będą wspierane przez pięć lat i obie następne wersje wieczyste Office LTSC i Windows 10 LTSC zostaną wydane w drugiej połowie tego roku kalendarzowego.

  Bez dostępu do chmury Office LTSC będzie zawierał jedynie część zbioru wartości, jakie można znaleźć w Microsoft 365 Apps, zbudowanych na funkcjach zawartych w poprzednich wydaniach. Nowe funkcje Office LTSC będą obejmować udoskonalone ułatwienia dostępu, możliwości pokroju dynamiczne formuły tablicowe i XLOOKUP w Excelu, wsparcie dla ciemnego motywu w wielu aplikacjach i ulepszenia działania w Word, Excel, Outlook i PowerPoint. Następna wersja Office nie będzie dostarczana z aplikacją klienta Skype dla Firm, która będzie dostępna do pobrania z Microsoft Download Center. Będzie natomiast dostarczana z aplikacją Microsoft Teams, pozwalając klientom włączyć i przetestować to doświadczenie, jeśli zechcą.

  Dla kontrastu — Microsoft 365 będzie nadal otrzymywał najnowsze innowacje z zakresu nowoczesnej współpracy, zaawansowanej ochrony i inteligentnych możliwości, a także będą one dostarczane od razu, gdy będą dostępne.

  Tak jak w poprzednich wydaniach, Office LTSC będzie nadal opartą na urządzeniu licencją "wieczystą". Zaprojektowaliśmy go jako specjalistyczny produkt przeznaczony dla konkretnych scenariuszy i podniesiemy cenę Office Professional Plus, Office Standard i indywidualnych aplikacji o 10% w momencie ogólnej dostępności. A ponieważ przy wydaniach jesteśmy zawsze pytani, czy będą kolejne, z radością potwierdzam, że jesteśmy zobowiązani wypuścić kolejne wydanie w przyszłości.

  W najbliższych miesiącach przekażemy dodatkowe informacje o następnych wydaniach on-premise Visio, Project, Exchange Server, Skype for Business Server i SharePoint Server.

  — Jared Spataro, Corporate Vice President for Microsoft 365

  Podczas gdy Office LTSC jest zaprojektowany dla dość specyficznych sytuacji, można powiedzieć, że w Office 2021 jest dokładnie odwrotnie — będzie to typowa wersja wieczysta o szerokich zastosowaniach dla użytkowników domowych i małych firm. Na jej temat Microsoft pisze:

  Planujemy również wypuścić Office 2021 do użytku osobistego i przez małe firmy jeszcze w tym roku. Office 2021 będzie wspierany przez pięć lat z tradycyjnym modelem "jednorazowego zakupu". Nie planujemy zmieniać ceny tych produktów w chwili wydania. Ogłosimy więcej szczegółów o nowych funkcjonalnościach w Office 2021, zbliżając się do ogólnej dostępności.

  — Jared Spataro, Corporate Vice President for Microsoft 365

  Microsoft najwyraźniej nie chce jeszcze wchodzić w szczegóły, jeśli chodzi o Office 2021. Wiadomo jednak, że wersja ta będzie dostępna dla Windows i Mac, zostanie wyposażona w aplikację OneNote oraz zostanie wydana w wersjach 32-bit i 64-bit. Poza tym ta zapowiedź jest potwierdzeniem (jeszcze bardziej lakonicznej) zapowiedzi z września 2020 roku, kiedy to Greg Taylor z Microsoft wspomniał, że "Microsoft Office także ujrzy nowe wydanie wieczyste, zarówno na Windows, jak i Mac, w drugiej połowie 2021 roku".


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2021/02/18/upcoming-commercial-preview-of-microsoft-office-ltsc/

  Polecamy również w kategorii Office 2021