Menu kategorii
 • Nowy dysk twardy

  Nowy dysk twardy

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  05.04.2006
  43852 wyświetlenia

  Pracując z systemem, gromadzimy na nim coraz więcej danych. Po pewnym czasie okazuje się, że nasz dysk twardy nie wystarcza nam. Mianowicie brakuje nam miejsca na dodanie nowych plików. Niektórzy z nas skasują stare dokumenty, odinstalują programy, czasem wypalą na płytę informacje. Inni natomiast kupią nowy dysk twardy. Jak go podłączyć? Postaramy się ten proces przybliżyć. Jako, że nadal najbardziej popularne są dyski korzystające z interfejsu ATA, zajmiemy się właśnie nimi.

  Pierwszym naszym krokiem w stosunku do nowego sprzętu jest ustawienie zworki. Musimy znać zasadę na jakiej dyski są podłączane w komputerze. Jednostka centralna zazwyczaj posiada dwie szelki, czyli szerokie kable, które na końcu posiadają złącze pasujące do dysku. Na każdej szelce mogą być zainstalowane dwa napędy. Przy czym jeden musi być ustawiony jako Master drugi natomiast jako Slave. O tym w jakim trybie ustawiony jest napęd decyduje zworka umieszczona w tylnej części napędu. Sprawdzamy jak jest ustawiony zainstalowany napęd i odpowiednio ustawiamy nowy dysk. Np. jeżeli mamy na szelce już podłączony napęd CD i jest on ustawiony jako Master to ustawiamy dysk jako Slave.

  Następnym krokiem jest umieszczenie napędu w obudowie komputera i przykręcenie go za pomocą śrubek. Starajmy się tak umieścić dysk abyśmy mieli do niego łatwy dostęp a także aby obieg powietrza wokół niego był dość swobodny

  Ostatnim krokiem jest podłączenie szelki do dysku oraz kabla zasilającego.

  Po takich operacjach należy sprawdzić poprawność podłączenia, następnie założyć z powrotem obudowę i sprawdzić czy BIOS wykrywa nowy dysk.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Nowy sprzęt