Niemiecki rząd będzie używał specjalnej wersji Windows 10

Niemiecki rząd będzie używał specjalnej wersji Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
03:44
04.12.2017
2382 wyświetlenia

Niemcy uchodzą za lidera w dbałości o prywatność i kontrolę danych użytkowników, ale pomimo poprawy tych właściwości w Windows 10, system nie był wystarczająco bezpieczny, by można go było używać na szczeblu rządowym. Wydział kontroli ochrony danych osobowych w Bawarii (BayLDA) stwierdził na przykład, że nie można całkowicie kontrolować strumienia danych między OS a serwerami Microsoft za pomocą zasad grupy Windows. Nastąpił jednak pewien przełom, którego efektem będzie specjalnie przystosowana dla niemieckiego rządu wersja Windows 10.

Windows 10 Federal Client

Gotowość do znalezienia rozwiązania wykazało niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jak wynika z raportu Heise.de, ministerstwo jest w trakcie współtworzenia standardowej i bezpiecznej wersji Windows 10, znanej jako "Federal Client" ("Bundesclient"). Ma ona zostać wdrożona na wszystkich rządowych komputerach i być certyfikowana do pracy z poufnymi danymi. Wiadomo, że wersja ta będzie zgodna z federalnymi wytycznymi dotyczącymi ochrony danych, aczkolwiek to, co dokładnie zostanie zmienione, jest utrzymywane w tajemnicy. Wiedza o konkretnych zmianach mogłaby bowiem ułatwić osobom nieuprawnionym celowe atakowanie mechanizmów bezpieczeństwa zmodyfikowanego klienta.

Ministerstwo zabezpieczyło sobie prawo do przejścia na starszą wersję Windows 10, gdyby aktualizacje wprowadzane przez Microsoft miały cofnąć zmiany kluczowe dla specjalnej wersji klienta. Prace nad osiągnięciem zgodności z wytycznymi trwają podobno od czasu wydania Windows 10, czyli od 2015 roku, i bierze w nich udział wiele firm o nieznanym budżecie. Klient federalny ma być "odpowiedzialny za przyszłą podstawową konfigurację wszystkich standardowych komputerów roboczych i notebooków, m.in. z Windows 10 i Office 2016". System ma zostać udostępniony agencjom rządowym do 2019 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/germany-adapting-windows-10-secure-government-use/

Polecamy również w kategorii Windows 10