Nadchodzi nowa duża wersja Microsoft Office. To był tydzień z Microsoft 165

Nadchodzi nowa duża wersja Microsoft Office. To był tydzień z Microsoft 165

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 4/24/2021, 8:00 AM

Liczba odsłon: 3391

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zebraliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Tym razem zaczynamy od dwóch (a właściwie trzech) gorących zapowiedzi: Microsoft Office 2021 i Office LTSC, a także Visual Studio 2022. Następnie prezentujemy nową funkcjonalność, która pozwala pracować z graficznymi aplikacjami Linuksa w Windows 10 dzięki WSL i sprawdzamy dalsze losy Painta 3D. Na koniec mamy dobre wieści dla posiadaczy Xboksa, którzy mogą poczuć się jak gracze pecetowi, jeśli chodzi o darmowy multiplayer w grach. Zapraszamy do lektury!

Office 2021 i Office LTSC dostępne w wersji Preview

W lutym Microsoft zapowiedział dwie wersje stacjonarne pakietu Office: Office 2021 dla konsumentów i małych firm oraz Office LTSC dla klientów komercyjnych. Obie mają być wydane w tym roku na Windows i macOS. Nim jednak do tego dojdzie, tradycyjnie będą udostępniane wersje zapoznawcze. Pierwsze z nich właśnie się ukazały. Microsoft ogłosił komercyjną wersję zapoznawczą Microsoft Office Long Term Servicing Channel (LTSC) dla Windows i Office 2021 dla komputerów Mac.

Xbox Live

Office LTSC będzie zawierał funkcjonalność z poprzednich wydań Office, dodatkowo wzbogaconą o nową zawartość dostępną już w pakiecie Microsoft 365 Apps for enterprise. Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią Office LTSC, tak samo jak Windows 10 LTSC, będzie wspierany przez pięć lat. Będzie on wdrażany wyłącznie z użyciem Click-to-Run, tak samo jak Office 2019, dzięki czemu administratorzy będą mogli skorzystać z nowoczesnej technologii wdrażania, by zmniejszyć koszty. Office 2021 for Mac będzie natomiast używał standardowego formatu Apple Package (pkg). Jest to ta sama technologia, której używały poprzednie wydania stacjonarne, wliczając w to Office 2019 for Mac oraz Office 2016 for Mac.

Visual Studio 2022 oficjalnie zapowiedziane

W tym tygodniu padła jeszcze jedna duża zapowiedź — dotycząca nowego Visual Studio. VS 2022 będzie szybsze, bardziej przystępne, a także lżejsze, zaprojektowane zarówno dla tych, którzy dopiero się uczą programowania, jak i dla tych, którzy budują rozwiązania na skalę przemysłową. Z punktu widzenia użytkownika środowisko IDE będzie sprawiało wrażenie czystszego, inteligentnego i zorientowanego na działanie. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii Visual Studio będzie 64-bitowe, co pozwoli pracować z nawet największymi, najbardziej złożonymi rozwiązaniami praktycznie bez ograniczeń pamięci RAM.

Visual Studio 2022

Visual Studio 2022 zostało "zaprojektowane dla każdego". Wydanie będzie zawierało odświeżony interfejs użytkownika razem z ikonami i motywami produktów, font Cascadia Code i integrację z Accessibility Insights, by identyfikować problemy ze zgodnością na wczesnym etapie, nim trafią do użytkowników końcowych. Program będzie też oferował świetne możliwości personalizacji. Jego domyślny wygląd został opracowany tak, aby był "po prostu odpowiedni" dla większości programistów, jednak każdy będzie mógł dopasować go jeszcze lepiej pod własne potrzeby, a także synchronizować te ustawienia pomiędzy urządzeniami.

Nadchodząca wersja VS będzie usprawniała tworzenie nowoczesnych aplikacji zorientowanych na chmurę Azure, aplikacji .NET z pełnym wsparciem dla .NET 6 i jego zunifikowanym frameworkiem dla aplikacji webowych, klienckich i mobilnych dla Windows i Mac, a także aplikacji C++ z bogactwem funkcji zapewnianych przez C++ 20. Ponadto zintegrowane zostanie wsparcie dla CMake, Linuksa i WSL. Pozostałe usprawnienia w tym wydaniu obejmują diagnostykę i debugowanie, współpracę w czasie rzeczywistym, wglądy i produktywność, współpracę asynchroniczną, wyszukiwanie kodu i odświeżenia VS dla komputerów Mac. Pierwsza wersja zapoznawcza ma ukazać się latem.

Można już otwierać linuksowe aplikacje z GUI w Windows 10

Windows Subsystem for Linux (Podsystem Windows dla systemu Linux) został wyposażony w obsługę aplikacji na Linuksa z graficznym interfejsem użytkownika. Ta pierwsza wersja zapoznawcza pozwala otwierać ulubione edytory, narzędzia i aplikacje z GUI. Funkcjonalność nosi nazwę WSLg i dzięki niej użytkownicy WSL w Windows 10 nie muszą już ograniczać się do narzędzi i aplikacji wiersza poleceń.

Funkcjonalność zaczęła być udostępniana w wersji zapoznawczej Windows Insiderom (kompilacja 21364 w Dev Channel). Jej pełna implementacja jest dopiero w planach. Użytkownicy mogą zaktualizować WSL, aby pobrać WSLg, lub zainstalować go na czysto i otrzymać WSLg w ramach pierwszej konfiguracji. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule: Można już otwierać linuksowe aplikacje z GUI w Windows 10 dzięki WSL.

Paint w Windows 10 już bez integracji z Paint 3D

Paint 3D znalazł się pośród aplikacji, które nie będą już zawarte w nowych instalacjach Windows 10. Niegdyś mocno hajpowana przez Microsoft apka, która była jednym ze sztandarowych składników Creators Update, dziś pozostaje raczej zapomnianym produktem, którego widoczność w systemie ciągle maleje. Pod koniec marca pisaliśmy o usunięciu opcji "Edytuj za pomocą aplikacji Paint 3D" z menu kontekstowego plików. Kolejnym krokiem jest zakończenie integracji z klasycznym Paintem. Zmianę zauważyli użytkownicy Painta w wersji 10.2103.1.0.

Paint

Opcja znajdowała się na głównym pasku narzędzi i pozwalała otworzyć plik w Paint 3D. Najwyraźniej nie była zbyt często używana, dlatego również i jej Microsoft postanowił się pozbyć. Tym samym firma zdaje się przyznawać, że demokratyzacja 3D, która była hajpowanym trendem w czasach Creators Update, okazała się nietrafionym pomysłem, podobnie jak wcześniejsze plany wycofania klasycznego Painta z instalacji Windows 10.

Wygląda na to, że to właśnie Paint, a nie Paint 3D, zabawi w Windows 10 dłużej. Microsoft rozwiał też wątpliwości co do jego dalszej przyszłości: Paint nigdzie się nie wybiera, a w Microsoft Store został wydany po to, by móc być aktualizowanym niezależnie od systemu.

Darmowe gry wieloosobowe online dostępne dla wszystkich na Xboksie

Microsoft postanowił uszczęśliwić posiadaczy Xboksa, umożliwiając im bezpłatną grę wieloosobową w tytuły free-to-play. Dotąd konieczne do tego było subskrybowanie płatnej usługi Xbox Live Gold. Darmowy multiplayer był testowany od blisko miesiąca z Xbox Insiderami, by teraz stać się dostępnych dla wszystkich na Xboksie. Microsoft podał też listę objętych tym tytułów, których jest ponad 50.

Xbox Live

Praktyka pobierania opłat za możliwość gry sieciowej w darmowe gry została w końcu porzucona przez Microsoft. Dzięki temu gracze konsolowi mogą wreszcie poczuć się jak ich koledzy na pecetach! Pełną listę dostępnych za darmo tytułów znajdziecie w naszym artykule.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też heheszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia