Nowe funkcje Menedżera zadań w Windows 10 (build 21364 w Dev Channel)

Nowe funkcje Menedżera zadań w Windows 10 (build 21364 w Dev Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/22/2021, 12:37 PM

Liczba odsłon: 4489

W tym tygodniu jak zwykle Microsoft wypuścił nową kompilację Windows 10 Insider Preview. Nosi ona numer 21364 i jest dostępna dla Windows Insiderów w Dev Channel (kanale deweloperów). Tym razem czeka na nas sporo funkcjonalnych zmian, wliczając w to wsparcie dla aplikacji linuksowych z interfejsem graficznym, klasyfikację procesów Edge i nowy tryb Menedżera zadań, nową japońską klawiaturę dotykową i dość sporo poprawek. Pełna lista zmian poniżej.

Co nowego w kompilacji 21364 w Dev Channel?

Wsparcie dla linuksowych aplikacji z GUI w WSL

Windows Subsystem for Linux (Podsystem Windows dla systemu Linux) został wyposażony w obsługę aplikacji na Linuksa z graficznym interfejsem użytkownika. Ta pierwsza wersja zapoznawcza pozwala otwierać ulubione edytory, narzędzia i aplikacje z GUI. Funkcjonalność nosi nazwę WSLg i dzięki niej użytkownicy WSL w Windows 10 nie muszą już ograniczać się do narzędzi i aplikacji wiersza poleceń.

Niektóre z rekomendowanych scenariuszy wykorzystania WSLg to:

  • Używanie środowisk programistycznych (IDE), np. gedit, edytorów opartych na JetBrains czy gvim, by testować, kompilować i debugować aplikacje na Linuksa.
  • Otwieranie aplikacji dostępnych tylko na system Linux lub uruchamianie specyficznych dla niego przypadków użycia.
  • Kompilowanie, testowanie i otwieranie aplikacji linuksowych, które wykorzystują dźwięk lub mikrofon. WSLg ma wbudowane wsparciem dla audio, co pozwala np. używać Audacity na Linuksie.
  • Korzystanie z dostępu do GPU, aby uruchamiać w WSL aplikacje linuksowe z akceleracją 3D.

Funkcjonalność zaczęła być udostępniana w wersji zapoznawczej. Jej pełna implementacja jest dopiero w planach. Użytkownicy mogą zaktualizować WSL, aby pobrać WSLg, lub zainstalować go na czysto i otrzymać WSLg w ramach pierwszej konfiguracji. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule: Można już otwierać linuksowe aplikacje z GUI w Windows 10 dzięki WSL.

Klasyfikacja procesów Microsoft Edge w Menedżerze zadań

We współpracy z zespołem Edge powstało wsparcie dla klasyfikacji jego procesów w Menedżerze zadań w Windows 10. Pomoże to zidentyfikować konsumpcję zasobów przez konkretne składniki przeglądarki. Klasyfikacja rozbija proces Microsoft Edge na karty, procesy przeglądarki (przeglądarka, GPU, Crashpad), wtyczki narzędziowe (rozszerzenia audio), renderer i nie tylko.

Menedżer zadań

Procesy są oznaczane własnymi ikonami, wliczając w to favicony stron, co jeszcze bardziej ułatwia ich identyfikację. Funkcjonalność jest póki co dostępna tylko dla Windows Insiderów z najnowszymi kompilacjami Microsoft Edge Canary lub Dev. W tym drugim przypadku dotyczy to tylko części użytkowników. Stopniowo wsparcie będzie rozszerzane na wszystkich w kanale Dev.

Tryb eko w Menedżerze zadań

Menedżer zadań otrzymał nową, eksperymentalna funkcjonalność o nazwie Eco mode. Daje ona użytkownikom opcję ograniczenia zasobów procesów i pozwala zidentyfikować aplikacje, które już są uruchomione w tym trybie. Funkcjonalność okaże się pomocna, gdy któraś z aplikacji jest zbyt zasobożerna, przez co pozostałe istotne dla nas aplikacje działają wolniej, a bateria urządzenia szybciej się wyczerpuje. Dzięki nałożonemu throttlingowi procesy w tle i inne aplikacje będą bardziej responsywne.

Menedżer zadań

Aby włączyć throttling, klikamy proces prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Eco mode. Wskaźnik aktywności tego trybu powinien być widoczny w kolumnie Status. Jeśli opcja jest wyszarzona, oznacza to, że jest to grupa procesów lub proces nadrzędny. W takim wypadku należy ją/go rozwinąć i włączyć tryb eko dla konkretnych procesów.

Co ciekawe, możemy zauważyć, że Microsoft Edge lub Google Chrome mają aktywny Eco mode, choć sami go nie włączaliśmy. Jest tak dlatego, że obie przeglądarki eksperymentują z obniżaniem podstawowego priorytetu i aplikowaniem API oszczędzających energię, aby poprawić wydajność.

Eco mode jest udostępniany na razie tylko części Insiderów, by pomogli oni szybko zidentyfikować problemy mogące wpływać na wydajność i niezawodność. Stopniowo dostępność będzie rozszerzana na wszystkich w kanale deweloperów.

Japoński układ klawiatury dotykowej 50-on

Microsoft wprowadził nowy układ klawiatury dotykowej dla języka japońskiego: 50-on. Jest to popularny układ, szeroko rozpowszechniony na urządzeniach typu kiosk w Japonii. Pozwala on wprowadzać japoński tekst intuicyjnie, bez potrzeby znajomości zasad kompozycji znaków hiragana.

Japoński układ klawiatury 50-on

Nowy układ można przełączyć w [⚙] > [50-on]. Zawiera on też widoki alfabetu i symboli na nowo zaprojektowanych specjalnie dla tego układu.

Japoński układ klawiatury 50-on

Obecnie można doświadczyć pewnych znanych problemów z wstawianiem pełnej spacji przy użyciu klawisza Shift, które teraz nie działa, a po wpisaniu niektórych znaków pokazują się zniekształcone sugestie kandydatów. Microsoft aktywnie pracuje nad rozwiązaniem tych problemów.

Zmiany i ulepszenia

  • W oparciu o feedback Microsoft aktualizuje powiadomienie, które mówi "Musimy naprawić Twoje konto (najprawdopodobniej Twoje hasło zostało zmienione)", aby lepiej odzwierciedlało to, do czego służy. Jego nowy tekst to "Wybierz, aby zalogować się na swoje konto, by nadal używać aplikacji na tym urządzeniu i innych Twoich urządzeniach".
  • Po ręcznym włączeniu/wyłączeniu wyświetlania nocnego, na przykład w Centrum akcji, wyświetlanie nocne włączy się natychmiast, nie zaś w płynnym przejściu.
  • Aktualizacja 22.04.2021: Można teraz wyłączyć Aero Shake w Ustawieniach > System > Obsługa wielu zadań. Ustawienie jest teraz domyślnie wyłączone i aby przywrócić Aero Shake, należy je włączyć.

Poprawki

  • Rozwiązano problem z działaniem niektórych drukarek podłączonych przez USB po aktualizacji do kompilacji 21354 i nowszych.
  • Ekrany powitalne uwzględniające motywy są teraz na powrót widoczne w tej kompilacji.
  • Rozwiązano problem z wysypywaniem się procesu explorer.exe w kilku ostatnich kompilacjach.
  • Rozwiązano problem, w wyniku którego strona Informacje w Ustawieniach czasami wyświetlała się pusta.
  • Rozwiązano problem z uszkodzeniem niektórych znaków w Ustawieniach (w poprzednim buildzie).
  • Rozwiązano problem z nieprawidłowym stanem Windows Update w nagłówku Ustawień.
  • Rozwiązano problem ze stroną zarządzania dyskami i wolumenami w Ustawieniach, która nieprawidłowo pokazywała dyski twarde (HDD) jako dyski SSD.
  • Rozwiązano problem z chkdsk, który czasami niepoprawnie obliczał upływający czas.
  • Rozwiązano problem z tekstem w oknie dialogowym Kontrola konta użytkownika (UAC), który częściowo nie wyświetlał się poprawnie.
  • Rozwiązano problem z ostatnimi zmianami domyślnych odstępów w Eksploratorze plików. Ikona na pasku adresu była trochę za blisko krawędzi.
  • Rozwiązano problem z działaniem przycisku "Nowy dokument tekstowy" na wstążce Eksploratora plików.
  • Rozwiązano problem z Eksploratorem plików, który nieoczekiwanie przestawał był przypięty po zresetowaniu urządzenia lub czystej instalacji systemu w ostatnich kompilacjach.
  • Rozwiązano problem z ikoną baterii na pasku zadań, która przy niektórych opcjach skalowania wyglądała tak, jakby miała 90% naładowania, podczas gdy w rzeczywistości była naładowana w 100%.
  • Rozwiązano problem wpływający na niezawodność Windows Hello w ostatnich wydaniach.
  • Rozwiązano problem z Zaporą systemu Windows, która nieoczekiwanie zwracała błąd podczas aktualizowania istniejących reguł dla opcji Blokuj.
  • Rozwiązano problem z wysypywaniem się procesu sihost.exe podczas próby użycia opcji "Udostępnij" po kliknięciu aplikacji prawym przyciskiem myszy w menu Start.
  • Rozwiązano problem wpływający na niezawodność wyszukiwania u części Insiderów.
  • Rozwiązano problem prowadzący do błędu zatrzymania CRITICAL PROCESS DIED.
  • Rozwiązano problem z zawieszaniem się niektórych gier podczas wyświetlania nakładek, gdy włączony był tryb HDR.
  • Rozwiązano problem historią schowka, w której nie wyświetlały się niektóre obrazy po skopiowaniu ich ze strony internetowej w Microsoft Edge.
  • Rozwiązano problem z elementami okna kandydata w japońskim edytorze IME, które mogły zostać przycięte podczas korzystania ze skalowania tekstu na poziomie 200%.
  • Rozwiązano problem występujący po użyciu gestu na spacji na klawiaturze dotykowej w celu przesunięcia kursora. Stany wyświetlania klawiszy Shift i CTRL mogły stracić synchronizację z rzeczywistym stanem.
  • Rozwiązano problem, który uniemożliwiał aplikacjom x64 na urządzeniach ARM64, takim jak Cyberlink PhotoDirector, wykrywanie obecności elementów redystrybucyjnych C++.
  • Rozwiązano problem, który uniemożliwiał działanie trybu podzielonego ekranu dla Auto HDR.
  • Dodano obsługę rozszerzeń powłoki poza procesem x64 na urządzeniach ARM64.
  • Skróty do aplikacji Przeglądarka 3D i Print 3D zostały przeniesione z powrotem do menu Start.

Znane problemy

  • Microsoft bada raporty o zawieszaniu się procesu aktualizacji przez dłuższy czas przy próbie instalacji nowego builda.
  • Mogą wystąpić różne problemy z Wiadomościami i zainteresowaniami (News and interests).
  • Microsoft bada problemy z nieprawidłowym wyświetlaniem elementów wyszukiwania (w tym polem wyszukiwarki w Eksploratorze plików) w ciemnym motywie.
  • Aplikacja Aparat nie respektuje jeszcze domyślnych ustawień jasności skonfigurowanych na nowej stronie ustawień.
  • Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu z wydajnością uruchamiania Eksploratora plików u użytkowników WSL po aktualizacji do builda 21354 lub nowszego.
  • Część Insiderów zgłasza błąd 0x80092004 podczas instalacji KB5001030 – 2021-02 Cumulative Update Preview for .NET Framework 3.5 and 4.8, po aktualizacji do tego builda. Microsoft pracuje nad poprawką.

Aktualizacja 26.04.2021: Microsoft wypuścił build 21364.1000, który podobnie jak kilka poprzednich wydań tego typu nie wprowadza nic nowego, a jedynie służy do testowania mechanizmów dostarczania.

Aktualizacja 28.04.2021: Microsoft udostępnił następny build: 21364.1011 (KB5003402), który nie zawiera niczego nowego, a jego przeznaczenie jest takie samo, jak builda 21364.1000.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia