Menu kategorii
 • Paint umieszczony w Microsoft Store. Czas na zmianę jego statusu w Windows?

  Paint umieszczony w Microsoft Store. Czas na zmianę jego statusu w Windows?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  18:02
  07.04.2021
  3142 wyświetlenia

  Cztery lata temu Microsoft zapowiadał, że umieści Painta w Microsoft Store, jednak szybko sprawa trafiła do zamrażarki. W międzyczasie wybuchł mały skandalik związany z możliwością usunięcia Painta z Windows 10 (po protestach fanów Microsoft wycofał się z tego pomysłu) i skończyło się na tym, że Paint wszedł w poczet funkcji opcjonalnych, a także możliwe stało się jego odinstalowanie.

  Microsoft najwyraźniej przypomniał sobie o dawnej zapowiedzi i umieścił Painta w Microsoft Store. Nie towarzyszył temu żaden rozgłos i nic nie wskazuje na to, by była to jakaś inna wersja niż ta zawarta w Windows 10. W opisie aplikacji możemy przeczytać, że Paint to ulubiona [aplikacja tego typu] w Windows oraz prosty i potężny edytor grafiki z szerokim zakresem zastosowań. Możesz edytować obrazy szybko albo tworzyć dzieła z narzędziami w tej aplikacji. Gdy już skończysz, będziesz mógł zapisać i udostępnić swoje pliki w niemal dowolnym formacie. Oczywiście opis jest nieco przesadzony, ale trudno się Microsoftowi dziwić — w końcu jakoś trzeba było ubrać to w słowa.

  Paint

  Aktualnie w Windows 10 aplikacja Microsoft Paint widnieje na liście funkcji opcjonalnych (Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje i funkcje > Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi > Zainstalowane funkcje) i można go z tego miejsca odinstalować, aby przykładowo przestał się wyszukiwać w menu Start i zwolnił oszałamiające... 3,34 MB miejsca na dysku. Jego wydanie w Microsoft Store może ułatwić użytkownikom ponowne jego pobranie, choć nadal jest to możliwe do zrobienia na wspomnianej stronie w Ustawieniach. Póki co aplikacji nie da się pobrać ze Sklepu.

  Przyczyny tej zmiany nie są do końca jasne. Z jednej strony klasyczny Paint może za jakiś czas zmienić swój status i przestać być dołączany do instalacji Windows (jak to ostatnio stało się z jego niby-następcą, Paint 3D). Z drugiej strony, gdyby tak było, Microsoft rozczarowałby wielu użytkowników i pozbawił system tej podstawowej aplikacji do obróbki grafiki.

  Aktualizacja 08.04.2021: Wiemy już, dlaczego Paint trafił do Microsoft Store. Jak wyjaśnia Microsoft, chodzi o to, by mógł być on aktualizowany niezależnie od systemu. To jednak nie wszystko. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym nowym artykule: Paint będzie aktualizowany przez Microsoft Store. Nowe ustawienia w Windows 10 (build 21354 w Dev Channel).


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.microsoft.com/pl-pl/p/paint/9pcfs5b6t72h

  Polecamy również w kategorii Microsoft Store